Jak wypełnić PCC-3 po zakupie auta?

Artykuł zaktualizowany 27 sierpnia 2020


Jeśli decydujemy się na nabycie samochodu, z tak zwanej „drugiej ręki” musimy być przygotowani, że czekają na nas nie tylko liczne formalności do załatwienia w kilku instytucjach, ale również pewne dodatkowe opłaty, które należy uiścić. Jak wypełnić PCC-3 po zakupie auta? Podpowiadamy!


Druk PCC-3 – co to takiego?

Pod tajemniczą nazwą PCC kryje się podatek od czynności cywilno-prawnej. Wynosi on 2% od wartości zakupionego auta. Obliczamy go samodzielnie w formularzu PCC-3. W sytuacji, gdy nasza cena będzie wydawać się pracownikowi urzędu zdecydowanie za niska to może on skorzystać z dostępnego oficjalnego cennika i sugerować się właśnie nim.  Dlatego czasami należy dokonać niewielkiej dopłaty w celu skorygowania różnicy. Choć trzeba wiedzieć, że przysługuje nam prawo, aby odwołać się od tej decyzji. Miejmy jednak na uwadze, że to zachowanie spowolni cały proces rejestracji pojazdu.

Z obowiązku zapłaty zwolnieni są tylko i wyłącznie ludzie, którzy nabyli auto w komisie lub bezpośrednio u dilera. Pozostali niestety, ale muszą uiścić odpowiednią zapłatę w urzędzie skarbowym! Wyjątkiem są osoby niepełnosprawne, które kupiły pojazd dla własnych potrzeb. Podobnie jest w sytuacji kiedy transakcja odbyła się poza granicami Polski, czyli zapłaciliśmy za auto z „drugiej ręki” w jakimś innym kraju.

Pamiętaj, że masz 14 dni od dnia zawarcia umowy kupna samochodu na zapłacenie podatku od czynności cywilno-prawnej. Jak to zrobić? Musisz udać się do urzędu skarbowego, do którego podlegasz, a tam uzupełnić potrzebny formularz, a następnie dokonać opłaty.


Jak wypełnić druk PCC-3 po zakupie auta?

W zależności od tego, czy kupiłeś auto sam, czy jako współwłaściciel musisz wypełnić zupełnie inny druk. Klasycznie należy uzupełnić formularz PCC-3, w przypadku kilku osób, które mają jeden pojazd już PCC-3/A, czyli dokument z dodatkowymi rubrykami. 

dokument PCC-3

Pobierz dokument PCC 3

Druk PCC-3 wymaga podania, między innymi:

  • numeru PESEL lub NIP
  • bardzo szczegółowych danych zakupionego samochodu – wszystkie masz w dowodzie rejestracyjnym lub w umowie zakupu, więc jeśli wypełniasz dokument w urzędzie zabierz któryś ze sobą.

Kupujący zapełnia jedynie kilka rubryk w druku PCC-3 – A, B, C, D, G (tylko jeśli jest to więcej niż jeden właściciel!) oraz H. Co gdzie wpisujemy? Poniżej masz omówione wszystkie zagadnienia, które należy uzupełnić:

  • Pole A – tutaj wpisujesz nazwę i adres siedziby organu podatkowego, poza tym zaznaczasz cel składania deklaracji.
  • Pole B sprawia masę kłopotu, ponieważ nie ma tu wprost informacji, że jest się kupującym. Co więc wybrać? Należy zaznaczyć „inny podmiot” bądź „inny podmiot zobowiązany do zapłaty podatku”. Do tego w tej rubryce podajesz swoje dane personalne.
  • Pole C – dotyczy ono przedmiotu opodatkowania, jak i treści czynności cywilnoprawnej.
  • Pole D – do uzupełnienia tej części przyda się kalkulator, aby wyliczyć podatek. Ważne jest odpowiednie oszacowanie wartości rynkowej auta, aby uniknąć ewentualnych dopłat. 
  • Pole H – podajesz dołączone załączniki oraz dokonujesz podpisu. 

Resztę druku w dokumencie PCC-3 lub PCC-3/A wypełnia pracownik urzędu. W przypadku korekty również potrzebny jest ten sam druk, ale w pierwszej tabelce zaznaczasz zupełnie inny cel składania deklaracji – będzie to oczywiście korekta. 


Co jeszcze warto wiedzieć o druku PCC-3?

Dobrze wypełniony PCC-3 możesz dostarczyć osobiście do urzędu skarbowego, albo wysłać za pośrednictwem poczty. Warto jednak udać się do tej instytucji i skorzystać w trakcie uzupełniania dokumentu z pomocy pracowników, zwłaszcza gdy po raz pierwszy kupujemy samochód z tak zwanej „drugiej ręki” i zbytnio nie wiemy, w jaki sposób należy uzupełnić dokument.

Po wypełnieniu druku PCC-3 powinno się uiścić opłatę, czyli podatek 2%. Zrób to w kasie bądź drogą elektroniczną – przelewem. Dopiero jak wykonasz tę czynności możesz pójść do urzędu komunikacji w celu zarejestrowania nowo nabytego pojazdu. 


 

Dodaj komentarz