mycie samochodu na posesji

Czy można myć samochód na własnej posesji? Sprawdziliśmy!

Artykuł zaktualizowany 23 listopada 2020


Auto brudzi się bez względu na pogodę, wobec tego wymaga stałej pielęgnacji karoserii. Czy można to robić tylko i wyłącznie na terenie myjni? Czy można myć samochód na własnej posesji? Sprawdź koniecznie!


Czy można myć samochód na własnej posesji?

Mycie samochodu wymaga czasu oraz odpowiednich kosmetyków, poza tym dostępu do wody. Kiedyś całe rodziny pod blokiem szorowały auta, niestety te czasy już dawno minęły. Obecnie można takie czynności wykonywać jedynie w miejscach, do tego przeznaczonych. Dlaczego? Do gleby dostają się niebezpieczne substancje, które trafiają również do wody, z której później korzystamy.

Mycie samochodu jest dozwolone tylko i wyłącznie w myjniach – automatycznych lub bezdotykowych, albo w innych oznakowanych lokalizacjach wyposażonych w specjalne odpływy ściekowe podłączone do kanalizacji miejskiej. Nie może to być jednak zwykła studzienka przeciwdeszczowa, czy burzowa!

Czasami spółdzielnie, gminy, czy wspólnoty tworzą strefy do mycia aut, zawsze mają specjalne oznakowanie. Można również taką instalację zamontować na własnej posesji. To główny wymóg, aby myć pojazd przed domem. Bez takiego odpływu taki incydent skończy się dla nas wysokim mandatem. Poza tym absolutnie zakazane jest mycie aut w pobliżu lasów, rzek oraz innych akwenów wodnych. Wszystko to z troski o naturalne środowisko.

Kary za mycie auta w niedozwolonym miejscu – ile wynosi?

Jeśli myjemy auto w miejscu, w którym nie można tego robić z pewnością zostaniemy ukarani karą grzywny, maksymalny mandat wynosi aż 500 złotych. Specjalne przepisy dokładnie określają konkretne lokalizacje oraz sankcje, gdybyśmy nie przestrzegali wytycznych. Koniecznie je poznaj zanim zdecydujesz się na pielęgnację pojazdu przed swoim blokiem!

Warto jednak sprawdzić konkretny regulamin gminy, aby unikną ewentualnych nieprzyjemności. Mamy tam również wyszczególnione warunki mycia w konkretnych lokalizacjach do tego wyznaczonych, a więc poza myjnią. Są tam między innymi informacje o środkach czyszczących, jakich należy używać. Z reguły mają to być kosmetyki samochodowe biodegradowalne o bezpiecznym dla środowiska składzie.

Art.4 z ustawy z 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach mówi:

  1. Rada gminy, po zasięgnięciu opinii państwowego powiatowego inspektora sanitarnego, uchwala regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie gminy, zwany dalej „regulaminem”; regulamin jest aktem prawa miejscowego.
    Regulamin określa szczegółowe zasady utrzymania czystości i porządku na terenie gminy dotyczące:
    1) wymagań w zakresie utrzymania czystości i porządku na terenie nieruchomości obejmujących: (…)
    c) mycie i naprawy pojazdów samochodowych poza myjniami i warsztatami naprawczymi;

Dodaj komentarz