jak wybrać monitor

Monitor do komputera- jaki wybrać?

Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021


Obecnie rynek komputerowy zdominowany jest przez monitory LCD i OLED. Te płasko ekranowe odbiorniki zazwyczaj mają ekrany panoramiczne, ale również mogą mieć proporcje zbliżone do kwadratu. Główną ich zaletą jest wysokiej jakości rozdzielczość obrazu (technologia HD), energooszczędność oraz niska emisja promieniowania elektromagnetycznego.


Jakie cechy powinien mieć dobry monitor?

Wybierając monitor komputerowy, kierujemy się następującymi parametrami: rodzaj matrycy oraz rozdzielczość ekranu. W zależności jakie funkcje ma spełniać nasz monitor i jakie obrazy przetwarzać, bierzemy pod uwagę jego aspekty przetwarzania i jakości obrazu. Zazwyczaj monitory komputerowe dzielimy na te do normalnej pracy, z parametrami wystarczającymi do prac biurowych i tworzenia podstawowych grafik oraz te do gier, gdzie wymagana jest już bardziej zaawansowana technologia monitora.


Matryca monitora komputerowego

Dobór monitora komputerowego w głównej mierze zależy od jego przeznaczenia. Sercem paneli LCD jest ich matryca. Technologie w tej branży były udoskonalane przez znanych producentów sprzętu RTV. Obecnie najpopularniejsze są matryce IPS ( S-IPS, E-IPS, AS-IPS itp.) . Charakteryzują się one szerokim kątem widzenia, rzeczywistym obrazowaniem kolorów, a także szybkim czasem reakcji ( do kilku lub kilkunastu sekund, w zależności od typu matrycy IPS).

Ten ostatni parametr ma szczególne znaczenie dla graczy komputerowych. Do wyboru mamy dwie opcje matryc: matowa i błyszcząca. Matryca matowa lub antyrefleksyjna daje lepszą widoczność obrazu przy bezpośrednio ukierunkowanym świetle słonecznym czy sztucznym.


Rozdzielczość ekranu

Kolejną ważną cechą dobrego monitora jest przekątna obrazu i jego rozdzielczość. Wielkość monitora ( 19” czy np. 22”) zależy od naszych własnych preferencji. Natomiast już jego rozdzielczość mówi nam o ostrości samego obrazu. Generalnie im ekran ma więcej pikseli tym jest lepszy. Obecne monitory posiadają rozdzielczość już w technologii High HD (1920 x 1080px). Biorąc pod uwagę tą samą ilość pikseli ( High HD) na ekranie 24” a 22”, w tym drugim przypadku mamy zdecydowanie lepszy obraz.

Poczucie komfortu przy monitorze. Obecnie przy komputerze spędzamy wiele godzin naszego czasu. W pracy a potem w domu, czasami nawet cały dzień. Dlatego bardzo ważną sprawą jest zadbanie o komfort naszych oczów, dla których godziny spędzone przed monitorem stanowią nie lada wysiłek.

Jak możemy podkręcić swój komputer? Co daje nam monitor posiadający 144Hz? Na to i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedź tutaj: https://lenovozone.pl/blog/monitor-144hz-czyli-podkrec-swoj-komputer/

O jakości pracy przy naszym monitorze powiedzą nam:

Kontrast statyczny, który określa różnicę jasności pomiędzy czarnym, a białym punktem, przy takich samych ustawieniach wyświetlacza. Im on jest wyższy tym lepsza klasa monitora LCD, a tym samym zdrowsza dla naszych oczu.

Dla poprawy jakości obrazu producenci stosują w monitorach podświetlenie LED, które daje jaśniejszy obraz na ekranie, a przy tym mniej męczy oczy użytkownika. Obecnie większość monitorów komputerowych w technologii LCD posiada podświetlenie LED krawędziowe.


 

Dodaj komentarz