miejsce pracy

Jak efektywnie znaleźć nowe miejsca pracy?

Artykuł zaktualizowany 10 grudnia 2021


Zmiana pracy bywa stresująca, ale najczęściej wychodzi nam na dobre. Czujesz, że czas już na nowe wyzwania lub chcesz zrobić kolejny krok w swojej karierze, ale obawiasz się zaryzykować? Dzięki poniższym wskazówkom lepiej przygotujesz się do poszukiwań pracy, zwiększając swoje szanse na szybkie zatrudnienie.

Szukanie pracy to… praca – często na pełen etat. Research, aplikowanie, wykonywanie zadań rekrutacyjnych, uczestnictwo w rozmowach kwalifikacyjnych – wszystko to wymaga sporej dozy wysiłku i ogromu czasu. A że często zajmujemy się tym po godzinach, proces poszukiwania pracy może kosztować nas naprawdę sporo energii.

Odpowiednie zaplanowanie poszukiwań pracy może pomóc w usystematyzowaniu tego procesu i znacząco go skrócić. W jaki sposób to zrobić? Oto kilka pomysłów, które mogą w tym pomóc.


#1 Zrób listę miejsc z ofertami i regularnie je sprawdzaj

Poszukiwanie pracy zaczyna się zazwyczaj od przejrzenia ofert. A te można obecnie znaleźć w różnych miejscach. Głównym miejscem publikacji ofert są dedykowane portale zbierające ogłoszenia z różnych branż. Niektóre branże mają również własne portale – w przypadku marketingu jest to na przykład RocketJobs. Ale miejsc, w których można znaleźć potencjalne miejsca pracy, jest znacznie więcej.

Dużo ciekawych ofert można znaleźć w tematycznych grupach na Facebooku. Również LinkedIn stanowi kopalnię wartościowych ofert. Możesz również, dla odmiany, dać się znaleźć, zamiast szukać. Na LinkedInie działają headhunterzy – jeśli stworzysz rozbudowany profil i zastosujesz odpowiednie keywordy, łatwiej będzie im cię odszukać. Możesz również zarejestrować się na portalach rekrutacyjnych, które zbierają potencjalnych pracowników.

#2 Zrób listę ofert i podziel aplikowanie na etapy

Gdy masz już sprawdzone miejsca z ofertami, czas działać! Stwórz listę w Excelu, w której zapiszesz linki do ofert oraz słowa klucze i dane kontaktowe. Gdy już zaaplikujesz na daną ofertę, oznacz ją odpowiednio w swojej tabelce. W ten sposób zachowasz rejestr wysłanych aplikacji. Przy wielu aplikacjach łatwo stracić rachubę – dlatego usystematyzowanie tej kwestii sporo pomaga.

Dobrym pomysłem będzie zbieranie ofert w ciągu tygodnia, a następnie ich przesiew i aplikacja. W kolejnym tygodniu proces można zacząć od nowa. Aplikując na oferty od razu, możesz tracić czas. Niektóre oferty mogą bowiem sporo stracić na atrakcyjności, gdy porównasz je z innymi. Dokonując tygodniowego przeglądu, będziesz mieć szerszą perspektywę.

#3 Ustal swoje oczekiwania i listę priorytetów

Na początek zadaj sobie pytania:

  1. Ile chcesz zarabiać?
  2. Jaka forma współpracy cię interesuje (jaka umowa)?
  3. Jaki wymiar godzinowy cię interesuje?

Znając odpowiedzi, możesz łatwiej odsiać ogłoszenia niespełniające twoich podstawowych oczekiwań stosując filtry na portalach ogłoszeniowych.

Zastanów się również, jakie są dla ciebie kluczowe wartości reprezentowane przez daną firmę. Oczywiście, często trudno ocenić faktyczną filozofię firmy przed zatrudnieniem, jednak ogłoszenie może sporo zdradzać. Określ też „czerwone flagi” – na przykład wzmianki o pracy w nieregularnych godzinach. W ten sposób unikniesz nietrafionych wyborów.

Systematyzując w ten sposób poszukiwania pracy, możesz oszczędzić naprawdę sporo czasu i energii!

Jeżeli szukasz pracy, to koniecznie zapoznaj się z platformą rekrutacyjną Jobllegro.com/candidate

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *