mezczyzna za kierownica

Ile kosztuje wymiana sprzęgła? Oznaki zużycia sprzęgła

Artykuł zaktualizowany 18 stycznia 2021


Sprzęgło to kluczowy element w każdym samochodzie. Bez sprawnej części trudno nam ruszyć, czy zmienić bieg. Ile kosztuje wymiana sprzęgła? Jakie daje znaki, gdy jest zużyte? Odpowiedzi na te i na inne pytania znajdziesz w naszym artykule!


Sprzęgło – sposób działania

Jak już wspominaliśmy sprzęgło to jeden z najważniejszych elementów każdego pojazdu. Składa się ono z 3 części – tarczy, łożyska i docisku. Starsze modele wyróżniają się zdecydowanie prostszą budową niż te nowoczesne, a więc elementy zaawansowane technologicznie.

Sprzęgło pełni ważne zadanie, przede wszystkim odłącza silnik od układu napędowego. Wobec tego możemy zmienić bieg, albo zatrzymać pojazd. Co więcej amortyzuje ono przeciążenia w trakcie zarówno ruszania, jak i hamowania, w ten sposób zabezpiecza silnik. Gdy dojdzie do awarii sprzęgła mamy trudności z wykonywaniem tak naprawdę najprostszych czynności.

Oznaki zużycia sprzęgła – jak się objawiają?

Ze sprzęgła korzystamy praktycznie bez przerwy, dlatego pojawienie się ślizgania, ciężka praca tego elementu, czy też szarpanie od razu da się zauważyć. Są to znaki, że z tym elementem coś się dzieje niepokojącego. Również stukoty i szumy to zwiastun awarii, podobnie jak problemy z przyspieszeniem, tudzież bardzo ciężka jazda pod górkę. Wiele osób ma kłopot z redukcją biegów, bo jest utrudnione korzystanie z biegu pierwszego bądź wstecznego. Co więcej da się odczuć mocne wyczuwalne drżenie dźwigni zmiany biegów. Czasem unosi się nieprzyjemny zapach spalonego sprzęgła. Warto wobec tego dobrze przyjrzeć się w jaki sposób przebiegają najprostsze czynności. Na szczęście szybko uda się wyłapać ewentualne usterki występujące w naszym pojeździe.

Jeśli zauważysz jakiekolwiek wyżej wymienione oznaki udaj się, jak najszybciej do mechanika. W innym wypadku sprzęgło absolutnie odmówi posłuszeństwa i konieczne okaże się korzystanie z lawety, a to z kolei naraża nas na dodatkowe koszty.

Ile kosztuje wymiana sprzęgła?

Nie da się ukryć, że jeśli ze sprzęgłem jest coś nie tak czeka nas spory wydatek. Sama wymiana tego elementu jest czasochłonna, nie wspominając o kosztach tylko części. Przy starszych pojazdach zapłacimy mniej z racji tego, że sprzęgło ma niższą cenę. To koszt miej więcej 500 złotych, do tego dochodzi „robocizna” zazwyczaj to podobna suma. Nowsze auta kumulują większe wydatki, ponieważ zestawy podzespołów są niezwykle skomplikowane, a co za tym idzie bywają drogie. Tu z reguły za same elementy płacimy około 3 tysięcy złotych.

Niestety, ale często przy wymianie sprzęgła pojawia się konieczność demontażu ramy, a nawet silnika. To wszystko wpływa na cenę końcową wymiany. Im nowszy i bardziej nietypowy układ tym dla nas gorzej. Bez kilku tysięcy w portfelu nie mamy co liczyć na szybkie rozwiązanie problemu.

Jak przedłużyć żywotność sprzęgła?

Odpowiednie dbanie o samochód może sprawić, że będziemy cieszyć się sprawnym pojazdem dłużej. Dzięki prostym trikom przedłużysz „życie” sprzęgła. W ten sposób wydłużymy żywotność tego elementu i nieprędko konieczna okaże się droga wizyta u mechanika. Co zrobić? Przede wszystkim liczy się styl naszej jazdy. Nigdy bez potrzeby nie trzymaj nogi na pedale sprzęgła, co ważne unikaj poruszania się, na tak zwanym „półsprzęgle”. Również typ obuwia jest kluczowy, bo panie kierujące w szpilkach mimowolnie wciskają ten element bez potrzeby.

Żywotność sprzęgła przedłużysz, dzięki:

  • używaniu sprzęgła tylko przy zmianie biegów, ruszaniu i hamowaniu
  • łagodnemu ruszaniu z miejsca
  • puszczaniu sprzęgła delikatnie
  • naciskaniu pedału sprzęgła do samego końca, czyli aż „w podłogę”
  • nie „gazowaniu” na wciśniętym sprzęgle
  • ruszaniu zawsze na opuszczonym hamulcu ręcznym
  • ruszaniu z niskich obrotów silnika.

Sprzęgło służy nam przez miej więcej 100-200 tysięcy kilometrów, ale tylko wtedy gdy jest właściwie używane. Również jakość tego elementu jest kluczowa, dlatego najlepiej postawić na droższe oryginalne elementy, a z pewnością przetrwają dłużej niż tańsze dużo gorsze jakościowo zamienniki.

Dodaj komentarz