Zakup Smartfona z Chin – Praktyczny poradnik

Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021


Zastanawiasz się nad zakupem nowego smartfona? Ostatnim trendem jest sprowadzanie smartfonów z Chin, które już dawno przestały kojarzyć nam się z plastikowymi zabawkami, a coraz częściej i mocniej konkurują z telefonami popularnych producentów. Firmy takie jak, Xiaomi, Huawei czy OnePlus zna każdy z nas. Ale czy wiemy, jak bezpiecznie zakupić smartfon pochodzący z kraju, gdzie Internet jest cenzurowany, a mur chiński widoczny z kosmosu?


Smartfon z Chin – niska cena, wysoka jakość

Dlaczego tak chętnie sięgamy po telefony komórkowe pochodzące z Chin? Przede wszystkim dostarczają nam bardzo wysoką jakość wykonania oraz najlepszej klasy podzespoły, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej konkurencyjności cen.

Tajemnicą poliszynela jest fakt, że nawet posiadając Samsunga, Nokię, czy iPhone’a posiadamy telefon, który w ogromnym procencie pochodzi z chińskich fabryk. Większość podzespołów produkowanych do modeli w/w firm produkowana jest przecież w Państwie Środka, później brandowana i wysyłana na rynki europejskie czy USA. Niejednokrotnie Ci sami pracownicy wytwarzają te same podzespoły, które później lądują w odpowiednich pojemnikach – dla Samsunga, Apple czy Xiaomi.

Skąd zatem bierze się niska cena smartfonów pochodzących z Chin? Tutaj sprawa jest równie prosta – Chińczycy mogą prowadzić agresywną politykę cenową, ponieważ większość podzespołów produkują na miejscu (odpadają zatem koszty transportu, koszty weryfikacji jakości itp.), dodatkowo (czego nie pochwalamy) nie muszą przejmować się europejskimi/amerykańskimi standardami płacowymi, a towary prowadzone na eksport mają sporo ulg i zwolnień podatkowych.


Jak bezpiecznie sprowadzić smartfon z Chin?

Na szczęście czasy, gdy sprowadzenie smartfonu z Chin było skomplikowane i groziło otrzymaniem np. kultowego ziemniaka zamiast zakupionego produktu, bezpowrotnie minęły. Nie musimy także kierować swoich kroków na popularne obecnie portale aukcyjne, jak AliExpress czy Alibaba. Dlaczego lepiej nie dokonywać zakupu właśnie przez portale aukcyjne? Z kilku ważnych powodów:

  • Smarfon kupiony przez Aliexpress czy inny tego typu portal niekoniecznie będzie posiadał gwarancję producenta. Nawet, jeśli taka jest zapewniana, egzekwowanie jej na własną rękę może stwarzać kolejne problemy – a tego przecież nie chcemy. Aliexpress oferuje co prawda gwarancję dla klientów z Polski, ale jest ona dodatkowo płatna i nie jest jednoznaczna z gwarancją producenta.
  • Smartfon najprawdopodobniej będzie posiadał zainstalowaną chińską wersję systemu operacyjnego, dla średniozaawansowanych użytkowników zmiana systemu nie będzie stanowiła problemu, natomiast zakładamy, że smartfon chcemy sprowadzić gotowy do pracy.
  • Cło – zapłacenie go będzie leżało na naszej głowie, czasy, kiedy sprzedawcy wysłali przesyłki z Chin, jako gift, dzięki czemu unikali płacenia cła minęły wraz z otwarciem Pocztowego Oddziału Celnego w Lublinie.

Na szczęście na rynku polskim jest obecnie kilku wiarygodnych importerów. Najlepiej po zakupy udać się do podmiotów, które są zarejestrowane na naszym rodzimym rynku i posiadają nieskazitelną historię transakcji.

Jednym z takich sklepów jest działający od lat w serwisie Allegro, a obecnie uruchamiający własną platformę sklep GoldenElectronic.pl. Jest to firma działająca na wielu rynkach, posiadająca zarejestrowane działalności w Polsce, HongKongu czy Wielkiej Brytanii z setkami pozytywnych opinii na Allegro czy Opineo.

Zakup smartfona z takiego sklepu zapewnia nam zarówno najniższą cenę na rynku, jak i objęcie 12-miesięczną gwarancją producenta, wysyłkę z Polski oraz bezproblemowy kontakt w razie jakichkolwiek kłopotów.


 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *