wal rozrzadu

Wymiana czujnika wałka rozrządu – co warto wiedzieć?

Artykuł zaktualizowany 4 sierpnia 2023

Gdy czujnik położenia wału ulega uszkodzeniu, może to w najgorszym scenariuszu prowadzić nawet do unieruchomienia silnika pojazdu. Na szczęście dzięki trafnej diagnozie i wymianie czujnika na nowy można zapobiec poważnym konsekwencjom. Czytaj dalej, by dowiedzieć się, dlaczego wymiana czujnika wałka rozrządu jest tak istotna!

  1. Wymiana czujnika wałka rozrządu
  2. Zakres usługi wymiana czujnika położenia wałka rozrządu
  3. Jakie są objawy uszkodzonego czujnika?
  4. Ile kosztuje wymiana czujnika wałka rozrządu w warsztatach?

Zawsze należy wymienić czujnik położenia wałku rozrządu na nowy.

Wymiana czujnika wałka rozrządu

Czujnik położenia wałka rozrządu jest odpowiedzialny za informowanie sterownika silnika o tym, jakie jest aktualne położenie wałka rozrządu. Na podstawie takiego sygnału wyznaczane jest położenie mechanizmu sterowania zaworami w danym momencie. Z czujnika wałka rozrządu często pobierany jest również sygnał, który informuje komputer o uruchomieniu silnika auta. Awaria czujnika wałka rozrządu to m.in. niestabilna praca silnika lub uniemożliwienie uruchomienia pojazdu.
Różne funkcje sprawiają, że pomimo małych gabarytów czujnik jest rzeczą kluczową w trakcie rozruchu silnika oraz jazdy. W razie jego awarii konieczne jest skorzystanie z pomocy ekspertów. Gdy tylko dostrzeżesz objawy uszkodzonego czujnika położenia wałka rozrządu, jak najszybciej udaj się do serwisu samochodowego, by wykonać pełną diagnozę.
Położenie wałka jest tak istotne, bo dzięki temu komputer pokładowy jest w stanie określić, czy silnik jest uruchomiony. Bez takiej informacji nie będzie możliwe uruchomienie auta.

Zakres usługi wymiana czujnika położenia wałka rozrządu

Na usługę wymiana czujnika wałka rozrządu składają się następujące czynności:

  • odłączenie od czujnika wtyczki elektrycznej;
  • odkręcenie śrub mocujących czujnik w głowicy silnika;
  • odkręcenie czujnika od głowicy silnika;
  • montaż nowego czujnika;
  • podłączenie przyłącza elektrycznego.

Samo wymienienie czujnika nie stanowi trudnego procesu. Jeżeli masz zamiar samodzielnie tego dokonać, potrzebne będzie przygotowanie odpowiednich narzędzi. Lokalizacja czujnika jest zależna od danego modelu auta. Przeważnie czujnik instaluje się w głowicy silnika. By go zdemontować, trzeba odkręcić śruby mocujące. Kolejnym krokiem jest montaż nowego czujnika. Pamiętaj, by zachować właściwy odstęp między kołem sygnałowym a czujnikiem. By czujnik, wałek rozrządu i sterownik odpowiednio współpracowały, trzeba też podłączyć pojazd do diagnostycznej stacji.

Jakie są objawy uszkodzonego czujnika?

Pojazd zazwyczaj sam zauważa potencjalny problem z działaniem silnika. Taka informacja będzie przekazana kierowcy poprzez odpowiednią kontrolkę znajdującą się na desce rozdzielczej. W zależności od auta będzie to konkretny kod błędu albo świecąca się dioda „check engine”. Pamiętaj też, że niewłaściwie działający czujnik objawiać się będzie również w konkretnym zachowaniu Twojego pojazdu.
Problem stanowić może nawet samo uruchomienie auta ze źle działającym czujnikiem. Jeżeli się uda, silnik może pracować bardzo nierówno – wtedy będzie odczuwalne charakterystyczne szarpanie. Słabsze przyspieszenie pojazdu, czy samoczynna blokada skrzyni biegów to kolejne sytuacje, które można zauważyć.
Wymienione powyżej rzeczy nie zawsze jednak oznaczają problem z czujnikiem. Winny może się okazać jakiś element układu paliwowego. Dlatego istotne jest, by w razie pojawienia się problemu korzystać z usług profesjonalnego warsztatu. Pracujący w nim eksperci zidentyfikują awarię i podsuną właściwe rozwiązanie.
Przyczyny awarii? Może ich być naprawdę wiele! Zazwyczaj wadliwa praca tego elementu często wynika z:

  • zanieczyszczenia złącza sygnału elektrycznego;
  • korozji w złączach czujnika;
  • zwarcia w wiązce przewodów czujnika;
  • zanieczyszczeń magnetycznych cząstkami metali;
  • poluzowania czujnika na skutek wibracji emitowanych przez silnik;
  • obecności w czujniku wody. 

Ile kosztuje wymiana czujnika wałka rozrządu w warsztatach?

Koszt wykonania usługi waha się od 20 do 300 zł. Średni koszt usługi to około 97 zł. Warto w tym miejscu dodać, że na ostateczny koszt usługi wpływa kilka czynników, w tym: poziom skomplikowania czynności, model i marka samochodu, lokalizacja podzespołów, które wymagają naprawienia lub wymiany. Stąd do pełnej ceny zrealizowanej usługi trzeba doliczyć ewentualny zestaw zamiennych części. Cenę za zakupione części poznasz podczas umawiania usługi w wybranym przez siebie warsztacie.
W tym miejscu warto wspomnieć o portalu Motointegrator.com, gdzie można znaleźć informacje na temat usług motoryzacyjnych, jak również warsztaty samochodowe (ponad 15000 w Polsce!), które realizują swoje usługi. Przeglądaj ceny, opinie i promocje polecanych warsztatów samochodowych. Znajdź najlepsze warsztaty oferujące usługę czujnika położenia wałka rozrządu już dziś!

Dodaj komentarz