wynajem dlugoterminowy

Wynajem długoterminowy dla firm bez tajemnic

Artykuł zaktualizowany 30 października 2020


Wybór sposobu finansowania samochodów dla firmy to jedna z tych decyzji, która wpływa na elastyczność zarządzania flotą przedsiębiorstwa. Od dłuższego czasu na popularności zyskuję wynajem długoterminowy, który jest alternatywą dla zakupu samochodu oraz leasingu. Dlaczego warto z niego skorzystać? Jakie korzyści ze sobą niesie?


Czym jest wynajem długoterminowy dla firm?

Wynajem długoterminowy polega na wypożyczeniu samochodu na okres powyżej 1 miesiąca w ramach stałych, comiesięcznych opłat. Kiedy warto go stosować? Gdy stosunkowo niewielkim kosztem chcemy powiększyć firmową flotę lub potrzebujemy pojazdu w ramach wielomiesięcznych delegacji. Samochody na wynajem mogą funkcjonować jako stały środek transportu w firmie, ale również można go traktować bardziej doraźnie, na przykład w czasie kontraktu, wspomnianej delegacji czy w sytuacji, gdy wprowadzamy do zespołu nowego pracownika na okres próbny. Zastosowań wynajmu jest mnóstwo, ale dlaczego w ogóle warto go rozważyć?

Jakie korzyści płyną z wynajmu długoterminowego?

Wynajem długoterminowy dla firm jest zobowiązaniem na określony czas, dzięki czemu można łatwiej ocenić koszt, który firma poniesie z jego tytułu. Zaletą wypożyczania samochodów w ten sposób jest sprowadzenie jego użytkowania do dwóch obowiązków – tankowania i opłacania comiesięcznej kwoty (im wynajem jest dłuższy, tym kwota jest niższa). Wynajmujący nie zajmuje się takimi sprawami jak opłata ubezpieczenia OC/AC/Assistance, jak również naprawami pojazdu czy wymianą opon sezonowych. To firma wynajmująca przejmuje te obowiązki (o ile oczywiście taki był przedmiot umowy), co znacząco ułatwia korzystanie z auta. Ponadto koszt wynajmu nie obciąża bilansu firmy, co zwiększa zdolność kredytową przedsiębiorstwa.

Co równie istotne, wynajmujący nie musi się przejmować losem pojazdu po zakończeniu wypożyczenia – wraca on do floty wypożyczalni, która się nim zajmuje. Najemca nie musi sprzedawać pojazdu, ujmować go w kosztach operacyjnych, czy martwić się spadającą wartością samochodu. Jednocześnie firma w czasie wynajmu ma do dyspozycji pojazd wybranej klasy, co ma szczególne znaczenie dla jej wizerunku w oczach klientów czy kontrahentów.

Jak wynająć samochód długoterminowo?

Osoba, która w imieniu firmy wynajmie samochód, musi mieć ze sobą dowód tożsamości oraz prawo, a także przygotowane podstawowe dane firmy (w tym oczywiście NIP). To w zupełności wystarczy! Określony wcześniej okres wynajmu zostanie ujęty w umowie, którą należy podpisać w biurze wynajmującego. Tam też poznajemy wszelkie koszta – kaucję, miesięczne opłaty oraz jakie usługi wchodzą w jej skład. Co ważne, początkowe koszty wynajmu są niższe w stosunku do tego, co firma musi zainwestować w przypadku leasingu czy kupna nowego samochodu.

Chcesz powiększyć flotę i mieć kontrolę nad wydatkami firmy, ale bez potrzeby kupowania samochodu? Wypożyczalnia aut Flex Rent a Car umożliwi Ci wynajem długoterminowy pojazdów o różnych klasach – w tym również samochodów premium, idealnych do budowania pozytywnego wizerunku firmy. W ramach wypożyczenia w Flex Rent a Car możesz również wykupić opcję zniesienia udziału własnego, dzięki czemu w razie kolizji nie poniesiesz dodatkowych, niezaplanowanych kosztów.

Dodaj komentarz