jak poznać modzele

Czym różnią się odciski, modzele i brodawki?

Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021


Odciski, modzele i brodawki to zmiany często występujące na stopach. Może na pierwszy rzut oka wydają się być podobne do siebie, jednak nie są tym samym. Aby ocenić. z jaką zmianą mamy do czynienia, warto udać się do podologa, który również ją usunie.


Czym są odciski?

Odciski, podobnie jak modzele spowodowane są hiperkeratozą, czyli nadmiernym rogowaceniem naskórka. Są to twarde zmiany z widocznym rdzeniem. Rdzeń wnika w skórę właściwą, powodując ucisk na nerwy. Skutkiem tego są silne dolegliwości bólowe. Odciski zazwyczaj pojawiają się na górze lub pomiędzy palcami lub podeszwie stopy. Przyczyną powstawania odcisków jest ciągły ucisk. Może on być spowodowany nieodpowiednio dopasowanym obuwiem, nadmiernym obciążeniem stopy lub deformacjami takimi jak płaskostopie, hallux, palce młotkowate.


Jak poznać modzele?

Modzele mogą przypominać odciski, jednak nie posiadają one rdzenia. Są to zmiany większe od odcisków, bardziej rozlane, bez wyraźnego odgraniczenia od zdrowej skóry. Przybierają kolor żółtawy. Z reguły nie dają dolegliwości bólowych. W przypadku, kiedy są duże, mogą powodować pieczenie podczas stania lub chodzenia. Modzele spowodowane są nadmiernym rogowaceniem naskórka. Przyczyną powstawania modzeli jest źle dobrane obuwie, zbytnie obciążenie stopy, deformacje stopy oraz zbyt częste i agresywne usuwanie zrogowaciałej skóry. Najczęściej pojawiają się one na pięcie, paluchu, przodostopiu oraz krawędziach stopy. Należy pamiętać o tym, że w przypadku kiedy, nie usuniemy przyczyny powstawania modzeli, będą one powracać.


Czy to brodawka?

Brodawki, w ocenie wizualnej, mogą być mylone z odciskami. Są w kolorze białym lub żółtawym. Mogą pojawić się w każdym miejscu na stopie. Wywołuje je wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). Brodawki najczęściej występują u osób z obniżoną odpornością. Aby nie dopuścić do ich rozsiania, należy jak najprędzej udać się do podologa w celu ich usunięcia. Brodawkami są zaraźliwe, dlatego ważne jest, aby się ich szybko pozbyć i zminimalizować ryzyko zarażenia pozostałych domowników.


 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *