Artykuł zaktualizowany 29 sierpnia 2024
Cellulit to jedno z najbardziej powszechnych schorzeń skórnych XXI wieku. Jest w dużym stopniu uwarunkowany genetyczne, choć istotne są także siedzący tryb życia, zła dieta, stres, a nawet noszenie zbyt obcisłych ubrań. Jest wiele sposobów radzenia sobie z tym problemem. We wczesnej fazie walka z cellulitem nie wymaga drastycznych metod. Ważne, aby wprowadzić odpowiednią dietę oraz skutecznie poprawić mikrokrążenie przez odpowiednią aktywność fizyczną. Które metody są najskuteczniejsze?
Cellulit to zmiany w tkance podskórnej spowodowane nierównomiernym rozmieszczeniem tkanki tłuszczowej. W efekcie pojawiają się na skórze grudki i zagłębienia przypominające skórkę pomarańczy. Obecność cellulitu szczególnie w zaawansowanej fazie może wskazywać różne zmiany chorobowe. W żadnym przypadku nie należy ich lekceważyć.
Czym jest cellulit
Pojęcia cellulit jako określenia pomarańczowej skórki po raz pierwszy użyto około 1922 roku. Jest to potoczny zwrot stosowany w kosmetologii lub popularnym poradnictwie. W medycynie schorzenie określane jest jako liposkleroza, zmiany zwyrodnieniowe tkanki podskórnej czy guzkowe twardniejące zwyrodnienie tłuszczowe.
Schorzenie polega na nieprawidłowym rozmieszczeniu tkanki tłuszczowej prowadzące do zmian w tkance podskórnej. W zależności od stopnia zaawansowania może być widoczny gołym okiem lub dostrzegalny dopiero po ściśnięciu fałdu skóry. Nierówna faktura, czyli rzucające się w oczy grudki to adipocyty, czyli komórki tłuszczowe.
Cellulit występuje głównie w miejscach gdzie gromadzi się najwięcej tkanki tłuszczowej. Są to uda, biodra, pośladki oraz ramiona. Problem dotyczy około 85 proc. pań po 20. roku życia. Ze względu na specyficzną budowę tkanki tłuszczowej oraz problemy hormonalne skłonność do cellulitu mają głównie kobiety. Wbrew pozorom nie jest on charakterystyczny wyłącznie dla osób z nadmierną masą ciała, jednak dotyka także te z prawidłowym BMI.
Jak powstaje cellulit
Cellulit ma w dużym stopniu uwarunkowanie genetyczne, choć jego powstanie jest spowodowane różnymi innymi przyczynami. Należą do nich brak ruchu i siedzący tryb życia, przewaga estrogenów przy niedoborze progesteronu, problemy z krążeniem, noszenie zbyt obcisłych ubrań, noszenie butów na wysokim obcasie, palenie papierosów, wady postawy, zaburzenia hormonalne, zła dieta, stres, jedzenie w nieregularnych porach czy skłonność do obrzęków.
Czynnikiem mającym bardzo silny wpływ na powstawanie cellulitu jest gospodarka hormonalna. Zmienia się w okresie dorastania, ciąży oraz menopauzy, dlatego to głównie kobiety są narażone na jego powstanie. Lekarze dzielą cellulit na dwa rodzaje. Twardy występuje głównie u kobiet, u których masa ciała w ostatnim czasie znacząco się nie zmieniła i tkanki nie straciły elastyczności. Widoczny jest niezależnie od pozycji ciała, często towarzyszą mu rozstępy.
Drugi rodzaj cellulitu – tłuszczowy dotyka osób, które straciły w ostatnim czasie na wadze. Skóra jest pofałdowana, z widocznym obrzękiem. Częstą przyczyną tego rodzaju cellulitu jest przyjmowanie leków odwadniających. Cellulit tłuszczowy bywa często następstwem wodnego.
Na początku cellulit nie powoduje widocznych zmian na powierzchni skóry. W drugim etapie skórka pomarańczowa staje się zauważalna, gdy ciało jest ściskane. W trzeciej fazie rozpoczyna się proces formowania grudek, które mogą być widoczne także w pozycji stojącej. Problemy z mikrokrążeniem nasilają się i prowadzą do większych obrzęków oraz widocznych zmian w strukturze skóry. W zaawansowanym stanie pojawia się ból, a twarde, wyraźnie zaznaczone grudki widoczne są w każdej pozycji.
Co najlepiej redukuje cellulit?
Nie istnieje magiczna metoda, która pozwoli na natychmiastowe usunięcie cellulitu bez możliwości jego powrotu. Lekarze zalecają kurację antycellulitową, która polega na równoczesnym stosowaniu wielu bodźców. Należą do nich m.in. regularna aktywność fizyczna, dobrze zbilansowana dieta oraz masaże manualne wykonywane przez profesjonalistę.
We własnym zakresie możemy wykonywać masaże z użyciem rollerów, specjalnych rękawic do masażu lub gumowych baniek chińskich, które pomagają zmniejszyć widoczność skórki pomarańczowej, wygładzić i uelastycznić skórę. Każdy może wykonać masaż szczotką, który złuszcza martwy naskórek, poprawia cyrkulację krwi i napięcie skóry, zwiększa wchłanianie substancji aktywnych zawartych w kosmetykach.
Czy cellulit znika od ćwiczeń?
W rozwoju cellulitu pomaga siedzący tryb życia. Stąd dobrym rozwiązaniem jest gimnastyka, jazda na rowerze, biegi czy pływanie. Skutecznym sposobem na pozbycie się cellulitu z brzucha są przysiady i brzuszki. Na początek spleć dłonie w koszyczek i załóż je za głowę. W tej pozycji wykonaj zgięcie tułowia przez oderwanie łopatek od podłogi. Ważne jest, byś nie unosiła całych pleców, gdyż w ten sposób obciążysz kręgosłup.
Jak ćwiczyć żeby pozbyć się cellulitu? Stopy powinny być rozstawione na szerokości bioder. Możliwe jest również podniesienie intensywności ćwiczenia. Wówczas musisz podnieść nogi tak, by stopy były powyżej bioder. To prosty sposób, by zaangażować cały mięsień prosty brzucha. Brzuszki możesz wykonać w trzech seriach po 20-25 powtórzeń.
W walce z cellulitem ud i pośladków pomogą ci przysiady. Ustaw stopy na szerokość barków, jeśli zamierzasz zaangażować przód ud. Lecz jeżeli chcesz walczyć z cellulitem na pośladkach, w tyle ud i po ich wewnętrznej stronie, ustaw stopy szerzej, wypchnij biodra do tyłu i z wyprostowanymi plecami zejdź w dół. Cały czas trzymaj stopy mocno dociśnięte do podłogi. Kolana nie mogą zbiegać się do środka czy wychodzić przed linie palców stóp.
Po jakim czasie widać efekty ćwiczeń na cellulit?
Czas potrzebny na pozbycie się cellulitu zależy od wielu czynników, w tym głównie fazy zaawansowania problemu. Ćwiczenia na cellulit wykonuj minimum trzy dni w tygodniu po minimum 40 minut. Pierwsze efekty można już zauważyć po dwóch tygodniach.