na czym polega rekonstrukcja piersi

Na czym polega rekonstrukcja piersi?

Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021


Rekonstrukcja piersi to zabieg, który pozwala na jej odtworzenie wraz z brodawką i otoczką. Najczęściej wykonuje się go po operacjach onkologicznych lub urazach, w których pierś została utracona. To ważny zabieg, który umożliwia odtworzenie naturalnej i symetrycznej piersi, przez co pacjentce poprawia się samopoczucia oraz podwyższa samoocena.


Rekonstrukcja piersi – silikonowy implant

Rekonstrukcja piersi możliwa jest na kilka sposobów. Jednym z nich jest zabieg z wykorzystaniem implantu, który najczęściej jest dwuetapowy. W pierwszym etapie podczas 45-minutowego zabiegu umieszczany jest pod skórą i mięśniem pacjentki ekspander tkankowy. To rozprężacz w postaci balona, którego zadaniem jest rozciągnięcie skóry tak, by stopniowe powiększanie umożliwiło ostatecznie umieszczenie zamiast niego implantu. Procedura rozciągania trwa zazwyczaj 3-4 miesiące i gdy dobiega końca, następuje drugi etap, w którym specjalista wszczepia pacjentce stały implant.

Dokonanie rekonstrukcji piersi w ten sposób umożliwia minimalizację napięcia tkanek pokrywających implant, a tym samym ich szybszą adaptację do zwiększonej przez zabieg piersi. Należy podkreślić, że nie u wszystkich kobiet ekspander będzie potrzebny i możliwe jest wtedy bezpośrednie wszczepienie implantu. Ponadto wiele klinik daje możliwość wszczepienia ekspanderoprotezy lub tkanek własnych – wybór metody rekonstrukcji podejmowany jest wspólnie przez pacjentkę i lekarza.


Płat skórno-mięśniowy w rekonstrukcji piersi

Inną metodą jest wykorzystywanie do rekonstrukcji płata skórno-mięśniowego pobranego z mięśnia najszerszego grzbietu oraz protezy silikonowej. Podczas zabiegu tworzona jest tzw. fałda, która imituje pierś. Płaty te idealnie nadają się do rekonstrukcji piersi, gdyż są pokryte tkanką tłuszczową oraz są silnie unaczynione, a do tego z łatwością można dzięki nim odtworzyć symetryczny i naturalny kształt piersi. Zabieg ten jest dłuższy niż wcześniej opisane metody rekonstrukcji i może trwać nawet do 5 godzin. Pacjentka poddawana zabiegowi wymaga również hospitalizacji (ok. 7 dni). Rekonstrukcja piersi wykonana tą metodą umożliwia uzyskanie naturalnego kształtu. Nie mogą się jej jednak poddać kobiety z chorobami naczyniowymi, cukrzycą oraz chorobami tkanki łącznej.


Ostatni etap – odtworzenie brodawki i otoczki

Ostatnim etapem rekonstrukcji jest odtworzenie brodawki i otoczki piersi. Wykonuje się to ok. 2-6 miesięcy od zabiegu wszczepienia implantu. Gdy tkanki wygoją się, można stworzyć brodawkę – albo z wykorzystaniem brodawki z drugiej piersi, albo poprzez przeszczep skórny i pobranie części skóry z wewnętrznej strony uda. Aby skóra nowej brodawki i otoczki nie bielała, zaleca się wykonanie tatuażu, który umożliwi uzyskanie barwy podobnej do zdrowej piersi – podkreśla specjalista z Kliniki Chęciński z Warszawy. Po odtworzeniu brodawki i otoczki zabieg rekonstrukcji piersi uznaje się za zakończony.


 

Dodaj komentarz