klimatyzacja w samochodzie

Ile kosztuje nabicie klimatyzacji? Nabijanie klimatyzacji w 2020 roku

Artykuł zaktualizowany 14 września 2020


Bardzo trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie w aucie bez sprawnej klimatyzacji. Zwłaszcza w upalne lato ten element staje się niezbędny, by przetrwać podróż. Ile kosztuje nabicie klimatyzacji? Sprawdź na jaką sumę musisz się przygotować!


Klimatyzacja – ile kosztuje jej nabicie?

Wiele osób zapomina, że należy systematycznie nabijać klimatyzację. W innym wypadku może ona zwyczajnie przestać sprawnie działać, albo całkowicie wysiąść. To zdecydowanie niekorzystnie wpłynie na komfort naszej jazdy. Z roku na rok cena tej usługi stopniowo wzrasta. Chodzi głównie o to, że zaszły duże zmiany w kwestii preparatów, zamieniono je na bardziej naturalne, a więc mniej szkodliwe dla środowiska.

Jest to problem nie tylko właścicieli nowoczesnych aut, ale również tych, którzy korzystają ze starszych czynników. Koszt wszystkich wariantów  podrożał! Co więcej, zdarza się i tak, że musimy częściej wymieniać ten element, a więc to jeszcze mocniej podnosi cenę nabijania. Nie wspominając o innych usterkach, które mogą wyjść w trakcie przeglądu klimatyzacji.

Trzeba pamiętać, że na koszt nabicia klimatyzacji wpływają różne czynniki, między innymi:

  • rodzaj czynnika – to ważne, jaki został użyty do nabicia. Zazwyczaj za pierwsze 100 g płacimy w granicach 120-150 złotych, a za kolejne 30-50. Nowszy typ niestety, ale posiada dużo wyższą stawkę – 100 g to miej więcej 250 złotych, dodatkowe to kolejne 70-100.
  • typ pojazdu – każdy model ma nieco inną pojemność czynnika. Z reguły w osobowym pojeździe mieści się 500-600 g.
  • serwis – każde miejsce może mieć nieco inną stawkę. Tak naprawdę wszystko zależy od lokalizacji serwisu. Warto porównać ceny kilku, aby wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie. Nie ma co jednak na tym oszczędzać zawsze trzeba decydować się na autoryzowane usługi, dzięki temu zapobiegniemy nieprzyjemnym konsekwencjom, takim jak usterki klimatyzacji, czy innego rodzaju awarie.
  • zakres usług – należy również doliczyć do sumy nabicia koszt usługi oraz konieczności dokonania innych zmian, które wyszły w trakcie przeglądu klimatyzacji. To wszystko mocno generuje cenę!

Pamiętaj, że klimatyzację powinno się nabijać raz w roku, najlepiej tuż przed rozpoczęciem nowego sezonu letniego. Dlaczego? W ciągu 12 miesięcy miej więcej o 10% zmniejsza się poziom czynnika. Systematyczne uzupełnianie tego środka pozwoli nam wyeliminować poważniejsze problemy związane z klimatyzacją, a więc zmniejszyć wydatki na wizyty u mechanika.

Dodatkowe koszty związane z nabiciem klimatyzacji

Jak już wspominaliśmy nabijanie klimatyzacji to nie wszystko, bo ta procedura wiąże się jeszcze z innymi zmianami w pojeździe. Po szczegółowym przeglądzie, czyli diagnostyce elektronicznej mechanik może stwierdzić, że potrzebujemy dodatkowych usług związanych bezpośrednio z tym układem. Mowa głównie o:

  • odgrzybianiu – ważna rzecz, zapewnia świeże powietrze. W czasie tej usługi usuwa się niebezpieczne grzyby i pleśń. Do wyboru jest kilkanaście metod, od odgrzybiania chemicznego (koszt około 80-120 złotych), po ozonowanie klimatyzacji (koszt około 60-80 złotych).
  • wymianie filtra kabinowego – ta część powoduje, że cena nabicia klimatyzacji wzrasta o miej więcej 25-40 złotych
  • wymianie osuszacza – koszt jest wysoki, bo to około 400-600 złotych (wymiana co najmniej co 2 lata)
  • kontroli odpływu wody – w czasie awarii tego elementu ciecz pojawia się na dywaniku samochodowym
  • sprawdzaniu szczelności układu – płacimy za to miej więcej 60-80 złotych.

Dzięki szczegółowej analizie i wymianie poszczególnych części klimatyzacja będzie działać bez zarzutów, a więc ryzyko awarii stanie się niebywale małe. Zaniedbanie tego może w przyszłości wiązać się z poważnymi problemami w aucie. Do powietrza, którym oddychamy w pojeździe mogą się dostać niebezpieczne substancje, między innymi rakotwórcze. Wobec tego podczas nabijania klimatyzacji dbamy nie tylko o jakość powietrza i jego ochłodzenie, czy ogrzanie, ale przede wszystkim o zdrowie nasze oraz współpasażerów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *