zlomowane samochody

Ile można dostać pieniędzy za złomowanie auta?

Artykuł zaktualizowany 4 listopada 2020


Przychodzi taki czas, że nasze stare auto jest już wysłużone i nie nadaje się do bezpiecznej jazdy. Ma swoje lata, a więc należy pomyśleć o pozbyciu się go. Najlepiej zdecydować się na złomowanie auta. Na czym polega? Jak przebiega cały proces? Ile można dostać pieniędzy za złomowanie auta? Odpowiadamy na te i na inne pytania!


Złomowanie auta – kiedy warto to zrobić? 

Złomowanie auta jest bardzo powszechnym zjawiskiem. W jednym mieście możemy znaleźć aż kilkanaście firm, w których można to zrobić legalnie. Ludzie oddają auta na złom z wielu powodów, między innymi:

  • kiedy naprawa przewyższa wartość pojazdu
  • pojazd jest po wypadku drogowym lub poważnej stłuczce
  • auto ma swoje lata i ciągle wymaga napraw
  • stan techniczny auta nie pozwala na bezpieczną jazdę
  • ubezpieczenie OC starego auta jest drogie, a pojazd ma kiepski stan.

Wiele tych sytuacji pokazuje, że złomowanie auta jest bardziej opłacalne niż korzystanie z niego. Procedura jest prosta, a dodatkowo można na tym trochę zarobić.

Na czym polega złomowanie auta?

Jeśli auto nie nadaje się do jazdy ze względu, na przykład na zły stan techniczny musimy się go pozbyć. Co z nim zrobić? Najczęściej oddajemy go do złomowania – do stacji demontażu lub do punktu zbierania pojazdów. Pamiętaj, aby wybierać tylko legalne miejsca, które mają wymagane zezwolenia! Dobrze sprawdź wszystko zanim podpiszesz dokumenty.

Planujesz złomowanie auta? Zabierz ze sobą:

  • dowód rejestracyjny
  • kartę pojazdu, jeśli była wydana
  • umowę kupna pojazdu – dotyczy nieprzerejestrowanych aut
  • tablice rejestracyjne
  • czytelny numer VIN.

Stacje demontażu wydają 3 oświadczenia o unieważnieniu pojazdu, do tego dołącza się dokumenty potwierdzające zezłomowanie auta. Właściciel poza tym musi udać się z taką dokumentacją do właściwego wydziału komunikacji w miejscu zamieszkania oraz złożyć stosowny wniosek. Masz na to 30 dni. Musisz to samo zrobić z ubezpieczeniem, czyli je anulować. Dzięki temu zakończysz polisę, niekiedy możesz uzyskać zwrot pewnych środków.

Oddanie pojazdu do stacji demontażu lub w inne podobne miejsce rozwiązuje masę problemów. Przede wszystkim szybko uda się wyrejestrować auto, poza tym nie musimy się o nic martwić, bo większość formalności załatwia dany zakład, w którym złomujesz samochód.

Ile można dostać pieniędzy za złomowanie auta?

W przypadku pozbywania się starego samochodu to właściciel otrzymuje za to pieniądze. Nie trzeba nic płacić choć od tej reguły jest jeden wyjątek. Jaki? W sytuacji, gdy masa pojazdu nie zgadza się z wytycznymi zanotowanymi w dowodzie rejestracyjnym to właściciel auta musi dopłacić tę różnicę. Z reguły dzieje się tak przy mniejszej wadze niż 90% od podanych parametrów przez producenta. W zależności od punktu koszt za deficyt jest inny, nigdy jednak nie jest mniejszy niż 10 złotych za 1 kilogram brakującej ilości. Na szczęście są to jedyne koszty, na które jest narażony właściciel złomowanego pojazdu. Bywają też takie miejsca, które nie pobierają żadnych dodatkowych opłat, także gdy masa się nie zgadza.

Kwota złomowania samochodu wynosi miej więcej 300-500 złotych w zależności od jego stanu technicznego. Z reguły więcej pieniędzy otrzymuje się, gdy pojazd „jest na chodzie”, czyli jeszcze jeździ. Mniejsze sumy otrzymuje się przy modelach na lawecie, wobec tego w bardzo kiepskiej formie. Warto porównać ceny w kilku miejscach, bo może się okazać, że jedna stacja proponuje wyższe stawki, a inna dużo mniejsze.

Należy pamiętać, że samodzielna rozbiórka auta jest w Polsce nielegalna! Grozi za to nawet kara pozbawienia wolności, od 2, do 5 lat, bardzo rzadko bywają mniejsze konsekwencje prawne, tak zwane „zawiasy”. To opłacalny proceder jednak bardzo ryzykowny, dlatego nie należy się decydować na to rozwiązanie. Trudno będzie nam zutylizować niepotrzebne elementy, tak samo jak płyny. Co więcej nie mamy pewności, że zdemontowane części zostaną sprzedane.

Dodaj komentarz