jak nie przepłacać za bagaż w podróży

Nadpłata za nadbagaż – jak jej uniknąć?

Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021


Lubisz podróże, a może dopiero zaczynasz swą przygodę z podróżowaniem. Sprawdź jak nie zwiększać kosztów podróży samolotem i jak nie przepłacać za bagaż lotniczy.

Rosnąca liczba połączeń lotniczych połączona z promocjami na bilety lotnicze zachęcają do częstszych zagranicznych podróży. I trudno oprzeć się wrażeniu, że tanie latanie jest na wyciągnięcie ręki – co jest prawdą, pod warunkiem dobrej organizacji doprawioną szczyptą sprytu i kalkulacji. Zaś zakup taniego biletu lotniczego, to początek podróżnych kalkulacji. Często zakup jest spontaniczny – jest promocja, jest bilet, jest podróż.


Bilet to nie wszystko…

To oczywista oczywistość. Miej jednak na uwadze fakt, że niskobudżetowe linie lotnicze zarabiają głównie na dodatkowych usługach: wybór miejsca, pierwszeństwo wejścia na pokład, fast track, ubezpieczenie czy bagaż. Za to wszystko trzeba będzie zapłacić ekstra i zwykle niemało.W cenie biletu lotniczego niskobudżetowych linii lotniczych zwykle zapewniony mamy bagaż podręczny do 10 kg. I podróż z takim bagażem to najtańsza opcja lotu.


Ten artykuł Ciebie zainteresuje – Atrakcje turystyczne na Korfu


Czy warto lecieć tylko z bagażem podręcznym?

No to lećmy. 10 kg bagaż podręczny jak się okazuje wcale nie jest tak mały, jak przypuszczasz. Odpowiednich wymiarów walizka czy plecak pomieści rzeczy na kilka a nawet na kilkunastodniowy wyjazd, pod warunkiem zachowania zasady minimalizmu, uniwersalności i… umiejętności pakowania. Uniwersalność to złota zasada, każdego podróżnika. Zabierz ze sobą tylko ubrania uniwersalne, 2 lub 3 komplety, które możesz swobodnie ze sobą łączyć to wystarczający zestaw, o czym przekonasz się podczas swoich wyjazdów. Wbrew pozorom w podróży nie potrzebujesz aż tylu rzeczy i 5 par obuwia. Pamiętaj też, że bagaż podręczny ma regulacje dotyczące nie tylko wagi, wymiarów ale zawartości. Obostrzenia dotyczące przedmiotów niebezpiecznych są zrozumiałe i oczywiste, to niektóre osoby wciąż zapominają o restrykcjach dotyczących substancji płynnych. Wszystkie płyny (kosmetyki, płynne leki) mogą być przewożone wyłącznie w pojemnikach 100 ml, a całość zamknięta w szczelnym woreczku strunowym.

Nie spakuję się! Dasz radę. Grubsze ubrania zajmują sporo miejsca, dobrze jest więc wnieść je na pokład samolotu na sobie (załóż na siebie cięższe buty, kurtkę czy grubą bluzę). A co, jeśli jednak Twoja podróż wymaga dodatkowego bagażu rejestrowanego?


Ile kosztuje bagaż rejestrowany?

Dodatkowy bagaż, czyli bagaż nadawany możesz kupić podczas rezerwacji biletu lotniczego lub w późniejszym terminie. Cena dodatkowego bagażu jest zróżnicowana i zwiększa koszty podróży, zdarza się, że i kilkukrotnie. W zależności od linii lotniczych, sezonu, trasy lotu za dodatkowy bagaż trzeba zapłacić kilkadziesiąt a nawet i ponad 100 euro za lot w jedną stronę. Najtaniej bagaż lotniczy kupisz podczas rezerwacji biletu, później cena jest zawsze wyższa – najdrożej za bagaż zapłacisz kupując go na lotnisku (różnica w cenie zakupu online/infolinia a lotnisko wynosi 20-40 euro).


Ten artykuł Ciebie zainteresuje – Gdzie Polacy najchętniej latają samolotem?


Jak uniknąć nadbagażu?

Każdy kilogram, który przekracza maksymalną wagę bagażu to drogi kilogram. W popularnych niskobudżetowych liniach lotniczych za każdy dodatkowy kilogram bagażu będzie trzeba dopłacić 10 euro. Zatem, lepiej nie ryzykować z wagą bagażu. Na lotniskach znajdują się miejsca gdzie sprawdzisz wymiar i wagę swojego bagażu.


Czy istnieje alternatywa dla bagażu lotniczego?

W tanim podróżowaniu liczy się spryt i czysta kalkulacja kosztów. Są sytuacje, gdy dobrym i tańszym rozwiązaniem jest wysyłka bagażu kurierem np. niespodziewany wakacyjny nadbagaż, wysokie koszty zakupu, lot z przesiadkami. Z pozoru pomysł wysłania bagażu (lub bagaży) może i wydaje się trudny do realizacji, szczególnie podczas pobytu za granicą, jednak w rzeczywistości jest to sprawa prosta. Korzystając z serwisu Przesyłarka.pl szybko wycenisz, porównasz koszty wysyłki, a także zamówisz kuriera na wybrany termin.

Sprawdźmy zatem. Kierunek Polska – Wielka Brytania, za bagaż 31 kg nadany kurierem zapłacimy 26,59€, transport bagażu w kierunku powrotny to koszt 22.25€. Nadając bagaż lotniczy zapłacimy od 27 do 120 € w zależności od czasu i miejsca jego zakupu, za lot w jedną stronę. Inny przykład, bardziej wakacyjny i jeden z chętniej wybieranych kierunków naszych podróży: Włochy. Przesyłka kurierska 31 kg na kierunku Polska – Włochy, to koszt 23.19 €, nieco drożej wychodzi wysyłka bagażu na kierunku Włochy – Polska 36,19 €. W przypadku bagażu lotniczego koszt w popularnych liniach lotniczych w najtańszej opcji (przy zakupie podczas rezerwacji) wynosi 27 euro. Wysyłka bagażu kurierem z Włoch do Polski może być nieco droższy, jednak przekładając to na koszty nadbagażu to zawsze tańszy.

Jak widzisz, nadanie bagażu kurierem w wielu przypadkach jest opłacalne. Co więcej podróżowanie z małym bagażem podręcznym jest szybsze i bardziej komfortowe, szczególnie jeśli podróżujesz z dziećmi, lub podróż wymaga zmiany środków transportu, przesiadek. Warto o tej możliwości pamiętać planując i będąc na wakacjach.


 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *