Eko-żywność

Eko-żywność na co dzień – jak ją włączyć do swojej diety?

Artykuł zaktualizowany 9 kwietnia 2024

Żywność ekologiczna to pojęcie obejmujące produkty pochodzące z rolnictwa ekologicznego, które są następnie odpowiednio przetwarzane, pakowane i sprzedawane. Każdy etap jest dokładnie uregulowany przepisami i kontrolowany przez właściwe instytucje, a towar posiadający stosowne certyfikaty jest oznaczony odpowiednimi symbolami graficznymi. Żywność z upraw ekologicznych wchodzi coraz częściej do naszej codziennej diety. Jednak pojęcie to bywa nadużywane przez producentów, którzy z ekologią nie mają wiele wspólnego.

Obowiązki producenta ekologicznego określa specjalna ustawa, która gwarantuje konsumentowi możliwość wyboru produktu najwyższej jakości. Dzięki temu może być on pewny, że wybrał artykuł wyprodukowany bez użycia sztucznych nawozów, środków ochrony roślin, antybiotyków oraz promieniowania jonizującego. Produkty ekologiczne nie mogą być genetycznie modyfikowane (GMO).

Co to jest ekologiczna żywność

Żywność ekologiczna to produkty wytworzone w gospodarstwach przestrzegających określonych zasad dotyczących produkcji, przechowywania i przetwarzania. Eko żywność dostarcza nam większej ilości witamin, białka, soli i tłuszczów. Produkty żywnościowe eko wyróżnia troska o środowisko w procesie produkcji. Ich powstanie nie może zakłócać czy niszczyć ekosystemu.

Producent żywności ekologicznej musi prowadzić uprawy pod nadzorem jednostki certyfikującej z uprawnieniami Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Odpowiedzialność za jakość ponosi producent i jednostka kontrolująca proces produkcji. Wyroby ekologiczne wybierają nie tylko ci, którzy dbają o planetę, ale również osoby o skórze wrażliwej lub alergicznej, gdyż brak w nich chemikaliów, które mogłyby podrażnić ciało.

Ekologiczne produkty nieprzetworzone muszą w 100 proc. pochodzić z rolnictwa ekologicznego, aby uzyskać stosowny certyfikat. Natomiast produkty przetworzone powinny mieć 95 proc. składników ekologicznych. Proces przetwarzania takiej żywności musi odbywać się w pomieszczeniu oddzielonym od przetwórstwa konwencjonalnego, podobnie jak pakowanie. Wszystko po to, aby żywność ekologiczna nie uległa mieszaniu i zanieczyszczeniu środkami niedozwolonymi.

Jak rozpoznać eko-żywność

Zanim wprowadzi się do obrotu produkt spełniający wymagania żywności ekologicznej, trzeba pozyskać stosowne certyfikaty. Tylko wówczas można umieścić na opakowaniu termin „produkt rolnictwa ekologicznego”. Na terenie UE najbardziej rozpowszechnionym i rozpoznawalnym oznaczeniem stosowanym dla żywności ekologicznej jest symbol powstały z połączenia zielonego liścia z flagą UE. W obrocie jest także kilka innych oznaczeń potwierdzających ekologiczność produktu.

Na opakowaniu produktu ekologicznego powinien znaleźć się numer identyfikacyjny jednostki certyfikującej. W Polsce takich instytucji jest kilkanaście. Każdy podmiot certyfikowany jako ekologiczny (producenci oraz sprzedawcy) podlegają kontroli właściwej instytucji. Dzięki nadanemu numerowi każdy klient może w każdej chwili sprawdzić wiarygodność oznaczenia na oficjalnych stronach internetowych.

Oprócz numeru jednostki certyfikacyjnej na wszystkich produktach żywnościowych z upraw ekologicznych powinny znaleźć się informacje dotyczące nazwy produktu, nazwy i adresu producenta, daty produkcji, okresu przydatności do spożycia i oznaczenia miejsca pochodzenia surowców rolniczych, z których wyprodukowano dany produkt (np. Rolnictwo UE). Wymieniając listę składników, producent musi oznaczyć składniki, które pochodzą z produkcji ekologicznej.

Sklepy ze zdrową żywnością

Z myślą o klientach preferujących zdrowy styl życia w całym kraju działają tysiące stacjonarnych i internetowych sklepów z żywnością ekologiczną. Z pomocą tych artykułów możliwe jest zrobienie niemal wszystkich dań w ciągu dnia – śniadania, obiadu, podwieczorka i kolacji. Bezglutenowe produkty BIO świetnie sprawdzą się przy przygotowywaniu lekkich deserów. Dzięki takiej diecie możliwa jest żywieniowa harmonia, co przekłada się na lepszą kondycję organizmu. Można także stracić kilka zbędnych kilogramów.

W asortymencie znajdziesz m.in. bogaty wybór zdrowych słodyczy polecanych nie tylko dzieciom, ale również osobom dorosłym, które lubią czasem przekąsić coś słodkiego, a jednocześnie bezpiecznego. Produkty są pozbawione cukrów i konserwantów. Zwykle w sklepach jest również spory wybór ekologicznych herbat i kaw oraz ekologiczne suszone owoce.

Żywność bezpośrednio od rolnika

Na półkach z żywnością w hipermarketach często mamy do czynienia z warzywami i owocami sprowadzanymi spoza Polski, a krajowe produkty rolne pochodzą przeważnie od największych i najtańszych dostawców. Podstawowym czynnikiem decydującym o atrakcyjności produktu w sklepach wielkopowierzchniowych jest cena. Na niską cenę mogą sobie pozwolić tylko więksi dostawcy, którzy nie stronią od agrochemii. Dodatkowo wypierają z rynku małych rolników, którzy nie są w stanie obniżyć ceny swoich warzyw i owoców.

Zaletami żywności od rolnika są zarówno jakość, jak i cena warzyw i owoców, które nie są uprawiane z użyciem dużej ilości chemicznych nawozów i środków ochrony roślin. Rolnicy często sprzedają produkty rolne, które uprawiają w sposób tradycyjny na własne potrzeby. Cena takich produktów nie jest wysoka. Eliminujemy w tym przypadku marżę pośredników i koszty magazynowania, uzyskując cenę zadowalającą zarówno rolnika, jak i konsumenta.

Żywność bezpośrednio od rolników zamawiają m.in. kooperatywy spożywcze, które działają w Warszawie, Krakowie czy Łodzi. Oprócz warzyw i owoców można również kupić nabiał, bakalie, zboża, rośliny strączkowe oraz kiszonki. Dla osób bardziej wymagających są w ofercie certyfikowane ekologiczne warzywa i owoce. Dzięki takim inicjatywom ekologiczna żywność w mieście jest coraz bardziej dostępna.

Dodaj komentarz