cerkiew

Weekend na Ukrainie – gdzie warto pojechać?

Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021


Weekend na Ukrainie to sposób na przyjemny wypoczynek za niewielkie pieniądze. Odwiedzając państwo Europy Wschodniej graniczące z Białorusią, warto odwiedzić jego stolicę, czyli Kijów, a także piękny Lwów, Odessę oraz Charków.


Na Ukrainę z wielu polskich miast można szybko i łatwo dostać się samolotem. Np. lot z Krakowa do Lwowa trwa niecałe 2 godziny. Za pośrednictwem strony internetowej Fru.pl można odszukać lotnicze połączenia z innych polskich miast. Loty do jednego z najpiękniejszych miast Ukrainy – Lwowa, odbywają się także z Wrocławia, Katowic, Gdańska, Zielonej Góry, Bydgoszczy.


Największe atrakcje Lwowa

Lwów to jedno z najładniejszych miejsc na całej Ukrainie. Idealnie sprawdzi się na weekendowy wypoczynek, ponieważ znajduje się tam wiele ciekawych miejsc, które warto zobaczyć. Zwiedzanie Lwowa warto rozpocząć od lwowskiego głównego Rynku, pełnego wielokolorowych kamienic i urokliwych budynków. Jedną z ciekawych atrakcji turystycznych jest wycieczka po dachach Lwowa, dzięki której można podziwiać miasto z zupełnie innej perspektywy.

Lwów to również bogactwo przepięknych religijnych zabytków, takich jak: Kościół św. Andrzeja, Katedra Łacińska czy Archikatedralny sobór św. Jura. Odwiedzając miasto, nie można również pominąć Opery Lwowskiej, wieży ratusza miasta oraz Wysokiego Zamku – najwyższego punktu widokowego w całym mieście.


Co zobaczyć w Kijowie?

Kijów to stolica, a jednocześnie największe miasto Ukrainy i jedno z najstarszych w Europie Wschodniej. Zwiedzanie Kijowa warto zacząć od jego centralnego i tętniącego życiem placu. Na Majdanie znajdują się cenne pod względem historycznym pomniki, jak: pomnik Lacka Brama, pomnik Kozaka Mamaja, pomnik legendarnych założycieli Kijowa. Najpopularniejszą ulicą miasta jest Andriyevsky Uzviz.

To miejsce pełne sklepów i targów, gdzie można kupić przepiękne pamiątki oraz odwiedzić wyjątkowe Muzeum Jednej Ulicy – idealne miejsce dla osób, które chcą dowiedzieć się ciekawostek o mieście. Obowiązkowe punkty na mapie każdego turysty odwiedzającego Kijów to także: Sobór Mądrości Bożej, Złota Brama, Monaster św. Michała Archanioła o Złotych Kopułach, Dom Horodeckiego, Ławra Peczerska.


Ciekawe miejsca w Odessie

Odessa to malownicze miasto na Ukrainie położone nad Morzem Czarnym. Jednym z jego najbardziej urokliwych miejsc jest bulwar nadmorski, otoczony przepięknymi zabytkowymi obiektami, jak: budynek starej giełdy czy słynne Schody Odeskie, nazywane obecnie Potiomkinowskimi – najbardziej charakterystyczny symbol miasta. Spacerując po Odessie, warto również odwiedzić ulicę Deribasowską, Teatr Opery i Baletu, Sobór Przemienienia Pańskiego oraz Pałac Beliny-Brzozowskiego.


Atrakcje turystyczne w Charkowie

Weekend na Ukrainie to okazja, aby odwiedzić Charków – miasto położone w północno-wschodniej części państwa. Odwiedzając aglomerację, warto zwrócić uwagę na olbrzymi, bo o powierzchni prawie 12 ha, Plac Wolności. Jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc w Charkowie jest fontanna „lustro strumienia”. Charków to również miejsce pełne zabytkowych budowli, religijnych symboli i przepięknych placówek kulturalno-rozrywkowych, takich jak: Muzeum Sztuki, ulica Sumska, Synagoga Tempel, Katedra WNMP, Sobór Zaśnięcia Matki Bożej.


 

Dodaj komentarz