rower miejski

Jak wybrać najlepszy rower miejski?

Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021


Lekki, uniwersalny i bardzo wygodny, taki jest właśnie rower miejski. Na rynku znajdziemy całe mnóstwo różnych wzorów, kolorów i rodzajów, podzielonych zależnie od ilości przerzutek po dodatkowe wyposażenie. Jednak jak wybrać ten idealny dla siebie i jak o niego dbać?


Jak zbudowane są miejskie rowery?

Zacznijmy od ramy, wyszczególniamy tu dwa rodzaje, czyli ramę konwencjonalną, gdzie górna rura zamocowana została do górnej główki, a druga część do górnej rury podsiodłowej. Drugim typem jest damka, ta zbudowana z obniżoną rurą (czasem w różnym stopniu wygiętą) z myślą o wygodnym wsiadaniu i wygodnej jeździe. Z racji tego, że rura pod siodełkiem jest bardziej pionowa, przez co siedzi się bliżej kierownicy, bardziej wyprostowanym, ten typ roweru używają nie tylko kobiety, ale również mężczyźni. Ogromnym plusem względem poprzednich lat jest używanie aluminium, przez co waga roweru spadła i pozwala na jeszcze łatwiejsze i przyjemniejsze przemieszczenie, jak i jego transport.

Klasyczne rowery miejskie nie mają przerzutek, a hamowanie wykonuje się za pomocą mechanizmu torpedo (hamowanie przez cofnięcie pedałów). Jednak już w nowoczesnych rowerach stosuje się przerzutki planetarne (umieszczone w środku piasty), spotkać można nadal hamulec typu torpedo, ale popularnością cieszy się także bębnowe (również umieszczone w piaście).

Dlaczego stosuje się takie mechanizmy wewnątrz piasty? Ponieważ nie trzeba częstej i regularnej konserwacji, a przy tym są bardziej odporne na korozję i zmiany warunków atmosferycznych. W różnych typach rowerów stosuje się też zewnętrzne hamulce szczękowe oraz przerzutki np. Shimano.


Czy rower miejski nada się na coś więcej niż letnie przejażdżki?

rower miejski na lato

Tak, zdecydowanie daje nam nie tylko aktywny sposób spędzania wolnego czasu, to także komfortowy sposób przemieszczania się do pracy lub zakupy. Z racji możliwości zamontowania bagażnika (jeśli nie jest w zestawie) lub koszyka na naszej kierownicy, do której możemy włożyć torbę, plecak, kurtkę czy zakupy.

To właśnie idealna odpowiedź na połączenie aktywności fizycznej z szybkim i skutecznym transportem, dlatego właśnie cieszy się taką popularnością i możemy go tak często spotkać na ulicach naszego miasta. Coraz częściej pokonywanie uliczek i skrzyżowań ułatwiane jest przez liczniejsze ścieżki rowerowe. Takim sposobem oszczędzamy mnóstwo czasu i zdecydowanie szybciej pokonujemy trasę z punktu a do punktu b.


W jaki sposób wybrać rower miejski dla siebie?

Po pierwsze musi być on dostosowany do naszego wzrostu, by nasza postawa była poprawna, a czas spędzony na jednośladzie należał do przyjemnych. Najczęściej spotkamy się z rowerami na 28-calowych kołach, jednak dostępne są także z 26 i 27. Kolejnym ważnym czynnikiem jest wybór ramy, jak wspomniałem wcześniej, wyróżnia się dwa rodzaje, czyli klasyczne męskie oraz z ramą damską (obniżoną), tutaj wybór należy do nas i do tego, na którym jeździ się nam wygodniej.

Ostatnim czynnikiem jest wybór sposobu zmiany przerzutek i dodatkowego osprzętu. Rower miejski doskonale sprawdzi się do jazdy w mieście, ale i na leśnych ścieżkach. Można więc nim bez problemu wybrać się na wycieczkę.


Artykuł powstał przy współpracy z DobreRowery.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *