swaphousing

Co to jest couchsurfing i dlaczego warto z niego skorzystać?

Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021


O tanim, a najlepiej darmowym podróżowaniu marzy każdy z nas. Niestety tylko nieliczni potrafią przeżyć w podróży zupełnie bez pieniędzy lub mają ich na tyle dużo, że nie stanowią one bariery. Jednak jeśli dysponujemy własnym mieszkaniem, możemy je wykorzystać, aby znacznie ograniczyć koszty pobytu w innych krajach. Jakie to sposoby? Prezentujemy poniżej!


Swap housing

Bardzo popularny za granicą, zwłaszcza w USA oraz Australii. Swap housing to inaczej wymiana domów/mieszkań. Na określony czas wymieniamy się własną posiadłością z osobą mieszkającą w innym państwie. Kojarzeniem takich osób zajmują się oczywiście odpowiednie serwisy, które zapewniają także ubezpieczenie lub odszkodowanie w razie niepowodzenia.

Swap housing jest świetną opcją, jeśli chcemy pobyć gdzieś na dłużej: miesiąc, pół roku, rok. Pozwala na bardziej dogłębne poznanie lokalnej kultury, zapoznanie się ze zwyczajami, a nawet podjęcie pracy w danym kraju. Dzięki takiemu sposobowi możemy polecieć w dowolne miejsce na ziemi, nie obawiając się o koszty związane z wynajmem pokoju w hotelu.

Jedyne, co musimy zrobić, to płacenie rachunków (zazwyczaj, nie zawsze). Sposób ten jest popularny ze względu na wiele zalet, powstał nawet film, którego był głównym elementem: Holiday. Główną korzyść stanowią właśnie niskie koszty. Możemy w mieszkaniu gotować własne jedzenie, korzystać z pozostawionych przedmiotów, internetu itp.

swaphousing metoda podróżowania

Źródło zdjęcia: Pexels.com


Wynajem krótkoterminowy

Możemy go wykorzystać na dwa sposoby. Albo przez jakiś czas wynajmować pokój lub całe mieszkanie i uzbierać pieniądze potrzebne na podróż, albo wynajmować komuś i w tym samym czasie najmować u kogoś. Popularnymi portalami w Polsce do ogłaszania i szukania lokali  wynajmowanych i do wynajęcia na krótki okres są m.in. Airbnb, Gumtree czy OLX. Obejmują one oferty z naszego kraju i wielu innych. Za granicą niemal każde państwo ma swój odpowiednik. Wynajem krótkoterminowy ma same zalety. Po pierwsze, zmniejszamy opłaty za nasz nocleg, ponieważ możemy go opłacać z pieniędzy uzyskanych poprzez wynajem naszego lokalu.

Po drugie, niższe są również koszty jedzenia – możemy gotować w wynajmowanym M. Podróżując z kimś, opłaty dzielimy na kilka osób. W mieszkaniu wypierzemy nasze rzeczy, zaplanujemy dalszą podróż i odpoczniemy. W taki sposób zwiedzać możemy niemal cały świat. Warto jednak mieć osobę na miejscu, w Polsce, która zadba o zameldowanie i wymeldowanie najemców naszego lokalu, a także zajmie się jego posprzątaniem i dalszym wynajmem.


Co to jest couchsurfing?

To rozwiązanie jest najbardziej ryzykownym i czasochłonnym, za to zupełnie… darmowym. Na portalach typu Couchsurfing.com ogłaszają się osoby, które mogą nas przenocować, oczekując w zamian jedynie naszego towarzystwa. Warunki są bardzo różne. Może się okazać, że w Ugandzie znajdziemy normalny pokój jednoosobowy z dostępem do łazienki i kuchni, a w Wietnamie tylko słabej jakości łóżko w wieloosobowym pomieszczeniu bez luksusów w postaci prysznica i kuchni. Dużo czasu może nam zająć także znalezienie osoby oferującej taki nocleg.

Zwłaszcza, jeśli wybieramy się w sezonie, w miejsce bardzo atrakcyjne turystycznie. Co nam pomoże? Opinie osób, którym my w ten sposób udostępniliśmy wcześniej nasze mieszkanie. Nasi goście mogą nam wystawić pozytywną ocenę, co jest dobrym sposobem na przełamanie lodów i wzrost zaufania do naszej osoby.

Couchsurfing ma swoje zalety. Oprócz darmowego noclegu zapewnia kontakt z właścicielami, lokalną społecznością. Możemy zyskać przewodników, którym zapłacimy uśmiechem i drobnymi podarkami z Polski. Możemy korzystać ze wzajemnej gościnności w sferze jedzenia, informacji, a nawet pomocy w razie przykrych doświadczeń w postaci kradzieży dokumentów. Gospodarze znają język lokalny, co jest szczególnie istotne, jeśli my tegoż nie znamy. Dla jednych couchsurfing jest wybawieniem, dla innych ryzykowną grą. Niemniej pozwala na tanie podróżowanie.


 

Dodaj komentarz