Artykuł zaktualizowany 14 listopada 2023
Robienie zakupów na raty to świetny sposób na to, aby dostać w danym momencie to, czego się bardzo chce lub co jest potrzebne, bez obciążania domowego budżetu albo zbierania miesiącami pieniędzy, aby kupić sobie tę właśnie rzecz. Dowiedz się, dlaczego Polacy decydują się na raty!
Zakupy na raty – korzyść dla klientów i sklepów
W wielu przypadkach udostępnienie opcji zakupów na raty sprawia, że mogą sobie na to pozwolić osoby dysponujące mniejszym miesięcznym budżetem. To nie tylko krok w stronę konsumentów z mniej zasobnym portfelem, ale także ukłon w stronę sklepów i usługodawców, którzy zyskują nową grupę klientów i tym samym zwiększają sprzedaż.
Można jednak zauważyć, że na zakupy na raty decydują się również osoby, które mogłyby sobie pozwolić na uregulowanie należności gotówką i to bez większego problemu. Dlaczego więc rozkładają płatność na raty, nierzadko dopłacając do tego pod postacią odsetek? Wybór tej formy płatności umożliwia pozostawienie w spokoju gotówki stanowiącej ich poduszkę finansową (oszczędności).
Dlaczego Polacy kochają raty online?
Chociaż wykorzystanie posiadanej gotówki byłoby mniej kłopotliwe i tańsze, to jednak uszczupliłoby oszczędności, które mogą się przydać w najmniej oczekiwanym momencie lub są odkładane na inny cel. W ten sposób oszczędności pozostają nienaruszone, a klient utrzymuje finansowe bezpieczeństwo – co ma dla wielu większą wartość niż kwota naliczonych odsetek.
64% Polaków kupuje na raty lub odracza termin płatności
Przez długi czas to raty były najczęściej wybieraną opcją, jeśli chodzi o zakupy bez wykorzystywania własnych środków. Jednak nasze preferencje uległy zmianie. Jak pokazuje raport „European Retail Banking Radar 2023”, w Polsce aż 64% konsumentów skorzystało z usług BNPL („kup teraz, zapłać później”) lub rozłożyło płatności na raty [1]. W ten sposób kupujemy głównie elektronikę, ubrania, buty oraz wyposażenie wnętrz. Co ciekawe, większość osób preferuje dokonywać płatności odroczonych przez Internet, co świadczy również o rosnącym zaufaniu do transakcji online.
Raty a płatności odroczone
Czym różni się płatność ratalna od usług BNPL i podobnych? Chociażby ilością towarzyszących im formalności. Tradycyjne zakupy na raty wiążą się każdorazowo z podpisywaniem umów kredytowych czy na pożyczkę, a także z dostarczeniem różnych dokumentów. Przy odroczonej płatności za usługi i produkty ilość formalności jest natomiast ograniczona do niezbędnego minimum. W Wonga Pay nie musisz się martwić takimi rzeczami, ponieważ umowę podpisujesz tylko raz.
Co więcej, jeśli skorzystasz z płatności odroczonej np. w Wonga Pay, możesz spłacić zobowiązanie jednorazowo – i to za 0 zł nawet do 45 dni po zakupie (RRSO 0%). Większość sklepów ma zintegrowaną opcję do odroczenia płatności. Teraz dzięki aplikacji Wonga Pay i karcie Wonga Pay Visa, zapłacisz za wszystko i wszędzie – bez zbędnego analizowania, czy dany sklep ma opcję odroczonych płatności.
Płać za usługi na raty z Wonga Pay
Wonga Pay to aplikacja mobilna, którą pobierzesz z Google Play. Po jej pobraniu i rejestracji otrzymasz rachunek płatniczy z przypisaną do niego wirtualną kartą. Każdy nowy użytkownik może korzystać z limitu kredytowego w wysokości nawet do 7000 zł.
Środkami z limitu opłacisz zakupy, usługi i inne wydatki. W ten sposób możesz odroczyć płatność nawet do 45 dni, a na spłatę masz czas zawsze do 15. dnia kolejnego miesiąca. Przed datą spłaty wybierasz w aplikacji, czy chcesz spłacić wszystko jednorazowo, czy rozłożyć na 5 rat (RRSO 130,46%).
To właśnie dzięki opcji spłaty w ratach możesz płacić za usługi i zakupy w niższych miesięcznych kwotach, a także regulować w ten sposób inne zobowiązania z Wonga Pay. Raty zostaną wyliczone w oparciu o sumę wszystkich wydatków z miesiąca, więc nie musisz martwić się tym, żeby pamiętać o kilku lub kilkunastu płatnościach na różne konta. Wystarczy, że w aplikacji wybierzesz najbardziej odpowiednią dla siebie formę spłaty – w całości lub w ratach, a następnie wpłacisz określoną kwotę na rachunek Wonga Pay. I gotowe – z zasilonego rachunku pobierzemy środki wymagane do spłaty.
Jakie usługi oferuje Wonga Pay? Poza limitem kredytowym, odroczeniem płatności i spłatą ratalną, aplikacja zaskakuje również wygodą podczas realizacji płatności mobilnych. Wirtualną kartę do swojego rachunku możesz podpiąć do portfela Google Pay, aby jeszcze szybciej i wygodniej płacić za zakupy telefonem lub zegarkiem, a nawet wypłacać gotówkę z bankomatów (koszt wypłaty to 3 zł).
Artykuł sponsorowany.
To nie jest oferta. Przyznanie kredytu zależy od zdolności kredytowej. Szczegółowe warunki określają: Umowa Wonga Pay, Regulaminy Aplikacji Mobilnej Wonga Pay i Obsługi Kart Planet Pay oraz TOiP dostępne na: www.wongapay.pl/dokumenty. Kredytodawcą oraz dostawcą usług płatniczych jest Wonga.pl sp. z o.o. Wydawcą karty płatniczej jest Planet Pay sp. z o.o.
[1] https://www.kearney.com/industry/financial-services/european-retail-banking-radar/article/-/insights/with-embedded-finance-such-as-bnpl-on-the-rise-are-banks-at-risk-of-losing-out