mechanik wymienia olej w samochodzie

Jak często wymieniać olej w samochodzie?

Artykuł zaktualizowany 15 października 2019


W samochodzie należy nie tylko wymieniać poszczególne części, które już się zużyły lub uległy awarii, ale również płyny eksploracyjne, w tym olej. Jak często należy to robić? Podpowiadamy!


Co ile wymieniać olej w samochodzie?

Okresowa wymiana olejów to standard – dokonuje się w zależności od przejechanych kilometrów, ewentualnie od modelu auta. Należy kontrolować poziom płynów eksploracyjnych. Nigdy nie powinniśmy dopuścić do ich spadku poniżej zalecanego minimum. To może powodować usterki, a nawet problemy z innymi elementami znajdującymi się wewnątrz auta. 

W każdej instrukcji danego modelu samochodu znajdziemy szczegółowe wytyczne dotyczące wymiany oleju na nowy. Mechanik za każdym razem zapisuje datę w książce serwisowej lub na kartce zamontowanej bezpośrednio pod maską. Dzięki temu mamy orientację kiedy należy dokonać kolejną wymianę.


Co ile kilometrów wymiana oleju?

Olej silnikowy powinno się zmieniać nie rzadziej niż co 10-15 tys. kilometrów. Choć wielu producentów zaleca robić to po około 30 tys. Dlatego warto kontrolować poziom samodzielnie, a co za tym idzie trzymać rękę na pulsie. Na przykład w pojazdach, które są eksploatowane intensywnie, albo to auto z instalacją gazową można wymienić częściej, ponieważ już nawet po 10 tys. kilometrów. Jak widać są pewne odstępstwa od reguły, o których należy pamiętać. 

Za to olej skrzyni biegów nie zawsze się wymienia w całości, czasami wystarczy, tak zwana „dolewka”. Oczywiście to jest zależne od modelu auta oraz innych czynników. Okres wymiany oleju w klasycznym manualnym wariancie jest tutaj dość długi, bo wynosi 40-60 tys. kilometrów, a nawet i 100 tys. Można spokojnie wykonać co 6 lat. Regularność zdecydowanie przedłuży życie skrzyni biegów, a także zagwarantuje jej sprawne działanie. W automatycznym typie przekładniowym musimy kierować się określonym przez producenta terminem – będzie to zazwyczaj pierwsza wymiana po 80-100 tys. kilometrach, a kolejne już tylko po 30 tys.

Pojazdy na tak zwane „cztery koła” bądź z napędem na tył posiadają płyn w dyferencjałach. Zaleca się jego wymianę po 50-100 tys. kilometrów. Jeśli auto jest mocno eksploatowane trzeba to robić częściej, aby uniknąć ewentualnych zatarć i awarii. 

Do tego zwróć uwagę na olej w układzie wspomagania kierownicy. Wymiana co 60 tys. kilometrów wystarczy. Nie zapomnij też o płynie w klimatyzacji. Olej w tej części należy zmieniać około co 2 lata. Robi się to głównie przy uzupełnianiu czynnika chłodzącego. 


Co wymienić przy wymianie oleju?

Czasami podczas wymiany oleju dochodzą inne koszty związane z zakupem nowych części. W przypadku oleju silnikowego często potrzebny jest nowy wkład filtrujący, a nawet i cały komplet, czyli tak zwany filtr nakręcany w puszcze. Co ważne ten detal po usunięciu musi być poddany utylizacji! Dodatkowo niekiedy konieczne są nowe uszczelki. To wszystko podnosi koszt o kolejne 50-150 złotych.

Niestety przy wymianie oleju skrzyni biegów też zdarza się jeszcze podmiana zupełnie innych części, głównie chodzi o filtr. Jego cena waha się w granicach 50-100 złotych, w droższych autach z wyższej półki może być znacznie wyższa.  


Ile kosztuje wymiana oleju?

Wymiana oleju to koszt zarówno płynu, jak i wizyty u mechanika. Sam produkt to wydatek około 50-200 złotych, do tego usługa – od 20 do 200 złotych w zależności od salonu lub cennika prywatnego mechanika. Niekiedy potrzebujemy zakupić jeszcze inne elementy, wszystko podnosi rachunek. 

Pamiętaj, że olej musi być dopasowany, czyli posiadać odpowiednie parametry. Sprawdź zalecenia producenta lub skonsultuj się z mechanikiem. Do wyboru są oleje – syntetyczne, półsyntetyczne oraz mineralne.


Ile trwa wymiana oleju?

Wymiana oleju silnikowe trwa około godziny. Rozgrzej nieco silnik, najpierw trzeba spuścić resztki starego, a dopiero potem napełnić nowym. Potem znów odpalamy auto i zostawiamy na około 15 minut na wolnych obrotach. Być może się okaże, że trzeba dolać płynnej substancji. Do tego zabiegu wystarczy garaż z kanałem oraz kilka narzędzi. Oczywiście jeśli w trakcie nie okażą się inne nieprawidłowości po godzinie zakończymy cały proces.


 

One thought on “Jak często wymieniać olej w samochodzie?

  1. Olej trzeba wymieniać co roku lub co 10-15 tys km. Ja wymieniam dość często, bo jeżdżę tirem i bardzo szybko robię tysiące kilometrów. O auto trzeba dbać i pamiętać o zmianie oleju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *