box dachowy

Box dachowy – jak wybrać najlepszy?

Artykuł zaktualizowany 27 kwietnia 2022


Samochód to jeden z najpopularniejszych i najchętniej wykorzystywanych środków transportu, z którego korzystamy nie tylko na co dzień, ale również np. podróżując. Planując dłuższy wyjazd musimy zabrać ze sobą spore ilości rzeczy i sprzętu. Bagażnik pojazdu nie zawsze okazuje się wówczas wystarczający. Rozwiązaniem, które może nam pomóc jest box dachowy. Obecnie ich wybór jest naprawdę szeroki. Sprawdźmy więc jak wybrać najlepszy box dachowy.


Zacznijmy od wyjaśnienia czym właściwie jest box dachowy. Jest to rodzaj kufra, który montujemy na dachu samochodu do znajdujących się na nim relingów. Pierwsze boxy dachowe zaczęły być produkowane w 70 latach ubiegłego wieku. Obecnie z tego typu dodatkowych bagażników korzystamy głównie w sezonie wakacyjnym. Boxy dachowe są bowiem całkowicie zabudowane, dzięki czemu możemy przechowywać w nich wszystko – sprzęt sportowy, ubrania, namiot a nawet elektronikę. Box skutecznie chroni bowiem przed wiatrem, deszczem czy nadmiernym nasłonecznieniem.

Pojemność oraz wielkość boxu dachowego

Box dachowy powinien być stosunkowo płaski oraz mieć aerodynamiczny kształt by nie powodował hałasu we wnętrzu pojazdu wynikającego z oporu powietrza. Nie oznacza to jednak, że nie może być pojemny. Wprost przeciwnie. Na rynku nie brakuje obecnie modeli boxów dachowych, których pojemność przekracza nawet 600 litrów. Zastanów się więc jak dużego bagażnika dachowego potrzebujesz i koniecznie zwróć uwagę na ten parametr.

Łatwość montażu

Większość z nas nie porusza się samochodem z na stałe przyczepionym boxem dachowym. Dlatego też bardzo ważnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę jest sposób montażu boxa dachowego. Powinien być maksymalnie intuicyjny i prosty. Upewnij się, że box pasuje do relingów twojego auta lub czy istnieje możliwość zakupu adaptera, dzięki któremu możesz zamontować bagażnik do każdego modelu auta.

Zabezpieczenie przed kradzieżą

W boxach dachowych często przewozimy dość kosztowny, wartościowy sprzęt. Dlatego też warto stawiać na modele, które pozwalają na odpowiednie zabezpieczenie naszych rzeczy. Zwróć więc uwagę, czy box posiada jedynie zamek, czy też jest zabezpieczony w całości. Mowa tu o ryglach i zamkach, które obejmują cały obwód boxu dachowego. Dzięki temu złodziej nie może np. przeciąć lub złamać pokrywy boxu by ominąć konieczność sforsowania zamka. W tym miejscu warto zaznaczyć, że samodzielnie zakładane zamki czy kłódki najczęściej nie zdają rezultatu.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Decydując się na zakup boxa dachowego sprawdźmy również jaką maksymalną prędkość może mieć nasze auto z zamontowanym bagażnikiem. Jeśli zależy nam na czasie lub planujemy długą podróż warto stawiać na modele, które pozwalają na jazdę z prędkością do nawet 140 km/h.
Kolejnym istotnym aspektem, który warto wziąć pod uwagę kupując box dachowy jest wnętrze bagażnika. Niektóre z modeli wyposażone są bowiem w pasy i klamry mocujące, dzięki czemu przewożone przez nas przedmioty są zabezpieczone przed ruchem w czasie jazdy.

Dodaj komentarz