Artykuł zaktualizowany 5 maja 2020
Do wiosennych porządków zalicza się nie tylko domowe sprzątanie, ale również i odświeżenie samochodu. Auto po zimie wymaga odpowiedniej pielęgnacji, w tym polerowania lakieru. Na czy polega polerowanie lakieru samochodowego po zimie i jak się do tego zabrać?
Jak zadbać o lakier samochodowy po zimie?
Lakier samochodowy w trakcie zimy narażony jest na wiele czynników m.in. śnieg, mróz, sól, które powodują m.in. rdzewienie czy tez uszkodzenia mechaniczne. nadwozia. Aby doprowadzić samochód o ładu, należy wykonać szereg działań. O lakier samochodowy należy dbać przez cały rok, ale przed zimą należy go odpowiednio zabezpieczyć, a po zimie odnowić. Jak dbać o lakier samochodowy? Należy wykonać cztery kroki:
- Mycie samochodu – dokładne umycie samochodu przed wykonaniem pozostałych czynności to podstawa. Pozwala na utrzymanie wysokiej jakości lakieru samochodowe. Auto możesz myć korzystając z myjni automatycznej, ręczne, a najlepiej jak zrobisz to samodzielnie .
- Glinkowanie auta – czynność ta polega na dogłębnym oczyszczeniu lakier z zabrudzeń, które mocno się wbiły w lakier, a z którymi myjnie sobie nie poradzą.
- Polerowanie lakieru – to mechaniczne usunięcie zniszczonej zewnętrznej warstwy lakieru, która pokryta jest różnymi mikrouszkodzeniami oraz rysami. Można je wykonać za pomocą specjalnych zestawów, które dostępne są na Allegro.
- Woskowanie – polega na pokryciu samochodu warstwą wosku, który odświeża kolor, nabłyszcza samochód, a przede wszystkim zabezpieczenia przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych.
Czego używać do polerowania lakiery samochodowego?
Polerowanie samochodu to czynność dość czasochłonna, która dodatkowo wymaga precyzji i dokładności. Możesz zlecić ją specjalistą albo wykonać samodzielnie. Jeżeli zdecydujesz się na samodzielną polerkę, musisz zakupić odpowiednie preparaty i akcesoria, które ułatwią pracę, ale przede wszystkim nie uszkodzą lakieru.
Koniecznie zaopatrz się w gąbkę polerską, szmatkę oraz pastę do polerowania samochodu. Pastę musisz dobrać do lakieru swojego auta. Mat wymaga innych parametrów niż metallic. Dobrym wyborem są gotowe zestawy, które zawierają wszystkie niezbędne produkty do polerki. Znajdziesz ich mnóstwo na allegro.
Jak polerować lakier samochodowy?
Polerownie samochodu jest dość proste, jednakże czasochłonne. Aby uzyskać satysfakcjonujący efekt, musisz poświęcić kilka godzin. Zanim zaczniesz, musisz dokładnie umyć samochód, aby pozbyć się wszystkich zanieczyszczeń. Jeśli tego nie zrobisz, to wszelkie drobinki np. piasku wejdą w gąbkę i mogą porysować lakier. Po umyciu poczekaj aż auto wyschnie. Możesz je osuszyć za pomocą delikatnych tkanin i przejść do polerki.
Polerowanie wykonuj zawsze w miejscu zakrytym, aby nie było dostępu do słońca czy ewentualnych opadów atmosferycznych. Następnie nałóż pastę na niedużą część lakieru i równomiernie rozprowadź. Weź gąbkę polerską i energicznie wykonuj koliste ruchy. Pamiętaj, aby użyć siły. Po wypolerowaniu, koniecznie nałóż na lakier wosk, który aplikuje się podobnie jak pastę do polerowania.