rodzina z maseczkami na twarzy

Busem do Niemiec, kiedy tęsknimy. Odwiedzaj rodzinę za granicą!

Artykuł zaktualizowany 21 kwietnia 2020


Czas wiosennej kwarantanny dobitnie pokazuje nam, że bardzo potrzebujemy bliskich obok siebie. Korzystamy dzisiaj ze sprzętu, który ma nam pomóc w codziennej tęsknocie: dzwonimy do siebie, używamy wideorozmów, przesyłamy dziesiątki zdjęć. Jednak coraz częściej przekonujemy się, że naprawdę trudno jest zastąpić prawdziwą obecność prawdziwego człowieka. Pozostaje nam wierzyć, że do wytęsknionej normalności zostało już niewiele czasu i… planować! Co zrobimy, kiedy nadejdzie!


Co jest w tym wpisie?

  • Pierwsza podróż do Niemiec po kwarantannie – czy będzie inna?
  • Dlaczego podróże są dla Polaków takie ważne?
  • Jak przygotować się na pierwszą podróż po kwarantannie?

Kilka słów na początek

Od czasu, kiedy w 1989 roku opadła Żelazna Kurtyna powoli przyzwyczajaliśmy się do ówczesnej „nowej normalności”. Uczyliśmy się tego, że możemy podróżować, opuszczać swój kraj, bez większych problemów zmieniać miejsce zamieszkania i wyjeżdżać do pracy. Z chwilą wstąpienia do Unii Europejskiej przyzwyczajaliśmy się do tego, że jesteśmy częścią wspólnoty, która znosi jeszcze więcej ograniczeń. Nie potrzebujemy już paszportów, żeby poruszać się po Europie, nie stoimy w kolejkach na granicy, jedziemy „jak do siebie”. Jednak kilka tygodni temu, za sprawą koronawirusa i europejskich obaw – granice pojawiły się na nowo. Część z nas, zwłaszcza ta, która wychowuje się w Europie bez granic przez większość swojego życia, wciąż przeciera oczy ze zdumienia. Jesteśmy nieprzyzwyczajeni do takiego stanu rzeczy i trudno nam się odnaleźć w nowej rzeczywistości. Zamknięci we własnych domach czekamy… Na lepsze wieści, na koniec kwarantanny, na nowy początek nowej normalności. Jaka ona będzie? Trudno to przewidzieć. Pewność mamy co do jednej rzeczy: tęsknimy i za nią, i za bliskimi, których mamy poza granicami Polski. Zostaje nam jedynie snuć plany szybkiego spotkania.

mycie rak

Podróż do Niemiec po kwarantannie – jaka będzie?

Czasem obok wyjazdów i podróży przechodzimy obojętnie. Kolejny kupiony bilet, kolejna spakowana walizka, kolejne godziny w trasie. Obrazy za oknem migają niepostrzeżenie, często wyczekujemy końca podróży. Czy wkrótce się to zmieni? Być może nie. Jednak pierwsza podróż po powrocie do normalności może być zupełnie inna. Ponownie możemy docenić to, że przekraczamy granicę bez długich godzin oczekiwania. Może zdecydowanie większą radość przyniosą widoki za oknem z perspektywy tego, że przez całe tygodnie oglądaliśmy jedynie okolice własnego miejsca zamieszkania. Jednak wciąż najważniejszy będzie cel podróży i to, a raczej KTO na nas tam czeka.

Polacy należą do narodów gościnnych i serdecznych. Kochamy spotkania i w większości prowadzimy stadne życie. Czas wiosenno-letni sprzyja większej częstotliwości spotkań i nawet jeśli nasza rodzina mieszka za granicą – o wiele częściej ją odwiedzamy. Zapewne zdecydowanie bardziej docenimy to już po upływie kwarantanny, kiedy wyjazd do Niemiec będzie możliwy i łatwy do zorganizowania.

bus

Dlaczego tak chętnie podróżujemy?

Polacy, którzy są obecnie w średnim wieku wciąż pamiętają, że jeszcze niedawno zorganizowanie podróży do Niemiec wcale nie było proste. Po pierwsze dlatego, że ograniczała takie możliwości sytuacja polityczna, a po drugie – było to zdecydowanie droższe. Dzisiaj podróżowanie (również podróżowanie do Niemiec) nie wymaga ani dużych nakładów finansowych, ani specjalnych względów w urzędach. Korzystamy więc z tych możliwości i chętnie odwiedzamy inne kraje.

Niemcy należą do ulubionych kierunków Polaków, ponieważ nie tylko mają bogatą ofertę turystyczną i naprawdę piękne miejsca do odwiedzenia, ale również dlatego, że są dla części naszych rodaków miejscem pracy. Z kolei niektórzy zdecydowali o tym, że zostają w Niemczech na stałe i to właśnie oni odwiedzani są obecnie przez swoją rodzinę z Polski. W podróżach cenimy sobie możliwość odkrywania nowych miejsc, ale także utrzymania bliskich kontaktów z rodziną i bliskimi.

Jak przygotować się na pierwszą podróż do Niemiec po kwarantannie?

Czekamy wciąż na zakończenie kwarantanny i jeszcze nie wiemy, jak będzie wówczas wyglądać rzeczywistość. Z pewnością warto przygotować się na kilka nowości w wyjazdach do Niemiec:

  • Kontrole „zdrowotne” na granicach mogą zostać utrzymane przez jakiś czas po zakończeniu kwarantanny. Podróż do Niemiec nieco się wówczas wydłuży i warto być na to przygotowanym – zabrać ze sobą picie oraz jedzenie.
  • Nawet po zakończeniu kwarantanny ludzie wciąż mogą być pełni obaw, dotyczących stanu zdrowia współpasażerów. W razie przeziębienia i innych chorób – wyjazd do Niemiec warto przełożyć w czasie. W trakcie podróży powinniśmy być całkowicie zdrowi, dla bezpieczeństwa swojego i innych.
  • W trakcie podróży busem do Niemiec odbywa się kilka przerw. Warto w ich trakcie zadbać o bezpieczeństwo swoje i bliskich, którzy z nami podróżują – pamiętać o dokładnym myciu rąk, ostrożnym korzystaniu z publicznych toalet i zachowywaniu bezpiecznego dystansu do obcych osób. Tak naprawdę są to wskazówki na tyle uniwersalne, że spokojnie mogą mieć zastosowanie nie tylko podczas podróży po kwarantannie, ale także podczas każdego innego wyjazdu busem do Niemiec.

Do szybkiego zobaczenia w trasie – Beata bus przewozy pasażerskie do Niemiec

Dodaj komentarz