Ekologiczny sprzęt AGD – sprawdź czy się opłaca

Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021


Większość Polaków wymienia sprzęt AGD dopiero wtedy, kiedy się popsuje. Wówczas, najważniejszym czynnikiem przy zakupie nowego jest jego energooszczędność, dopiero później cena i wykorzystana technologia. Eksperci hapipożyczek sprawdzili, ile pieniędzy możemy zaoszczędzić, wybierając urządzenia przyjazne środowisku.


kuchnia

Aż 78 proc. konsumentów czeka z kupnem nowego AGD do awarii[1]. Jednocześnie, podejmując decyzje konsumenckie zaczynamy podążać za modą na ekologiczny tryb życia. Zwłaszcza pokolenie Z, czyli osoby urodzone po 1998 roku podczas zakupów stawiają na ekologię, częściej niż poprzednie generacje. Wyliczenia ekspertów hapipożyczek wskazują, że warto wymienić tzw. „duże AGD” jak najszybciej – nie tylko w trosce o środowisko, ale też w trosce o własny portfel.

– Z ostatniego Indeksu hapipraktyk wynika, że opłaty za media to prawie 75 proc. wszystkich stałych opłat, jakie ponoszą młodzi ludzie. Jednocześnie, pokolenie Zet bardzo pozytywnie ocenia swoje kompetencje w zakresie zarządzania finansami osobistymi – aż 51 proc. deklaruje, że pewnie gospodaruje swoimi pieniędzmi.[2] Postanowiliśmy sprawdzić, czy moda na wprowadzenie ekologicznych sprzętów do domu to rzeczywiście dobre rozwiązanie dla ich budżetu – informuje Monika Dzieniak-Kwiatkowska, ekspert w hapipożyczkach.


Lodówka [3]

lodówka

Ze względu na to, że lodówka pracuje non-stop to właśnie ona odpowiada za ok. 30 proc. rocznych kosztów całej energii. Jednocześnie, jej średnie roczne zużycie prądu może być nawet o 30 proc. wyższe od deklarowanego przez producenta. Zależy to od takich czynników, jak np. nasłonecznienie miejsca, w którym stoi, odległości od grzejnika, częstotliwości otwierania czy ustawionej temperatury, dlatego w tym wypadku inwestycja w dobry sprzęt zwróci nam się najszybciej.

Korzystanie ze starego modelu energetycznej klasy B przez najbliższe 10 lat może kosztować ponad 3200 złotych – przy założeniu, że ceny prądu pozostaną na obecnym poziomie, chociaż tendencja jest rosnąca. Popularny model lodówki klasy A+++ wyniesie w tym samym czasie prawie 2 tysiące złotych mniej, zużywając o 60 proc. mniej prądu. Nowy sprzęt niesie za sobą też szereg innych zalet: nowoczesny design, technologie przedłużające świeżość produktów czy optymalne wykorzystanie powierzchni.


Zmywarka

zmywarka

Do ekologicznej przewagi zmywarek nad zmywaniem ręcznym nie trzeba już nikogo przekonywać. Standardowe zużycie wody w zmywarce podczas jednego mycia to ok. 9 litrów. Na umycie takiej samej ilości naczyń ręcznie zużywa się prawie 6 razy więcej wody oraz sporo cennego czasu. Wymiana kilkuletniej zmywarki na sprzęt energooszczędny pozwoli zaoszczędzić prawie 1000 litrów wody rocznie oraz 500 złotych na rachunkach w perspektywie 10 lat.


Pralka

Nowoczesne modele pralek nie tylko zużywają znacznie mniej prądu oraz wody niż ich starsze wersje, ale potrafią także samodzielnie zasugerować ilość środków piorących, których zbyt duże zużycie może także bardzo negatywnie wpływać na środowisko. Popularny model pralki o pojemności 6 kg w najwyższej klasie energetycznej to ponad 1500 zaoszczędzonych litrów wody rocznie. Przez 10 lat to ok. 700 złotych różnicy w rachunkach za prąd i wodę.

Oszczędzać energię pomogą nam nie tylko nowe ekologiczne sprzęty. Warto pamiętać o zmianie, naszych codziennych zwyczajów – na przykład gotowaniu w czajniku tylko takiej ilości wody jaką potrzeba na herbatę, gotowaniu lub pieczeniu kilku rzeczy po sobie, aby uniknąć procesu nagrzewania piekarnika czy płyty, a także szybkim zamykaniu drzwi w lodówce, aby nie wypuszczać z niej zimnego powietrza.


O hapipożyczkach:

Firma IPF Polska Sp. z. o.o., należy do notowanej na londyńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych Grupy International Personal Finance PLC, której korzenie sięgają 1880 roku, firma jest liderem na rynku pożyczek konsumenckich w Europie Środkowowschodniej, Meksyku oraz Finlandii, Estonii, Łotwie i Australii.

Spółka IPF Polska Sp. z o.o. powstała w grudniu 2014 r. w Warszawie i oferuje pożyczki pod marką hapipożyczki.
W marcu 2015 roku Grupa IPF PLC z siedzibą w Leeds (UK) kupiła fińską spółkę MCB Finance operującą w krajach bałtyckich oraz Australii. Akwizycja spowodowała połączenie IPF Polska Sp. z o.o. i MCB Finanse i nowa firma rozpoczęła działalność pod nazwą IPF Digital, a hapipożyczki weszły w skład portfolio marek i produktów zarządzanych przez IPF Digital. Dziś IPF Digital oferuje swoje pożyczki w 8 krajach: Litwa, Łotwa, Estonia, Finlandia, Polska, Hiszpania, Meksyk oraz Australia i przygotowuje się do ekspansji na kolejne rynki międzynarodowe.

[1] Wynika z „Wielkiego Badania BEKO”.

[2] Wynika z badania Ipsos MORI przeprowadzonego na zlecenie International Personal Finance.

[3] Wyliczenia własne na podstawie researchu oraz analizy własnej ekspertów http://hapipozyczki.pl.

Dodaj komentarz