tatry

Nocleg w Tatrach zimą – jak sprytnie go zorganizować?

Artykuł zaktualizowany 22 grudnia 2020


Znalezienie idealnego (lub chociażby dobrego) noclegu w Tatrach w szczycie sezonu to nie lada wyzwanie. Są jednak na to sposoby – nawet w środku zimy.


Nie ulega wątpliwości, że Tatry to zimowa stolica Polski i co roku napływają w nie tysiące turystów. Charakter gór pozwala na to, by odnaleźli się w nich zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści i zawodowcy. Zimowe zdobywanie szczytów, białe szaleństwo na stoku, a może spokojne spacery wśród scenerii przyprószonej miękkim puchem śniegu? Każdy znajdzie dla siebie odpowiednie atrakcje, które będą frajdą dla osób w każdym wieku – zarówno maluchów, jak i dorosłych.

W związku z ogromnym zainteresowaniem związanym z odwiedzeniem Tatr zimą znalezienie odpowiedniego miejsca noclegowego bywa niezwykle ciężkie. Obłożenie wielu obiektów sięga 100%, ceny potrafią być naprawdę wysokie, do tego musimy liczyć się z tym, że ciężko będzie znaleźć miejsce parkingowe lub ciekawe miejsce w restauracji, ze względu na dużą ilość zainteresowanych. Jeśli chodzi o noclegi Tatry posiadają na szczęście na tyle dużą bazę, iż można wybierać wśród dostępnych opcji… ale z dużym wyprzedzeniem. Kiedy decydujemy się na rezerwację w ostatniej chwili bardzo często nie mamy możliwości wyboru idealnego noclegu.

A trzeba zwrócić uwagę na to, że w gruncie rzeczy większość turystów zwraca uwagę na podobne elementy zakwaterowania. W związku z tym decydując się na rezerwacje last minute często jesteśmy narażeni na to, by wybierać cokolwiek. Można jednak podejść do tematu strategicznie i znaleźć ciekawe miejsca, nawet tuż przed przyjazdem!

Nie tylko Zakopane

Dla wielu turystów Tatry=Zakopane. Zimowa stolica Polski co roku gości wiele tysięcy gości z całego kraju i zagranicy. I choć o uroku lub klimacie tego miasta można dyskutować, niezaprzeczalnie ma swoich zwolenników oraz stałych bywalców. Wiąże się to jednak z tym, że zainteresowanie właśnie w tym miejscu będzie największe, a tym samym znalezienie pokoju w szczycie sezonu może być niezwykle uciążliwe. Z tego powodu warto rozważyć także inne lokalizacje. Zwłaszcza, jeśli mamy do dyspozycji samochód i nie jesteśmy uzależnieni np. od pociągów. Dobrą opcją jest wówczas wybranie okolicznych miejscowości, w których napotkamy mniejszą ilość turystów, co sprzyja również spokojowi oraz relaksowi podczas wypoczynku.

Kiedy interesuje nas Zakopane, Kościelisko-noclegi to świetny wybór. Malowniczo położona miejscowość tuż przy Zakopanem to wspaniała alternatywa dla zatłoczonego miasta. Dodatkowym atutem jest bliskość Doliny Kościeliskiej, która zimą pokazuje swą najpiękniejszą stronę i jest idealna na spacery nawet z najmłodszymi. Poszukując atrakcyjnych hoteli, pensjonatów czy choćby pokoi w Tatrach możemy pójść jeszcze dalej i wybrać miejscowości położone w większej odległości od Zakopanego. Noclegi w Kościelisku są natomiast najbardziej godną rozważenia opcją, jeśli zależy nam na bliskości tego miasta.

polskie tatry

Dokładne poszukiwania

Warto zwrócić uwagę na to, że aby znaleźć korzystną kwaterę czy apartament nie należy ograniczać się do najpopularniejszych serwisów agregujących oferty z wielu źródeł. Wiadomo, że są one wygodne, ale z takich miejsc korzystają wszyscy. W związku z tym, po pierwsze, najkorzystniejsze propozycje będą rozchodzić się jak ciepłe bułeczki wiele miesięcy przed sezonem. Po drugie, ceny będą wyższe – nie tylko z uwagi na narzucone przez portale marże, ale również dlatego, że wiadomo, iż w takich miejscach oferty zostaną dostrzeżone i goście będą je wybierać – bez względu na cenę. Jak więc znaleźć ciekawe noclegi w Zakopanem, Kościelisku czy nawet innych rejonach, nie tylko Tatr? Oto garść podpowiedzi:

  • Mapy Google – ciekawa opcja w szczególności dla tych, którzy chcą wybrać konkretną lokalizację. Ze względu na to, iż umieszczenie swojego obiektu w tym miejscu jest bezpłatne, robią to także małe, prywatne obiekty
  • Google Travel – choć służy nie tylko do poszukiwania noclegów, bo znajdziemy tam również m.in. atrakcje w Tatrach czy godną polecenia gastronomię, pozwoli na znalezienie ciekawych i atrakcyjnych cenowo ofert
  • Wyszukiwanie po haśle – po wpisaniu w wyszukiwarkę danego hasła, np. “noclegi Zakopane Kościelisko” ukaże nam się lista stron, które oferują takie właśnie usługi. Atutem jest to, że dokonując rezerwacji bezpośrednio na stronie internetowej obiektu, dostaniemy najbardziej korzystną cenę – bez marż pośredników.

Dzięki tym wskazówkom można znaleźć nawet położone na uboczu, maleńkie pensjonaty lub pokoje od osób prywatnych, których nie znaleźlibyśmy w inny sposób! Pamiętajmy także o tym, że kontaktując się bezpośrednio z właścicielem lub obiektem bądź dokonując rezerwacji bezpośrednio na stronie www uzyskamy najlepszą cenę. Pomoże to zwłaszcza w przypadku planowania budżetowych wyjazdów. Minus? Często musimy poświęcić na to więcej czasu, aby przeprowadzić dokładny research, porównać różne opcje oraz dokonać ostatecznego wyboru. W przypadku organizacji wyjazdu spontanicznie i „na teraz” będzie to jednak zbawienie, ponieważ wykorzystanie alternatywnych możliwości wyszukiwania daje nm przewagę nad innymi, którzy nie dotarli do znalezionych dzięki temu sposobowi ofert, a tym samym zwiększa się prawdopodobieństwo powodzenia misji „zarezerwowanie pokoju w Tatrach za pięć dwunasta”.

Mamy nadzieję, że dzięki tym wskazówkom znalezienie dopasowanego do potrzeb noclegu w Tatrach zimą, nawet w ostatniej chwili, będzie możliwe. Nie możemy zagwarantować sukcesu, jednak wierzymy, że nasze porady pomogą w jego osiągnięciu. Zwłaszcza w szczycie sezonu! Pamiętajmy jednak, aby w miarę możliwości starać się dokonywać rezerwacji z wyprzedzeniem, bo dzięki temu zyskujemy szerszy wachlarz możliwości.

Dodaj komentarz