jak uniknąć windykacji

Dlaczego warto rozmawiać z windykatorem?

Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021


Dostałeś list od firmy windykacyjnej z wezwaniem do zapłaty? Nie chowaj go na dnie szuflady. Pamiętaj, że od długów nie uciekniesz, a zobowiązanie, które zaciągnąłeś, trzeba spłacić. Przedstawimy Ci teraz szereg korzyści, które dłużnik ma szansę uzyskać poprzez współpracę z windykatorem.


Chcę spłacić zadłużenie – powiedz to windykatorowi

Na wezwaniu do zapłaty znajduje się numer kontaktowy do windykatora, który zajmuje się Twoja sprawą. Nie czekaj i zadzwoń do niego. Niech windykator wie, że zależy Ci na spłacie powstałego zadłużenia. Dzięki współpracy z nim wynegocjujesz dogodne warunki spłaty. Rozłożysz zadłużenie na raty albo windykator zaprzestanie naliczania karnych odsetek.

Co więcej, współpraca z firmą windykacyjną zapobiegnie zgłoszeniu sprawy do sądu i egzekucji komorniczej. Komornik działa jedynie na rzecz wierzyciela, zupełnie nie patrzy na interes dłużnika. Przez to bardzo często przejmuje środki niezbędne do utrzymania czy cenne dobra.


Ten artykuł Ciebie zainteresuje – Jakie są dostępne lokaty na rynku?


Spłata na dogodnych warunkach

Współpraca z windykatorem pozwoli ustalić warunki spłaty powstałego zadłużenia, dzięki którym nie zostanie zaburzona kondycja finansowa domowego budżetu. Chcę spłacić zadłużenie to stwierdzenie jest pierwszym krokiem do stabilizacji swoich finansów. Kolejnym są mediacje.

Mediacje pomiędzy wierzycielem a dłużnikiem to podstawa. Każdej ze stron zależy na spłacie zobowiązania i każda jest skłonna pójść na ustępstwa. Rolą windykatora jest na tyle sprawne przeprowadzenie negocjacji, by wierzyciel otrzymał swoja należność, a dłużnik nie utracił płynności finansowej.


Ochrona przed komornikiem

Reakcja na wezwanie do zapłaty od firmy windykacyjnej to również dobry sposób na uniknięcie groźnych konsekwencji. W najgorszym wypadku dłużnik podlega przecież egzekucji komorniczej, która jest dla niego bezlitosna.

Działanie komornika znacznie różni się od współpracy z windykatorem. Tu nie ma miejsca na negocjacje i ustalanie dogodnych warunków spłat zadłużenia. Komornik blokuje konto i pobiera środki, które pokrywają wartość zadłużenia. Ma prawo również odebrać inne dobra, które pokryją dług. Taka sytuacja doprowadza bardzo często do zachwiania budżetem dłużnika.


Utrzymanie płynności finansowej

Nie da się ukryć, że współpraca z firmą windykacyjną pozwoli dłużnikowi zachować stabilność finansową. Wszystko dlatego, że podczas mediacji może on ustalić takie warunki spłaty zadłużenia, na które będzie do po prostu stać. Rozłożenie długu na raty bardzo często pozwala spłacić zobowiązanie bez większej szkody dla portfela dłużnika.


Brak konsekwencji powstania długu

Niespłacenie zaciągniętego zobowiązania w terminie, bardzo często ma przykre konsekwencje. Dłużnik zostaje wpisany na tzw. czarną listę, przez co staje się niewiarygodny. Dłużnik, który ucieka od spłacania powstałej należności, nie będzie mógł w przyszłości realizować różnego rodzaju inwestycji.

Nie zaciągnie na przykład kredytu, bo jego zdolność kredytowa będzie praktycznie zerowa. To tylko jeden z przykładów utraty zaufania do dłużnika. Współpraca z windykatorem temu zapobiegnie.


 

Dodaj komentarz