jak działa lipoliza

Co to jest lipoliza i jakie są jej efekty?

Artykuł zaktualizowany 29 sierpnia 2019


Jeśli martwi Cię drugi podbródek, czy zwisająca skóra na ramionach, a wszelkiego rodzaju masaże i balsamy nie działają, rozwiązaniem Twojego problemu może być lipoliza. Dzięki niej nie tylko zredukujesz nadmiar tłuszczu w newralgicznych miejscach, ale również poprawisz elastyczność skóry.


Czym jest lipoliza?

Lipoliza to zabieg, który polega na nakłuciu skóry na odpowiedniej głębokości i wprowadzeniu tam substancji rozbijających komórki tłuszczowe. Wykonywany jest przez dermatologa lub lekarza specjalizującego się w medycynie estetycznej. Zabieg wykonywany jest przy znieczuleniu miejscowym. Podczas pojedynczego zabiegu dokonuje się raptem kilku wkłuć, dzięki czemu ogranicza się liczbę powstałych krwiaków czy siniaków.

Jeśli efektem zabiegu ma być jedynie dotlenienie tkanek czy redukcja cellulitu, a nie np. ujędrnienie skóry, to wkłuć dokonuje się płycej. Bezpośrednio po zabiegu skóra może być zaczerwieniona i może puchnąć, ale łatwo ukoić ją zimnymi okładami. Aby zabieg był skuteczny, potrzebne są 3-4 takie zabiegi w odstępach co 8 tygodni.


Ten artykuł Ciebie zainteresuje – Trenuj mądrze, nie ciężko


Jakich składników używa się w lipolizie, aby ujędrnić skórę?

Standardowo w lipolizie używa się fofatydylocholiny, która pozyskiwana jest z soi oraz deoksycholanu sodowego, który wchodzi w skład naturalnych kwasów żółciowych produkowanych przez bakterie jelita cienkiego. Dzięki tym dwóm substancjom możliwe jest przerwanie błon komórek tłuszczowych i rozpuszczenie ich do takiego stopnia, że z łatwością usuwane są przez układ limfatyczny. Jeśli celem zabiegu, oprócz pozbycia się nadmiaru tłuszczyku, jest również ujędrnienie skóry, wówczas do wstrzykiwanych substancji dodaje się witaminy i przeciwutleniacze.

Do najbardziej popularnych witamin, które wchodzą w skład takiego roztworu należą witaminy A, C i E. Witamina C odpowiada za pobudzenie produkcji kolagenu, a witamina A powoduje zatrzymanie procesu starzenia się skóry. Oprócz tego w roztworze gotowym do wstrzyknięcia może znaleźć się wyciąg z papai, który wzmacnia elastyczność skóry i wyciąg z melona poprawiający napięcie cery, dzięki dużej ilości potasu. Dużą rolę w procesie ujędrniania skóry ma kwas liponowy, który działa regenerująco. Dzięki temu cera znów zyskuje elastyczność, a wszystkie zachodzące w niej procesy mogą przebiegać prawidłowo.


Dodatkowe elementy, które wspomagają ujędrnianie skóry po zabiegu lipolizy

Aby efekt ujędrniania skóry po lipolizie był bardziej widoczny, należy zadbać o właściwy przepływ krwi i limfy w organizmie. Dzięki temu skóra szybciej staje się elastyczna i lepiej wygląda. Do czynności, które wzmacniają działanie lipolizy należą:

 • picie dużej ilości płynów (co najmniej 1,5 litra na dobę),
 • aktywność fizyczna
 • masaże
 • zabiegi drenażu limfatycznego,
 • stosowanie diety bogatej w warzywa i owoce (szczególnie te bogate w antyoksydanty oraz potas),
 • unikanie opalania w saunie,
 • unikanie środków przeciwbólowych z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

8 thoughts on “Co to jest lipoliza i jakie są jej efekty?

  1. Ale na podwojny podbródek kółka wokół jeziora nie pomogą. Ta luzna skóra pod brodą jest moją zmorą, a niestety samo odchudzanie nie pomogło

 1. To coś zdecydowanie dla mnie – ostatnio moja skóra woła o pomstę do nieba pod każdym możliwym względem!

 2. Mnie nakłucia również przerażają i wolę robić rzeczy zalecane w ostatnim akapicie wpisu. Choć z drugiej strony jestem sobie w stanie wyobrazić, że niektóre osoby chcą szybkich efektów i nie są w stanie poświęcić czasu na dietę i aktywność fizyczną.

 3. Dobrze, że mnie problem z drugim podbródkiem czy też obwisłą skórą na ramionach nie dotyczy. Panicznie boję się igły… ;(

 4. Jestem gdzieś po środku, trochę przerażona tymi wkłuciami, a z drugiej strony gdyby naprawdę miało to sprawić, że dobrze czułabym się w swojej skórze, mocno bym się zastanowiła nad lipolizą

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *