gaz pieprzowy dla kobiet

Gaz pieprzowy – co to jest, jak używać i kiedy stosować?

Artykuł zaktualizowany 12 maja 2021


„Chłopaki jednak płaczą, powiem Ci” chciało by się zaśpiewać za Muńkiem. No, może nie wszyscy płaczą, ale agresywni w stosunku do kobiet z pewnością na to zasługują. Napaście na kobiety niestety, się zdarzają, a ich konsekwencje mogą trwać latami. Zamiast panikować warto pomyśleć o zwiększeniu swojego bezpieczeństwa bez względu czy chodzi o studentkę jeżdżącą nocnymi pociągami czy staruszkę idącą na zakupy. Gaz pieprzowy dla kobiet to dobry pomysł.


Gaz pieprzowy, czyli co?

Najogólniej rzecz biorąc jest to mieszanka substancji działających drażniąco na błony śluzowe. Wywołuje silne łzawienie, trudności z oddychaniem i bardzo często dezorientację – to wystarczy żeby powstrzymać napaść i się oddalić. Substancją czynną jest kapsaicyna (oznaczana jako OC), którą pozyskuje się z papryki. Mogą zawierać barwnik znakujący miejsce trafienia dzięki któremu wiemy, czy dobrze trafiliśmy. Niektóre zawierają ponadto barwnik UV, który umożliwia późniejszą identyfikację napastnika. Dostępnych jest wiele produktów, dzięki czemu łatwo można dobrać odpowiedni gaz pieprzowy dla kobiet. Najczęściej sprzedawany jest w metalowych buteleczkach pod ciśnieniem o pojemności 40-50 ml.

Dobrym gazem pieprzowym dla kobiet może być produkt do złudzenia przypominający szminkę, o pojemności mniejszej (15-20 ml), lecz wystarczającej do powstrzymania napastnika. Strumień gazu wyrzucany jest zwykle na odległość ok. 4 metrów albo w postaci stożka albo strumienia cieczy, piany lub żelu, a wtedy trzeba dokładnie celować. Warto zapytać o to już przy zakupie. Jego działanie rozpoczyna się po kilku sekundach i trwa nie mniej niż 30 minut.W świetle polskiego prawa nie jest bronią, więc można go kupować i posiadać bez ubiegania się o jakiekolwiek pozwolenie. Zupełnie legalne jest jego użycie w przypadku bezpośredniego zagrożenia.


Jak używać gazu pieprzowego?

1. Przewidujmy zagrożenia i starajmy się trzymać go w taki sposób, aby mógł być szybko użyty. Zapomnijmy o czeluściach torebki, bo dla napadniętych kobiet ważne jest przede wszystkim szybkie użycie gazu pieprzowego. W niepewnej okolicy warto cały czas trzymać go w dłoni.
2. Nie używajmy gazu pieprzowego jako straszaka. Napastnik powinien być zaskoczony i nie mieć okazji żeby się zasłonić, np. kurtką.
3. Pamiętajmy, że zaczyna działać dopiero po kilku sekundach.
4. Nie używamy pod wiatr.
5. Jeśli użyjemy w zamkniętym pomieszczeniu (przedział pociągu, winda itd.) to również możemy zostać porażeni.
6. Rozpylamy trzymając na odległość wyciągniętej ręki od twarzy.
7. Celujemy w twarz napastnika, najlepiej z odległości ok. 1,5 m i odskakujemy w bok.
8. Natychmiast się oddalamy i wzywamy pomoc.
Właściwie dobrany gaz pieprzowy dla kobiet to po prostu szansa na uniknięcie przykrego zdarzenia. Warto rozważyć jego zakup.


 

One thought on “Gaz pieprzowy – co to jest, jak używać i kiedy stosować?

  1. Gaz jest świetny, kiedyś przypadkowo nacisnąłem w mieszkaniu, długo, naprawdę długo się wietrzyło. A dodam, że wystrzał był skierowany w podłogę, z której momentalnie gaz został starty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *