zaparowane szyby w samochodzie

Parowanie szyb w aucie – 10 skutecznych sposobów na parujące szyby

Artykuł zaktualizowany 23 grudnia 2020


Dobra widoczność jest ważna w pojeździe, bo mocno wpływa na nasze bezpieczeństwo na drodze. Parowanie szyb w aucie jest bardzo uciążliwe, poza tym działa w dużym stopniu na dostrzegalność zmian zachodzących na trasie. Też masz z tym spory kłopot i nie wiesz dlaczego? Sprawdź, jak skutecznie pozbyć się parujących szyb!


Parowanie szyb – dlaczego tak się dzieje?

Parowanie szyb od wewnątrz to popularne zjawisko, które zdarza się w wielu pojazdach. Nie zawsze winowajcom jest różnica temperatur pomiędzy wnętrzem auta, a światem zewnętrznym. Czasami brud, deszcz, a nawet nieprawidłowa cyrkulacja powietrza może być jednym z czynników występowania tego zjawiska. Czasami nasza nieuwaga lub brak dbałości o czystość powoduje, że występuje kłopotliwe parowanie szyb.

10 skutecznych sposobów na parujące szyby

Jeśli chcesz zapobiec parowaniu szyb musisz odpowiednio przygotować samochód. Czystość i kontrola poszczególnych elementów jest ważna. Poniżej znajdziesz proste, ale skuteczne triki, dzięki którym zmniejszysz, albo całkowicie wyeliminujesz uciążliwe parowanie szyb:

  1. Ogrzewanie auta – to prosty sposób na pozbycie się zaparowania wewnątrz. Używaj klimatyzacji, albo nawiewu z obiegiem zewnętrznym. Kilka minut i wszystko wróci do normy!
  2. Czyszczenie samochodu – regularnie sprzątaj wnętrze pojazdu, co ważne czyść nie tylko tapicerkę, ale i dywaniki. Ich osuszenie zapobiegnie parowaniu szyb.
  3. Regularnie myj szyby z obu stron! Pamiętaj, że porowata powierzchnia mocniej przyciąga różnego rodzaju zabrudzenia.
  4. Wietrz pojazd – staraj się często otwierać okna, zwłaszcza jeśli parkujesz auto w garażu. To zapewni dobrą cyrkulację powietrza, do tego wilgoć wydostanie się na zewnątrz.
  5. Stosuj pochłaniacze wilgoci – w sklepach za kilka złotych znajdziesz wiele propozycji, które umieszcza się między innymi pod fotelem. Wystarczają nawet na kilka miesięcy. Możesz również wykorzystać domowe triki na pozbycie się wilgoci, na przykład ryż, żwirek dla kota, czy sól. Rozsypujesz na siedzeniach oraz na podłoże, a potem wystarczy odkurzyć. Te produkty dodatkowo pochłoną nieprzyjemne zapachy!
  6. Wymień uszczelki – w ten sposób zmniejszysz osadzanie się cząsteczek wody.
  7. Stosuj środek przeciw parowaniu szyb – znajdziesz ten preparat w formie pasty bądź roztworu. Tworzy on specjalną powłokę, dzięki której wilgoć się nie skrapla, a „ześlizguje”.
  8. Postaw na gumowe wycieraczki, ponieważ one nie chłoną wilgoci, do tego łatwiej o nie zadbać, gdy dojdzie do zabrudzeń. Wystarczy środek czyszczący i obfite polanie wodą. Szybko wysychają!
  9. Wymiana nagrzewnicy – to niezbędne działanie kiedy doszło już do uszkodzenia układu chłodniczego. Czasami dolanie środka uszczelniającego to za mało.
  10. Wymiana filtra przeciwpyłowego – dobry stan filtra kabinowego również może pomóc w walce z zaparowanymi szybami od środka.

Dokładnie sprawdź również uszczelki, być może nie izolują tak dobrze jak kiedyś. Co więcej skontroluj klimatyzację, dlatego że jej nieprawidłowa praca w wielu wypadkach przyczynia się do parowania. Czasami bez wizyty u mechanika nie można sobie poradzić z wyeliminowaniem tego kłopotu całkowicie. Więc jeśli nic nie działa przyjrzyj się bliżej elementom pojazdu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *