dowod rejestracyjny

Czy trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Artykuł zaktualizowany 5 października 2020


Przepisy mają to do siebie, że co pewien czas są zmieniane, a więc delikatnie lub mocniej modyfikowane. Dobrze być na bieżąco, aby uniknąć problemów, zwłaszcza kierowcy powinni systematycznie śledzić wszelkie reformy zachodzące w prawie. Czy trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny cały czas? Nie wiesz tego? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł – znajdziesz tam odpowiedź!


Dowód rejestracyjny –  bardzo ważny dokument właściciela pojazdu

Zarówno po zakupie nowego, jak i starego auta musimy wyrobić sobie dowód rejestracyjny. To ważny dokument, który potwierdza dopuszczenie pojazdu do ruchu. Co w nim znajdziemy? Są tam najważniejsze informacje o samochodzie oraz o samym właścicielu, a także dane o ostatnich przeglądach technicznych.

W sytuacji, gdy skończy się liczba miejsc w dowodzie rejestracyjnym na pieczątki przeglądu technicznego konieczne jest wyrobienie nowego dokumentu w miejscowym Wydziale Komunikacji. To wiąże się z opłatą w wysokości miej więcej 70 złotych oraz wypełnieniem kilkunastu formalności. Choć wkrótce ta procedura ma zostać unowocześniona i być może skomputeryzowana.

Czy trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Na podstawie nowych przepisów nie jest wymagane posiadanie dowodu rejestracyjnego w formie papierowej. Więc jeśli nie masz go ze sobą nie musisz się martwić, że będą podczas zatrzymania drogówki jakieś problemy. Co ważne nie otrzymamy mandatu za brak posiadania dokumentów, jak było jeszcze przed wprowadzeniem tej zmiany.

Baza wirtualna CEPiK 2.0. to system, który umożliwia sprawdzenie danych pojazdów. Dostęp mają stacje diagnostyczne, urzędy, a także zwykli obywatele. Wobec tego policja przy kontroli drogowej nie ma najmniejszego problemu z potwierdzeniem wszystkich informacji zarówno o aucie, jak i o samym kierowcy.

Jeśli poruszasz się po drogach poza granicami Polski to należy mieć ze sobą papierową wersję dowodu rejestracyjnego pojazdu. Niestety, póki co system CEPiK działa jedynie na terenie kraju, a więc przedstawiciele obcych jednostek nie są w stanie korzystać z tej bazy danych. Pozostaje tylko i wyłącznie tradycyjna metoda weryfikacji na podstawie dokumentów.

Dowód rejestracyjny w formie papierowej wymagany jest także podczas corocznej kontroli pojazdu odbywającej się w stacji diagnostycznej. Urzędnik, jak zwykle przybija pieczątkę w wyznaczonym miejscu, poza tym uzupełnia wymagane dane w bazie online CEPiK 2.0.

Dlaczego warto wozić dowód rejestracyjny w aucie?

Czasami jednak warto mieć ze sobą papierowy dowód rejestracyjny, mimo iż nie jest to koniecznością. Dlaczego? Bo to niekiedy może nam zaoszczędzić wielu kłopotów. Dokument przyda się, gdy dojdzie do stłuczki lub innego zdarzenia drogowego i chcemy polubownie dogadać się między sobą bez udziału policji. Bez tych papierów trudno spisać umowę, a więc potwierdzić podstawowe dane pojazdu.

Warto mieć również na co dzień dowód rejestracyjny przy sobie, bo może zdarzyć się tak, że platforma CEPiK 2.0. ma chwilową awarie lub pojawiają się w systemie pewne rozbieżności, a zatem służby nie są w stanie sprawdzisz wszystkiego w przeciągu kilku minut. Na przykład dzieje się tak, gdy byliśmy na przeglądzie w stacji diagnostycznej, ale dane nie zostały jeszcze przetworzone i się nie wyświetlają. Dzięki posiadaniu papierowego dokumentu można szybko dokonać weryfikacji, a co za tym idzie to znacznie skróci proces kontroli drogowej. Zaoszczędzimy nie tylko czas, ale również masę nerwów. Dobrze być przygotowanym na każdą ewentualność!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *