Jak zadbać o domowy budżet – praktyczne porady

jak skutecznie oszczędzać

Zarządzanie domowym budżetem przerasta wielu Polaków – narzekamy na zbyt niskie zarobki, wysokie ceny w sklepach i horrendalne rachunki. Na szczęście istnieje wiele sposobów na to, żeby nawet osoby borykające się z problemami finansowymi poczuły ulgę i zaczęły lepiej zarządzać domowymi finansami.


Zapisuj wydatki

Domowy budżet powinien uwzględniać zarówno przychody gospodarstwa domowego, jak i wszystkie wydatki ponoszone na jedzenie, opłaty, odzież oraz inne koszty. Chcesz zapanować nad finansami? Zarządzanie domowym budżetem warto zacząć od codziennego zapisywania kwot wydawanych w sklepach. Jeśli wydaje Ci się, że kupujesz mało, a pieniądze w magiczny sposób znikają z Twojego portfela, to zapisywanie kwot zakupów może uświadomić Ci, jak dużo tracisz na drobne przyjemności i zbędne wydatki. Warto zatem zbierać paragony, bilety autobusowe, rachunki oraz inne dokumenty, a także robić codzienne podsumowania wydatków. Taka lista pozwoli Ci wyeliminować artykuły lub usługi, których nie potrzebujesz – i w ten sposób uzyskać oszczędności.


Sporządź plan przychodów i wydatków

Kiedy uświadomisz sobie, ile codziennie wydajesz, możesz przystąpić do przygotowania planu budżetu domowego – np. na kolejny miesiąc. Do jego sporządzenia wystarczy kartka i długopis, ewentualnie arkusz kalkulacyjny w komputerze – pozwoli Ci on szybko podliczać wydatki i przychody. Plan można podzielić na 2 części – w pierwszej uwzględnić miesięczne przychody (wynagrodzenie na wykonywaną pracę, świadczenia socjalne, alimenty itd), a w kolejnej umieścić wydatki – podstawowe oraz jednorazowe. Obejmują one m.in. koszty utrzymania domu, zakupy spożywcze, ubrania, opłaty za media, paliwo czy raty kredytów. Do wydatków jednorazowych można natomiast zaliczyć wyjazdy na urlop, wizyty u lekarza czy remont. Po przygotowaniu planu przychodów i wydatków należy porównać oba wyniki. Jeśli wydatki przewyższają przychody, należy zastanowić się, które koszty można ograniczyć.


Jak załatać dziurę w domowym budżecie

Niespodziewane wydatki mogą zachwiać domowym budżetem – w takiej sytuacji można poratować się szybką pożyczką gotówkową. Warto oczywiście zachować zdrowy rozsądek i korzystać z takich rozwiązań jedynie w kryzysowych momentach – np. przy awarii auta, które służy do dojazdów do pracy. Jeżeli nie masz dużego dochodu, ale otrzymujesz świadczenie z programu Rodzina 500+, możesz uzyskać pożyczkę na korzystnych warunkach. Już teraz sprawdź, jaka chwilówka na 500 plus pozwoli Ci załatać dziurę w domowym budżecie.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*