kobieta-z-blizną-na-ramieniu

Jakie są rodzaje blizn i jak je usunąć?

Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021


Blizny powstają po mechanicznym uszkodzeniu skóry  właściwej lub głębszym naruszeniu jej struktury. Blizna to naturalne następstwo gojenia się rany, jednak w wielu przypadkach powoduje dyskomfort, gdyż są mocno uwidocznione na twarzy, szyi lub dłoniach. Niewielkie blizny są ledwie widoczne, lecz większe pozostają z nami na całe życie. Jakie są sposoby na zamaskowanie blizn na ciele? Jakie są najskuteczniejsze preparaty na blizny?


Rodzaje blizn

Blizny dzielą się na trzy rodzaje, które różnią się od siebie wyglądem, który uzależniony jest od procesu gojenia się rany.

  • Blizny przerostowe – są to zmiany, które powstają w wyniku nieprawidłowego przebiegu procesu gojenia się rany. Jest ona wynikiem zaburzenia produkcji kolagenu, który jest dalej produkowany w miejscu uszkodzenia skóry. Prowadzi to do przerostu blizny ponad poziom skóry.
  • Blizny atroficzne – znane również pod nazwą – blizny zanikowe. Najczęściej powstają po przebytym trądziku lub ospie.  Są to niewielkie, punktowe zagłębienia poniżej powierzchni skóry. Powodem ich powstawania jest niedobór kolagenu, który jest niezbędny do prawidłowego przebiegu procesu naprawczego skóry.
  • Keloidy – lepiej znane są pod nazwą bliznowce. Twarde i nieregularne zgrubienia na powierzchni skóry, który ma skłonność do nadprodukcji kolagenu. Skóry z tą tendencją nieprzerwanie produkuje kolagen w zabliźnionych miejscach. Keloidy często się rozrastają, nawet poza powierzchnię rany. Powodują bóle i uczucie napięcia skóry.
  • Rozstępy – najpopularniejszy rodzaj blizn, który pojawia się u kobiet w ciąży i osób ze znaczną nadwagą lub poważną otyłością.

Świeża blizna? Jak o nią zadbać?

Regularne zabiegi pielęgnacyjne to pierwszy krok do właściwego wygojenia się blizny. Dzięki temu jest większe prawdopodobieństwo, że blizna będzie ledwie widoczna lub całkowicie zaniknie.

Jak dbać o bliznę? 

  • regularne przemywanie i zmiana opatrunków to podstawa, na wczesnym etapie gojenia się rany;
  • odkażanie blizny łagodnymi środkami antyseptycznymi odkażą, ale nie podrażnią rany;
  • strupki na bliźnie to całkowicie normalny etap regeneracji skóry. Starajmy się ich nie zrywać, żeby nie doprowadzić do infekcji;
  • blizny nie powinny być wystawianie na działanie promieni słonecznych. Zadbajmy o odpowiednie zabezpieczenie skóry – najlepiej kremem ochronnym z filtrem przeciwsłonecznym.

Konsekwencja to podstawa, jeżeli zadbacie o bliznę na samym początku, to możecie być pewni,  że będzie praktycznie niewidoczna na późniejszych etapach gojenia.


Jakie są metody leczenia blizn?

Środki do leczenia blizn dostępne są we wszystkich aptekach. Skutecznymi środkami na leczenie blizn są plastry na blizny i medyczne żele silikonowe. Tego rodzaju produkty zmniejszają powierzchniową utratę wody, a jednocześnie utrzymują odpowiedni poziom nawilżenia w okolicy blizny.

Jednym z najpopularniejszych produktów jest żel silikonowy na blizny Blizcare, który można stosować do wszystkich rodzajów blizn. Żel przynosi najlepsze rezultaty w okresie do dwóch lat od zamknięcia się rany.

1. Jak działa żel silikonowy na blizny?

  • zmniejsza i uelastycznia blizny;
  • zmniejsza ryzyko powstawania blizn przerostowych;
  • powoduje, że blizny są znacznie mniej widoczne;
  • całkowicie usuwa uczucie napięcia skóry i występującego przy tym świądu.

Jest to produkt bezpieczny, zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Może być stosowany na blizny każdego rodzaju, niezależnie od czasu i sposobu jej powstania.

2. Jak działają plastry silikonowe na blizny?

Plastry silikonowe tworzą cienką warstwę ochronną, która nie przepuszcza wody i utrzymuje odpowiednie nawilżenie okolic blizny. Cienka membrana plastra to całkowicie oddychający materiał, który maksymalizuje skuteczność gojenia się rany. Jednym z polecanych produktów są medyczne plastry silikonowe na blizny Blizcare, które są dostępne w różnych rozmiarach w Twojej lokalnej aptece.Plastry silikonowe na blizny można stosować na:

  • blizny pooperacyjne
  • blizny pooparzeniowe
  • blizny pourazowe
  • blizny po usunięciu tatuażu
  • inne rodzaje blizn np. rozstępy

To skuteczny, nieinwazyjny sposób leczenie blizn. Plastry na blizny należy wymieniać co 5-7 dni, dla zachowania maksymalnej skuteczności działania.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *