Artykuł zaktualizowany 25 września 2020
Dla wielu osób drożdże kojarzą się tylko z pieczywem oraz ze słodkimi wypiekami. Ten produkt spożywczy często wykorzystywany jest również do tworzenia domowych kosmetyków. Jak zrobić maseczkę z drożdży? W jaki sposób stosować? Podpowiadamy!
Jak zrobić maseczkę z drożdży?
W sklepach znajdziesz droższe w postaci proszku, jak i świeże w kostce. Do domowej maski najlepiej użyć ten drugi wariant. Trzeba je rozkruszyć na drobniejsze kawałki, a następnie dodać do podgrzanego płynu, na przykład do mleka. W ten sposób szybciej uzyskamy odpowiednią konsystencję, a także pozwolimy uwolnić drożdżom cenne składniki odżywcze.
Każdy wie, że drożdże wyróżnia bardzo specyficzny zapach, który dla wielu jest nie do zniesienia. Kilka kropli dowolnego olejku w domowej maseczce usunie charakterystyczną woń, a co więcej podniesie właściwości kosmetyku.
Pamiętaj, że maseczka drożdżowa może być stosowana maksymalnie raz w tygodniu! W innym wypadku możemy zaburzyć proces wydzielania sebum, albo zbyt mocno wysuszyć naskórek.
Maseczka z drożdży na trądzik
Zdecydowaną zaletą maski drożdżowej jest to, że ogranicza ilość wytwarzanego sebum. Do tego oczyszcza ona naskórek, a także zmniejsza istniejące już niedoskonałości. Ponadto cera trądzikowa zyskuje blask oraz miękkość.
Klasyczna maseczka na trądzik z drożdży to miks:
- 1/4 kostki drożdży
- 2-3 łyżek mleka
Czekamy aż drożdże rozpuszczą się w mleku i od razu powstałą mieszankę kładziemy na skórę. Po zastygnięciu, czyli po około 10-15 minutach zmywamy letnią wodą.
Przepis drugi zawiera:
- 1/2 kostki drożdży
- 2-3 łyżki jogurtu naturalnego
- opcjonalnie można dodaj 1 łyżkę oliwy z oliwek
Proces przyrządzania maski jest identyczny, jak w przypadku propozycji bazującej na mleku.
Maseczka z drożdży na wągry
Maska z drożdży zbawiennie wpływa na wągry, ponieważ niweluje ich widoczność. Doskonale sprawdzi się tu klasyczny przepis do cery trądzikowej, czyli mleko plus drożdże. Dobrze przed aplikacją jest wcześniej wykonać parówkę, albo peeling.
Maseczka drożdżowa na włosy
Spożywcze drożdże działają dobroczynnie nie tylko na skórę, ale także na włosy. Domowa maska z drożdży przyspiesza porost kosmyków, poprawia ich kondycję, jak i zapobiega rozdwajaniu końcówek. Po użyciu widać, że włosy są mocniejsze, a nawet mniej podatne na uszkodzenia.
Maska na włosy z drożdży powstanie po połączeniu:
- 1/2 kostki drożdży
- 1 szklanki wody
- 3 łyżek siemienia lnianego
- 1 łyżki miodu
- 1 łyżeczki olejku rycynowego
Do szklanki wrzącej wody wrzucasz nasiona lnu. Czekasz kilka minut aż puszczą żel. Powstałą zawiesinę przecedzasz, na przykład przez gazę. Czysty płyn łączysz z rozgniecionymi drożdżami.
Na sam koniec dodajesz miód i olejek. Gotową maskę nakładasz na wilgotne włosy. Po 30-40 minutach zmywasz letnią wodą, a na koniec szamponem.
Prostsza wersja maski zawiera tylko:
- 1/2 kostki drożdży
- 1 łyżkę kefiru lub jogurtu naturalnego
- 1 łyżkę płynnego miodu
Rozgniecione drożdże łączysz zresztą elementów. Gęstą papkę aplikujesz na skórę oraz na całą długość włosów. Trzymasz 30-40 minut. Warto zawinąć głowę folią oraz ręcznikiem, wtedy efekt będzie jeszcze lepszy! Po upływie zalecanego czasu zmywasz letnią wodą.
Maseczka z drożdży na zmarszczki
Panie w dojrzałym wieku, które borykają się ze zmarszczkami pokochają maski drożdżowe. Dlaczego? Z ich pomocą wygładzą naskórek twarzy i dekoltu, a przede wszystkim zniwelują widoczne oznaki starzenia. Do miski dodaj:
- 1/3 szklanki jogurtu naturalnego
- 1 łyżeczkę drożdży w proszku
- 1 łyżkę oleju rzepakowego.
Łączysz wszystko na gładką masę i smarujesz na oczyszczoną skórę. Po około 10-15 minutach usuń maskę chusteczką, a jej resztki letnią wodą.
Maseczka z drożdży i cytryny
Do skóry z przebarwieniami polecamy maseczkę z drożdży oraz z soku z cytryny. Wpływa ona ponadto na zmniejszenie niedoskonałości, więc mogą ją także stosować osoby z problematyczną cerą.
Połącz ze sobą:
- 1/4 kostki drożdży
- 2-3 łyżek mleka
- 2 łyżki soku z cytryny.
Grubą warstwę przygotowanej mieszanki rozprowadź na twarzy. Po 15 minutach zmyj letnią wodą.