Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021
Samodzielne układanie płyt chodnikowych nie jest łatwe. Może się ono wydawać tym bardziej skomplikowane, im mniejsze mamy doświadczenie w pracach remontowo-budowlanych. Braku wiedzy i doświadczenia nie da się niestety zatuszować zapałem. Nie nauczy się jednak nowej umiejętności ten, kto nie spróbuje!
Dlatego jeśli wykonywałeś do tej pory podobne techniczne zadania, zachęcamy do zmierzenia się z nowym wyzwaniem – układaniem płyt chodnikowych.
Prace przygotowawcze
Czy wiesz, czym jest korytowanie? To proces polegający na przygotowaniu równej tafli ziemi poprzez zerwanie wierzchniej jej warstwy. Zwykle jest to nie więcej niż trzydzieści centymetrów, ale wszystko zależy oczywiście od okolicznego krajobrazu. Jeśli nie mieszkamy na równinach, możemy być nawet zmuszeni do użycia ciężkiego sprzętu. Ostatecznym efektem przygotowania gruntu do układania na nim płyt chodnikowych jest powstanie idealnie równej powierzchni o zbitej strukturze (ziemię można wzmocnić cementem). Błędy popełnione na tym etapie będą miały niestety nieodwracalne konsekwencje.
Przyrządzenie zaprawy
Przepis nie jest oczywiście żadną tajemnicą. Zaprawę tworzą woda, piasek i cement. W tym miejscu można jedynie ostrzec przed dobraniem złych proporcji i stworzeniem zbyt rzadkiej lub zbyt gęstej masy. Poprawnie zmieszaną zaprawę rozprowadzamy po przygotowanym zgodnie ze znajdującym się wyżej opisem gruncie. Powinniśmy na bieżąco sprawdzać nie tylko równość powierzchni, ale i stan skupienia – nie pozwólmy na to, by masa związała się przed spełnieniem swojej funkcji, którą jest oczywiście utrzymanie płyt chodnikowych na swoim miejscu.
Jakim sposobem układać płyty chodnikowe?
Najważniejsze jest utrzymanie odpowiedniej szerokości przerw między poszczególnymi płytami. Niestety popełnione w tym zakresie błędy będą się kumulować. Brak jest ogólnego standardu, jednak przyjmuje się, że szczeliny nie powinne być szersze niż jeden centymetr. Ten wymiar najłatwiej zgubić, gdy zbytnio skupimy się na wyrównywaniu poziomu płyt chodnikowych. Po ułożeniu wszystkich elementów możemy zająć się fugowaniem. Funkcje spoiwa są dwie. Pierwszą jest utrzymanie wszystkich fragmentów w miejscu i stworzenie nieruchomej całości. Druga to ochrona przed podmywaniem.
Przy odrobinie zacięcia i pozytywnym nastawieniu układanie płyt chodnikowych może być wykonane przez amatora. Czyż świadomość włożonego w pracę wysiłku i widoczny efekt nie będzie źródłem ogromnej satysfakcji? Zresztą, jeśli tylko coś pójdzie nie tak, zawsze możemy zadzwonić po specjalistę. Życzymy owocnej nauki!