jak leczyć depresję

Co to jest i jakie są objawy anemii ?

Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021


Wieczne poczucie zmęczenia, kłopoty z koncentracją, łamliwe paznokcie czy niezdrowy odcień skóry? Te objawy mogą wskazywać na niedobór żelaza, w efekcie prowadzącego do anemii. Dowiedz się jak zapobiegać i leczyć anemię.


Co to jest anemia?

Anemia jest potocznym określeniem niedokrwistości i jest patologicznym stanem. Dochodzi do niego, kiedy zmniejsza się liczba czerwonych krwinek, czyli erytrocytów.  Spada również poziom hemoglobiny oraz hematokrytu, czyli wskaźnika określającego objętość erytrocytów do objętości całkowitej krwi. Schorzenie to jest rozpoznawane podczas okresowych badań krwi.

Anemia to choroba, która najczęściej dotyka młode kobiety. Nie oznacza to, że powinniśmy tracić czujność,  ta choroba może dotknąć każdego z nas. W zagrożonej grupie znajdują się sportowcy, wegetarianie i młodzież w okresie dojrzewania. Szczególnie zagrożone są osoby cierpiące na choroby związane z obecnością pasożytów, takich jak tasiemce.

Stan chorobowy może wystąpić wystarczy nieodpowiednia dieta, uboga w produkty zawierające pierwiastek żelaza.


Jak są objawy anemii?

Ludzie cierpiący na anemię skarżą się na częste bóle i zawroty głowy, nienaturalna ospałość, chroniczne zmęczenie, problemy z koncentracją, kołatanie serca, zajady w kącikach ust, łamliwe paznokcie i niezdrowy odcień skóry.

Po zaobserwowaniu u siebie podobnych objawów należy natychmiast udać się do lekarza specjalisty. Przy podejrzeniu anemii zostaniemy przebadani pod kątem niedoboru czerwonych krwinek. Po diagnozie lekarz zaleci nam dietę bogatą w żelazo, warto pamiętać, że profilaktyka jest najważniejsza i trzeba uzupełniać dietę w produkty które zapobiegają anemii.


Ten artykuł Ciebie zainteresuje – Czy warto jeść mięso?


Jak zapobiegać anemii?

Żelazo znacząco wpływa na naszą odporność, wsparcie układu immunologicznego i bierze udział przy budowie czerwonych krwinek, czyli erytrocytów. W przypadku jego długotrwałych niedoborów mogą wystąpić objawy anemii.

Chcąc zapobiec anemii powinniśmy uwzględnić w naszym planie żywieniowym produkty bogate w żelazo, takich jak:  mięso drobiowe, wołowina, żółtko jaja kurzego, rośliny strączkowe, brokuły i papryka i nać pietruszki.

Warto pamiętać, żelazo powinniśmy spożywać wraz z produktami bogatymi w witaminę C, znacząco wpływa to na jego przyswajalność.

Produktami zawierającymi witaminę C są: buraki, papryka, kiszona kapusta pomarańcze, ananasy, gruszki, kiwi i banany.


 

3 thoughts on “Co to jest i jakie są objawy anemii ?

  1. Moja babcia miała jakiś czas temu anemie, ale dostała witaminy i trochę bardziej przypilnowaliśmy tego jak się odżywia i dziś jest już w porządku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *