kobieta karmi konia

Żywienie koni – jak robić to poprawnie?

Artykuł zaktualizowany 18 lipca 2022


Konie to wymagające zwierzęta o bardzo wrażliwym układzie pokarmowym. Niestety, wielu hodowców i opiekunów nie do końca zdaje sobie z tego sprawę, przez co popełniają błędy żywieniowe, mogące mieć wpływ na zdrowie i kondycję zwierzęcia. Przedstawmy więc najważniejsze zasady dotyczące żywienia koni.


Podstawą diety każdego zwierzęcia powinna być zbilansowana, wysokiej jakości pasza dla koni. Powinna być ona dopasowana do typu konia, jego wieku oraz aktualnej kondycji i stanu zdrowia. Ważne, aby pokarm, który podajemy nie był zawilgocony, zgrzany, skisły lub zapylony. Tego typu produkty bardzo często wywołują u koni kolki, co stanowi poważny problem. Pamiętajmy o tym, że w dobrej paszy dla koni powinny znajdować się nie tylko zboża, ale również dodatki warzywne oraz witaminowo-mineralne.

Woda – niezwykle ważny element

Mówiąc o żywieniu koni niezwykle ważne jest pamiętanie również o odpowiednim nawodnieniu zwierzęcia. Bardzo często za problemy zdrowotne konia nie odpowiada bowiem złe jedzenie a zbyt mała ilość wody. Tymczasem konie potrzebują jej naprawdę sporo. Pamiętajmy o tym, że od 30 nawet do 70 litrów wody dziennie. Woda, którą podajemy zwierzęciu powinna być zawsze czysta i świeża.

Stałe pory i małe porcje

Równie ważne jak to, co podajemy zwierzęciu jest to w jaki sposób to robimy. W przypadku koni powinniśmy pamiętać o tym, że zwierzęta te bardzo cenią sobie stałe godziny posiłków. Co ważne, bezpośrednio po jedzeniu nie powinny być od razu wykorzystywane do jazdy lub pracy. Istotna jest również wielkość posiłków. W przypadku treściwych pasz nie powinno się jednorazowo podawać koniom więcej niż 2 kilogramy.

Ewentualne zmiany wprowadzaj stopniowo

Kolejną kwestią, o której nie powinniśmy zapominać jest ewentualna zmiana pożywienia konia. Jeśli znaleźliśmy mieszankę pasz, która wydaje się mieć lepszy skład i być bardziej korzystna dla naszego zwierzęcia pod żadnym pozorem nie powinniśmy zacząć podawać jej z dnia na dzień. Pasze należy mieszać ze sobą powoli zwiększając dawkę nowej karmy.

Dodaj komentarz