stanowisko komputerowe z głośnikami

Soundbar czy głośniki – co warto wybrać?

Artykuł zaktualizowany 16 września 2019


Muzyka uspokaja, inspiruje oraz relaksuje. Oglądanie telewizji z zestawem zwiększającym moc dźwięku również jest niezwykle przyjemne. Warto więc mieć taki dodatek w domu. Co wybrać – soundbar, czy głośniki? Podpowiadamy!


Profesjonalny sprzęt audio

Rozwój technologi widać na każdym kroku. Sprzęt audio jest coraz lepszy, ma znacznie więcej opcji. Profesjonalne kino domowe to dość spory wydatek i nie każdy może sobie na to pozwolić. Czasami lepiej osobno dokupić nagłośnienie, które jest nie tylko tańszą opcją, ale także mniej gabarytowym rozwiązaniem. Na rynku znajdziemy wiele modeli głośników, także nowsze wcielenie tego urządzenia, czyli soundbar. Każdy typ posiada zalety oraz wady. Koniecznie je poznaj!


Tradycyjne rozwiązanie – klasyczne głośniki

Ogromną zaletą tradycyjnych głośników jest to, że gwarantują świetną jakość dźwięku. Czasami nawet efekt jest zbliżony do sali kinowej, czy koncertowego stadionu. Przestrzenna akustyka ma moc, zwłaszcza gdy posiadamy głośniki rozmieszczone w całym pomieszczeniu. 

Niestety, klasyczne głośniki zazwyczaj mają spory rozmiar. Poprzez to musimy zagospodarować w domu trochę wolnej przestrzeni na podłodze. Dodatkowo warto się zastanowić, jak je ustawić, aby kable nie był widoczne i nie zbierał się w tym miejscu kurz. Można skusić się na wersję bezprzewodową, ale to droższy wariant. Wyróżnia go zamontowany moduł WiFi oraz Bluetooth. Poprzez to można ten sam głośnik podłączyć do wielu urządzeń, od telewizora, po laptop, czy telefon komórkowy. To duży plus!

W sklepach znajdziesz pojedyncze kolumny lub sprzedawane w kilkuelementowych kompletach. To drugie rozwiązanie daje znacznie lepszą jakość i stopień głośności. Do tego w zestawie często jest praktyczny pilot, a więc możesz zmieniać basy, czy inne parametry całkowicie zdalnie, czyli z dowolnego miejsca pokoju. Czasami bezpośrednio w głośniku masz dodatkowe udogodnienia, na przykład wejście na pendrive lub inne urządzenie pamięci bądź wbudowany mikrofon. Opcji jest sporo, każdy dodatkowy element podnosi też niestety cenę. 

Głośniki mają rozmaite kształty oraz wymiary. Obudowa może być plastikowa, metalowa, drewniana, albo stworzona z zupełnie innego tworzywa. Podobna różnorodność dotyczy wyglądu – znajdziemy bardziej lub mniej zabudowane modele w wielu kolorach. 


Soundbar co to takiego?

Nowością na rynku są, tak zwane „belki”, czyli soundbar. To wąskie głośniki, które przypominają listwę. Są one sprzedawane w wielu kolorach oraz rozmiarach. Ten typ też można połączyć z różnymi sprzętami, na przykład z telewizorem. Znajdziesz model bezprzewodowy (jest tylko wtyczka do prądu i wbudowane WiFi lub Bluetooth) oraz tradycyjny egzemplarz przewodowy (jednym kablem łączysz z prądem, a drugim z dowolnym urządzeniem). Co więcej, ten rodzaj nagłośnienia można zamontować na ścianie (potrzebna specjalna półka do montażu, jest ona do kupienia osobno) lub położyć na półce, czy podłodze. Możliwości jest niemało! W przypadku tego produktu rzadko kiedy jest w zestawie pilot. Dlaczego? Guziki i pokrętła są umieszczone bezpośrednio na wąskiej „belce”. 

Soundbar daje świetną jakość dźwięku, choć nie aż tak doskonałą, jak klasyczna duża kolumna. Do tego jest zdecydowanie mniej głośny, zatem to idealne rozwiązanie, na przykład do mieszkań w bloku. Instalacja urządzenia jest prosta. Wymaga kilku kroków, przede wszystkim skonfigurowania z innymi sprzętami. Wystarczy WiFi, albo Bluetooth, ewentualnie klasyczna metoda z pomocą kabla HDMI. 

Nie da się ukryć, że ceny soundbar wciąż są wysokie. Koszt zależy od wielu czynników, między innymi od ilości ukrytych wewnątrz sprzętu głośników. Mogą być tylko 2, a w przypadku bardziej rozbudowanych nawet 12. Większe urządzenia pozwalają cieszyć się dźwiękiem przestrzennym. 

Soundbar tak, jak klasyczny głośnik może mieć dodatkowe wejścia, na przykład na pamięć zewnętrzną. Niekiedy jest wbudowany asystent głosowy, czy opcjonalne podłączenie modułu basowego. 


 

One thought on “Soundbar czy głośniki – co warto wybrać?

  1. Fajny artykuł. Mnie właśnie bardziej pasuje jednak soundbar, lepiej mi jest go ulokować w salonie, mniej kabli, łatwa obsługa, bo szukam takiego, co można go sterować pilotem do telewizora. Mam kilka swoich typów zakupowych, ale zapytam też Ciebie – jaki polecasz model do 1000 zł?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *