Co musi mieć w zimie każdy kierowca? Kilka najważniejszych rzeczy

Artykuł zaktualizowany 4 grudnia 2022

Zima to trudny czas dla kierowców. Niskie temperatury, deszcz, śnieg, lód stwarzają realne zagrożenie na drogach. Każdy kierowca musi zmagać się z ryzykiem poślizgu, ograniczoną widocznością i innymi trudnościami. Dlatego też warto odpowiednio przygotować się do sezonu zimowego. Dzięki temu, nawet w trudnych warunkach będziemy w stanie poradzić sobie na drodze. Przygotowaliśmy krótki poradnik, w którym znajdziesz najważniejsze rzeczy, w które warto wyposażyć się na zimę.

Zimowe opony – absolutna podstawa

Jedną z pierwszych kwestii, o które powinniśmy zadbać ruszając zimą w trasę jest oczywiście założenie zimowych opon. Powinno być to oczywiste dla każdego kierowcy. Wciąż jednak istnieją osoby, które uważają, że nie jest to potrzebne. Nic bardziej mylnego. Opona letnia w niskich temperaturach staje się na tyle twarda, że traci swoją przyczepność, co więcej, nie jest w stanie odprowadzać wody i błota pośniegowego tak skutecznie jak opony zimowe. Dlatego też nie powinniśmy ryzykować i koniecznie postawić na dobrej jakości opony zimowe, które znacznie lepiej radzą sobie w tak trudnych warunkach.

Dodatkowe wsparcie na trudne trasy

Wiele osób w czasie zimowych miesięcy porusza się nie tylko po drogach szybkiego ruchu czy w mieście ale również po drogach, które są znacznie bardziej wymagające choćby ze względu na brak regularnego odśnieżania. Drogi w lasach, górach czy te, które pozbawione są asfaltowej nawierzchni w czasie opadów śniegu są wyjątkowo trudne do poruszania się. Nawet najlepsze opony zimowe mogą nie wystarczyć. Dlatego też w bagażniku warto mieć łańcuchy na koła. Poprawiają one w przyczepność oraz trakcję w sypkim śniegu, pod którym znajduje się warstwa lodu. Pamiętajmy, że łańcuchy na koła występują w wielu różnych wymiarach i należy kupić zestaw dopasowany do wielkości kół naszego pojazdu. Muszą być bowiem ściśle dopasowane do opon.

Zadbaj o dobrą widoczność na drodze

Śliska nawierzchnia to nie jedyny problem, z jakim zmagają się kierowcy zimą. Kolejnym z nich są marznące opady, brudne błoto pośniegowe które często rozchlapuje się tak wysoko, że sięga do szyb samochodu. Wystarczy przejechać kilka kilometrów w ciężkich warunkach, by szyby samochodu były zabrudzone tak, że ograniczają widoczność. W takim przypadku najszybszym sposobem na ich oczyszczenie jest skorzystanie z wycieraczek oraz płynu do szyb. Płyn stosowany latem nie jest jednak dobrym wyborem. Składa się bowiem głównie z wody, przez co w czasie zimowych miesięcy zamarza. O wiele lepszym wyborem jest więc zimowy płyn do spryskiwaczy. W swoim składzie zawiera alkohol oraz inne składniki, które sprawiają, że nie tylko nie zamarza w minusowej temperaturze, ale również skutecznie usuwa zanieczyszczenia i nie pozostawia smug.

Skrobaczka do szyb

To niewielki i tani gadżet, który znacząco może ułatwić nam codzienność. Nawet jeśli garażujemy samochód może okazać się, że po kilku godzinach postoju np. w czasie gdy będziemy w pracy może okazać się, że spadł marznący deszcz lub śnieg i szyby będą wymagały oczyszczenia. Szczególnie praktyczne są skrobaczki do szyb, które posiadają ochronną rękawicę – dzięki temu unikniemy nieprzyjemnego zimna podczas czyszczenia okien naszego samochodu. Skrobaczka powinna być wyposażona w gumową lub silikonową nakładkę aby nie rysowała szyby podczas czyszczenia.

Jak dbać o czystość w aucie?

Każdy kierowca chce by jego samochód był czysty i zadbany. W czasie zimowych miesięcy trudno jednak zadbać o to, by do wnętrza samochodu nie zabierać śniegu, błota czy wody. Jeśli posiadamy dywaniki z tkanin może okazać się, że nasiąkną wodą i zaczną pleśnieć. Problemem mogą być również trudne do usunięcia zabrudzenia czy przebarwienia od soli drogowej. Dlatego też w sezonie zimowym warto zabezpieczyć je czymś, co będzie o wiele łatwiejsze w utrzymaniu czystości. Dobrym rozwiązaniem są dywaniki samochodowe gumowe. Są nie tylko tanie ale jednocześnie bardzo praktyczne. Nie przepuszczają wody a wszystkie zabrudzenia możemy usunąć za pomocą wody lub wytrzeć suchą szmatką. Dywaniki gumowe dostępne są w wielu wymiarach, dzięki czemu nie ma problemu z dopasowaniem ich do danego modelu samochodu.

Podsumowując, choć zima jest dość trudnym okresem dla kierowców i są oni narażeni na wiele niebezpieczeństw na drodze możemy przetrwać ten czas. Istnieje bowiem wiele rozwiązań, akcesoriów i gadżetów, dzięki którym poruszanie się pod drodze w czasie zimowych miesięcy może być o wiele bezpieczniejsze oraz łatwiejsze. Warto więc się w nie wyposażyć.

Dodaj komentarz