Artykuł zaktualizowany 12 maja 2021
Aktywne osoby, które kochają sport i przygody, nie rezygnują ze spacerów bez względu na porę roku. Jednak zima może okazać się niebezpieczna, jeżeli nie przygotujecie się właściwie do kilkugodzinnych wypraw w chłodzie i nie zachowacie kilku zasad bezpieczeństwa. Przeczytajcie nasz poradnik. Być może dzięki temu nie zapomnicie o czymś ważnym.
Odpowiedni ubiór
Jedną z najważniejszych rzeczy, o które warto zadbać przed pieszą zimową wycieczką jest odpowiedni ubiór. Rekomendowanym sposobem na zachowanie odpowiedniego komfortu termicznego w takiej sytuacji jest ubranie na siebie kilku warstw odzieży, czyli tzw. ubiór „na cebulkę”. Zakładane przez nas elementy garderoby powinny być uszyte z naturalnych włókien, które dobrze utrzymują ciepło i jednocześnie odprowadzają wilgoć produkowaną przez ciało podczas wysiłku. Szczególną uwagę warto poświęcić wyborowi kurtki.
Jeżeli temperatura jest bardzo niska, najlepiej zdecydować się na lekką puchową kurtkę ze sklepu sportowego. Natomiast, gdy pogoda sprzyja, wystarczy na ciepłą bluzę założyć turystyczną kurtkę z goretexu, która doskonale chroni przed wiatrem i opadami atmosferycznymi. Warto zastanowić się również nad doborem bielizny, która jest pierwszą zakładaną przez nas warstwą odzieży.
Ciepła bielizna damska może znacznie poprawić odczuwany podczas wyprawy poziom komfortu. Dobrym wyborem dla aktywnych osób będzie bielizna z wełny merynosów – wykonana z naturalnego materiału odzież zdecydowanie lepiej spełnia swoje zadanie podczas ekstremalnych warunków niż jej tańsze odpowiedniki. Ciepła bielizna damska z wełny merino kosztuje kilkukrotnie więcej niż tradycyjne modele, ale jest to inwestycja, którą z pewnością docenimy w trakcie wycieczki w niesprzyjających warunkach.
Wyposażenie plecaka
Na kilkugodzinną zimową wyprawę dobrze spakować do plecaka kilka przydatnych gadżetów oraz prowiant. Jedzenie i ciepłe picie w termosie doda Ci sił i poprawi samopoczucie w sytuacji kryzysu. Nie powinnaś o nich zapominać nawet wtedy, gdy podczas wysiłku nie odczuwasz wielkiego głodu czy pragnienia. Nieduży posiłek to zastrzyk energii, którego Twój organizm może potrzebować, żeby zachować pożądaną sprawność. Do plecaka schowaj również latarkę. Zimowe dni są bardzo krótkie, a przy zmianie warunków pogodowych planowana krótka wycieczka może znacznie się wydłużyć. W ciemnościach łatwo o utratę orientacji, a w podobnej sytuacji zgubić się może nawet doświadczony podróżnik.
Jeżeli planujesz wyprawę w góry, sprawdź wcześniej komunikaty dotyczące obszaru, po którym będziesz się poruszać. Może okazać się, że warunki są nieodpowiednie i ze względów bezpieczeństwa lepiej będzie zdecydować się na mniej ekstremalną wyprawę.