psycholog przeprowadza wywiad z pacjentem

Wpływ izolacji w trakcie epidemii koronawirusa na psychikę człowieka

Artykuł zaktualizowany 11 kwietnia 2020


Przymusowa kwarantanna wiąże się nie tylko ze zdalną pracą, ale przede wszystkim brakiem kontaktu ze znajomymi oraz rodziną. Dla wielu osób zamknięcie w czterech ścianach i ograniczenie kontaktów międzyludzkich, może okazać się prawdziwym wyzwaniem dla psychiki. Pandemia nie tylko sieje spustoszenie wewnątrz organizmu, ale cierpi również zdrowie psychiczne. Jak sobie poradzić w nowych warunkach?


Wpływ izolacji na psychikę człowieka

Zamknięcie szkół, restauracji, parków, a także ograniczenia dotyczące wychodzenia z domu, mają na celu przede wszystkim zmniejszyć rozprzestrzenianie się wirusa. Kwarantanna pozwala nie tylko spowolnić pandemię, ale również ją lepiej opanować. Niestety poza tymi zaletami, izolacja ma również minusy. Taka sytuacja to nowa rzeczywistość dla nas wszystkich. Dla wielu jest ciężka do zaakceptowania. Ludzie jako istoty społeczne potrzebują kontaktu z drugą osobą. Niestety koronawirus wymusił odseparowanie nie tylko od znajomych, ale również i bliskich członków rodziny, co ma bardzo negatywny wpływ na psychikę człowieka. Cierpią dzieci, które nie mają kontaktu z rówieśnikami, ale także seniorzy, którzy nie mogą spotykać się z bliskimi ze względu na ryzyko zarażenia się. Starszym osobom, oprócz obawy o swoje zdrowie, doskwiera przede wszystkim samotność.

Ponadto, przymusowa izolacja odbiera poczucie kontroli nad własnym życiem. Dotychczas żyliśmy tak, jak chcieliśmy, oczywiście według powszechnie panujących zasad. Nikt nas nie ograniczał w podstawowych czynnościach takich jak m.in. robienie zakupów w sklepach, pójście do parku czy lasu, bieganie, odwiedzanie rodziny. Brak możliwości zaspokajania podstawowych potrzeb, budzi ogromny niepokój, który negatywnie wpływa na zdrowie psychiczne.

Jak zadbać o psychikę swoją i dzieci?

W tym trudnym okresie nie można popadać w panikę. Zachowanie trzeźwego umysłu to podstawa. Przede wszystkim ograniczmy słuchanie programów informacyjnych. Większość wiadomości zawiera informacje o koronawirusie, zwłaszcza te negatywne, co sprawia, że potem cały czas myślimy o tym, jak zła jest sytuacja nie tylko w Polsce, a na świece. Omijajmy również portale w sieci. Wolność słowa  w internecie sprawia, że sieć jest pełna różnorodnych informacji. Starajmy się korzystać tylko i wyłącznie z rzetelnych źródeł.

Zaplanujmy każdy dzień. Jeżeli pracujemy zdalnie, to po pracy wyznaczmy sobie obowiązki, zapewnijmy sobie chwilę relaksu np. czytając książkę czy oglądając serial. Jeżeli z powodu pandemii nie pracujemy, zaplanujmy każdy dzień od samego rana, aby nadać mu rytm. W ten sposób nie będziemy myśleć o pandemii, a skupimy się na codzienności. Wykorzystajmy czas wolny od obowiązków w pracy dla domowników, na doszkalanie się, spełnianie sowich pasji, o ile sytuacja na to pozwala.

Skupmy się na pozytywnych celach. W przeciwnym razie w naszej głowie wykreujemy nieciekawy obraz, który będzie budził niepewność i strach. Trzeba także zadbać o psychikę dzieci. Wytłumaczyć im czym jest wirus, dlaczego nie można spotykać się z innymi, ale absolutnie nie straszyć. Dziecko powinno mieć świadomość zaistniałej sytuacji, ale nie można wywołać u niego lęku.

Konsultacje online z psychologiem

Koronawirus sieje spustoszenie zarówno w organizmie, jak i psychice. Osoby, które są odizolowane od innych, czują ogromny niepokój i nie potrafią poradzić sobie z taką sytuacją. Jeżeli czujesz coraz większy strach, nie możesz sobie poradzić z izolacją, skonsultuj się z psychologiem. Dzięki rozwojowi technologicznemu, możliwe są konsultacje online, bez wychodzenia z domu i narażania swojego zdrowia. Psycholog to osoba, która ma za zadanie poprawić jakość życia. Można się zgłosić do niego z każdym problemem, który powoduje dyskomfort oraz negatywnie wpływa na codzienne funkcjonowanie. Podczas konsultacji powiedz o swoich obawach, co wywołuje w Tobie lęk. Powiedzenie na głos o swoich problemach, często pozwala uzyskać lepsze samopoczucie. Psycholog nie tylko Cię wysłucha ale również podpowie, jak przetrwać ten trudny okres.

Dodaj komentarz