Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021
Radiofrekwencja mikroigłowa to nowoczesny zabieg wykorzystywany w medycynie estetycznej, mający szerokie zastosowanie. Na jego przeprowadzenie najczęściej decydują się kobiety po ciąży, które borykają się z rozstępami, a także osoby chcące ujędrnić skórę ciała i twarzy, pozbyć się zmarszczek albo przeciwdziałać ich powstawaniu. Na czym polega zabieg radiofrekwencji mikroigłowej i czy warto go przeprowadzić?
Radiofrekwencja mikroigłowa – co to jest?
Radiofrekwencja mikroigłowa to nowoczesna metoda wykorzystywana w medycynie estetycznej. Jej podstawą jest ogrzewanie tkanek na ściśle określonej głębokości, co odbywa się przy wykorzystaniu fal elektromagnetycznych emitowanych przez prąd o wysokiej częstotliwości. Urządzenia wykorzystujące tę technikę pozwalają na dotarcie głęboko w skórę, co oczywiście przekłada się na lepsze efekty zabiegu. Podczas emitowania fal radiowych dochodzi do ogrzania skóry właściwej i można zaobserwować zjawisko tzw. szoku termicznego, którego następstwem jest rozpoczęcie procesu regeneracji.
Radiofrekwencja mikroigłowa łączy w sobie zalety dwóch zabiegów, a mianowicie zwykłej radiofrekwencji (RF), a także mezoterapii mikroigłowej. W trakcie zabiegu dochodzi do kontrolowanych uszkodzeń na wierzchnich warstwach skóry, które w konsekwencji stymulują tkanki do wytwarzania elastyny i kolagenu. Jak powszechnie wiadomo, wspomniane białka są budulcem tkanki łącznej i pozwalają utrzymać skórę w dobrej kondycji.
MicroRF Regen – Urządzenie do Radifrekwencji mikroigłowej
Jak wygląda zabieg radiofrekwencji mikroigłowej?
Zabieg radiofrekwencji mikroigłowej wykonuje się za pomocą specjalnej głowicy, na której znajdują się mikroigły, jest ona przystosowana do emisji promieniowania elektromagnetycznego. Wspomniane igły są wprowadzane do skóry na odpowiednią głębokość, a następnie aktywowane jest promieniowanie elektromagnetyczne. Przed zabiegiem konieczne jest użycie kremu znieczulającego na obszar skóry, który ma być poddany działaniu urządzenia. Po jego zakończeniu aplikowane jest specjalne serum w celu przyspieszenia odbudowy tkanek. Zabieg trwa kilkadziesiąt minut, w zależności od obszaru skóry. Na początku może wystąpić lekkie opuchnięcie. Zaleca się, aby przez 2 tygodnie nie wystawiać skóry na intensywne działanie promieni słonecznych i stosować dobrej jakości kremy z filtrem.
Co istotne, pierwsze efekty są widoczne bezpośrednio po zabiegu. Pacjent może zauważyć, że skóra jest zdecydowanie bardziej jędrna. Niemniej jednak ostateczne rezultaty pojawiają się po kilku tygodniach, czyli po upływie czasu, w którym produkowany jest kolagen i dochodzi do zagęszczenia włókien.
Zaletą zabiegu radiofrekwencji mikroigłowej jest to, że osoba go przeprowadzająca może regulować parametry urządzenia i to w szeroki zakresie, dostosowując je do potrzeb każdego pacjenta z osobna. Dodatkowo do atutów można zaliczyć małą szansę na wystąpienie skutków ubocznych. Wytwarzana przez urządzenie energia wnika głęboko w skórę i działa na włókna kolagenowe.
Radiofrekwencja mikroigłowa – dla kogo i po co?
Jak zostało wspomniane na samym początku, radiofrekwencja mikroigłowa to zabieg o szerokim zastosowaniu, co oznacza, że można się na niego zdecydować w wielu przypadkach. Często jest on wykorzystywany do liftingu twarzy, szyi i brzucha. Może także pomóc w trwałym pozbyciu się rozstępów, co nie jest możliwe przy użyciu zwykłych kosmetyków. Radiofrekwencja mikroigłowa jest polecana osobom, u których pojawiły się zmarszczki. Zabieg ten sprawia, że są one zdecydowanie mniej widoczne, a tym samym skóra wygląda młodziej. Na radiofrekwencję mikroigłową decydują się też pacjenci, którzy mają problem z nadmierną potliwością albo chcą zmniejszyć pory i poprawić ogólną kondycję skóry.
Zabieg przeprowadzany przez wykwalifikowaną osobę jest gwarancją satysfakcji i bezpieczeństwa. W związku z tym należy wybierać salony, w których jakość usług jest na najwyższym poziomie, a potwierdzeniem na to są dobre opinie pacjentów, do których można uzyskać łatwy dostęp.