kuchnia

Ergonomia w kuchni – jak zaaranżować wnętrze kuchni?

Artykuł zaktualizowany 15 listopada 2021


W ciągu roku spędzamy ok. 2 miesięcy w kuchni, gotując, zmywając, porządkując lub zapraszając sąsiadkę na kawę. Biorąc pod uwagę wszelkiego rodzaju prace w kuchni, warto zwrócić uwagę na jej funkcjonalność. Z tego też względu już na etapie projektowania umeblowania tego pomieszczenia należy wziąć pod uwagę kilka jej udogodnień.


Kuchnia to miejsce, którego ewentualny remont może nas kosztować dużo czasu i pieniędzy. Nie da się jej tak szybko przearanżować, jak np.  salon czy sypialnię, ponieważ cała jej zabudowa tworzy jedną spasowaną całość. W takim wypadku pozostaje nam, albo zmienić umeblowanie, albo przystosować się do naszego rozkładu.

Niemniej jednak, aby uniknąć funkcjonalnych błędów, warto już na etapie projektowania zaaranżować wszystko tak, aby prace w niej wykonywane stały się łatwe, proste i przyjemne.

Ergonomiczna kuchnia, to zasady pomocne przy urządzaniu kuchni, pozwalające na utrzymanie porządku w szafach i szufladach, a przede wszystkim ustawienie całego zestawu sprzętu AGD do kuchni i urządzeń, które najczęściej wykorzystujemy w naszych pracach kuchennych tak aby mieć wszystko w zasięgu ręki.

Dlatego już teraz sprawdź, czy twoja kuchnia jest odpowiednio urządzona, tak że sprzyja codziennemu użytkowaniu.

Ergonomia w kuchni – właściwa kolejność

Funkcjonalna kuchnia to takie ustawienie poszczególnych jej elementów wyposażenia, aby codzienne rytualne czynności umożliwiały  sprawne ich wykonanie. Zazwyczaj ich kolejność wykonania jest taka sama.

Po przyjściu ze sklepu, zakupione produkty żywnościowe wkładamy do lodówki i szafek, potem przygotowujemy je do gotowania, myjąc, obierając i przyprawiając. W tym czasie stopniowo przemieszczamy się w stronę płyty grzewczej czy kuchenki.

Dlatego w najbliższym otoczeniu strefy w kuchni, zaraz przy wejściu umieść lodówkę, następnie ciąg szafek z blatem roboczym ok. 0,5 m, następnie zlewozmywak, za zlewozmywakiem kolejny blat roboczy podobnie długi i kuchenka oraz  piekarnik.

Jeżeli nie możemy wygospodarować dwóch indywidualnych miejsc na blat kuchenny, to wystarczy jeden o długości  1-2 metrów.

Obok zlewozmywaka należy umieścić szafki na naczynia i talerze, tak aby mieć do nich bezpośredni dostęp. Natomiast przy kuchence lub płycie grzewczej umieszczamy garnki, patelnie, na których gotujemy. Tam też mogą się znaleźć sztućce i wszelkiego rodzaju narzędzia do mieszania i siekania potraw.

Pamiętajmy, aby w naszych szafkach kuchennych akcesoria ( talerze, sztućce, szklanki, kubki i garnki) tak ustawić, aby te które używamy najczęściej były na samym wierzchu bezpośrednio pod ręką.

Ergonomia kuchni – szafki na odpowiedniej wysokości

W kuchennej zabudowie istotną rzeczą jest zarówno szerokość powierzchni roboczych, jak i ich wysokość. O ile jej szerokość determinuje szerokość samych szafek i urządzeń sanitarnych oraz sprzętu AGD do kuchni, o tyle wysokość może być sprawą indywidualną.

Jeżeli kupujemy standardowe szafki to zazwyczaj powierzchnia robocza waha się między 85-90 cm. Taka średnia jest idealna dla osób o wzroście ok 165 cm. Natomiast osoby wyższe np. 180 cm i więcej mogą mieć już mały problem z funkcjonowaniem w takiej kuchni.

Różnica w tym wypadku wynosi ok 10 cm. Można ją nieco zniwelować podnosząc nieco szafki lub dobierają odpowiednio gruby blat kuchenny.

Inaczej się sprawa ma, gdy wybieramy meble na wymiar. Wtedy wysokość szafek może być dostosowana do potrzeb domowników. W tym wypadku należy się oddać w ręce specjalistów, ponieważ wysokość szafek jest ściśle dopasowana do wielkości sprzętu AGD do kuchni.

Wysokość szafek górnych. Zgodnie z zasadami ergonomii zalecane jest, aby przestrzeń pomiędzy blatem roboczym a szafkami górnymi nie wynosiła mniej niż 45-55 cm. Taka odległość sprzyja swobodnemu wykonywaniu czynności na blatach kuchennych. To umożliwia również łatwy dostęp do niższych partii wiszących szafek.

Niestety nie obejdzie się bez stołka czy drabinki, gdy chcemy coś ściągnąć z górnej części szafek. Formę i wymiary szafek górnych producenci traktują bardziej indywidualnie, z tego względu, że nie są tutaj ograniczeni parametrami sprzętów AGD do kuchni.

Dlatego też układając sprzęty kuchenne i żywność w szafkach górnych, w dolnych ich częściach umieszczamy rzeczy, po które najczęściej sięgamy. Natomiast w górnych partiach te, które rzadziej potrzebujemy podczas naszych codziennych prac w kuchni.

Dodaj komentarz