allview smartfon z projektorem

Projektor w telefonie komórkowym Allview X4 – jak to działa?

Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021


Technologia pikoprojektorów w smartfonach nie jest niczym nowym, ale w dalszym ciągu budzi ogromną ciekawość i zdziwienie. Podobne rozwiązania były dostępne już w 2012 roku w smartfonie Samsung Galaxy Beam. Czy jakość wyświetlanego obrazu jest porównywalna do projektorów specjalnie do tego przeznaczonych? Czy warto zainwestować w takie urządzenie?

Premiera urządzenia Allview X4 Soul Vision miała miejscu w październiku zeszłego roku i jako jedna z pierwszych w ofercie, została w całości wykonana przed rumuńskiego producenta. Konstrukcja wzbudziła ogromne zainteresowanie fanów nowoczesnej elektroniki, gdyż tego typu rozwiązania są bardzo rzadko stosowane w smartfonach i wiele osób czekało na przetestowanie urządzenia w praktyce.


Wyposażenie i specyfikacja

Smartfon jest wyposażony w 5,5 calowy ekran IPS Full HD, całość jest przykryta szkłem 2.5D. Telefon jest wyposażony w skaner linii papilarnych i hybrydowe sloty na dwie dodatkowe karty pamięci, dwie karty SIM lub kombinację obu z nich.

X4 Soul Vision nie należy do najsmuklejszych smartfonów, waży ponad 200g a jego grubość to trochę ponad 10mm. Jednak w przypadku urządzeń wyposażonych w pikoprojektory, musimy się z tym liczyć i pójść na kompromis, jeżeli zależy nam na wykorzystaniu projektora w naszej pracy czy tylko dla czystej rozrywki.

Bateria telefonu ma niespotykanie dużą pojemność 4000 mAh. Przy umiarkowanym korzystaniu z urządzenia, akumulator powinien wystarczyć na dwa dni pracy, bez konieczności ładowania.

Producent dodatkowo zawarł w zestawie słuchawki z trzema kompletami gumek, ładowarki i przydatne silikonowe etui na naszego smartfona.

Pozostałe wyposażenie i specyfikacja:

 • Projektor laserowy 720p
 • Automatyczna korekcja obrazu
 • W zestawie podstawka projektora
 • Wysoki kontrast 5000:1, szerokie spektrum kolorów
 • Rozmiar obrazu projekcji od 20’’ do 200’’
 • Dedykowany interfejs projektora
 • Niski pobór energii, do 3.5 godziny czasu projekcji
 • Wyświetlacz: 5.5” IPS, Full HD, InCell, Pełna laminacja
 • Procesor Octa-Core
 • 3GB pamięci RAM
 • 32GB pamięci Flash
 • Główny aparat 13MP, PDAF
 • Przedni aparat 8MP
 • Akumulator o pojemności 4000mAh
 • Port microUSB
 • wejście słuchawkowe typu mini-jack
 • głośnik
 • mikrofon

Źródło: Strona producenta – Allview


Projektor – jakość i użytkowanie

Przejdźmy do najbardziej interesującej części, jaką jest PROJEKTOR.

Praktyczne wykorzystanie

Laserowy projektor MEMS wyświetla obraz w rozdzielczości 720p, a przekątna obrazu sięga aż 200 cali w przypadku oddalenia projektora o 5 metrów od ściany. Projektor może się również poszczycić bardzo wysokim współczynnikiem kontrastu 5000:1. Projektor doskonale sprawdza się przy oglądaniu filmów czy wyświetlaniu prezentacji, jednak przy próbie skorzystania z przeglądarki internetowej jakość wyświetlanego obrazu wydaje się zbyt niska.

Będziecie zachwyceni jakością obrazu wyświetlanego w półmroku, bądź w całkowitej ciemności. Obraz jest wtedy ostry jak żyleta, jednak muszą powstać ku temu specyficzne warunki. Warto potestować wykorzystanie projektora w różnym stopniu zaciemnienia i zróżnicowanych odległościach od docelowego miejsca wyświetlania obrazu. Po kilku minutach prób powinniście uzyskać doskonały obraz, który pozwoli Wam poprowadzić szkolenie, bądź po prostu cieszyć się świetną jakością obrazu pozwalająca na komfortowe oglądanie ulubionego serialu.

Menu projektora

Zdecydowana zaletą interfejsu projektora jest jego intuicyjność. W bardzo prosty sposób ustawimy jasność, nagrywanie dźwięku czy zmienimy parametry wyświetlanego obrazu. Doskonałym rozwiązaniem zastosowanym w projektorze jest automatyczna korekcja trapezowa, która zapewnia nam prostokątny kształt wyświetlanego obrazu, niezależnie od położenia urządzenia.

W trakcie projekcji możemy wygasić ekran naszego smartfona, przyczynia się to do zmniejszenia zużycia baterii i praktycznie niweluje szansę rozładowania się urządzenia w trakcie ważnego szkolenia czy w trakcie seansu filmowego z przyjaciółmi.


Podsumowanie

Projektor w smartfonie to przydatne narzędzie, szczególnie dla osób, które używają go w życiu zawodowym. Niewielki rozmiar i doskonała jakość obrazu czyni z niego konkurencyjną alternatywę dla pełnowymiarowych projektorów, które jednak nie posiadają możliwości jakie daje nam smartfon Allview X4 Soul Vision.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *