sposoby na efektywna nauke

Najlepsze sposoby na efektywną naukę

Artykuł zaktualizowany 12 czerwca 2023

Polscy uczniowie i studenci mają ogromny problem z efektywnością nauki. System edukacji nie wyjaśnia, jak skutecznie się uczyć, przez co przyswajanie wiedzy wydaje się trudnym i wymagającym procesem. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na efektywną naukę. Oto one!

Notatki

Gdy jesteś w szkole lub na uczelni, postaraj się jak najlepiej spożytkować czas w trakcie zajęć, notując najważniejsze informacje. Dobre notatki są podstawą do dalszej nauki i powtarzania materiału przed sprawdzianami, ale stanowią też sposób na usystematyzowanie wiedzy. Jak notować, żeby osiągnąć dobre wyniki w nauce?

Istnieje kilka szkół robienia notatek. Wybór konkretnego systemu powinien zależeć od twoich preferencji, ale pamiętaj – im więcej pracy włożysz w notatki, tym lepsze efekty osiągniesz. Najlepszym rozwiązaniem jest przygotowanie dopracowanej, zwięzłej notatki na podstawie zapisków, które powstały w trakcie zajęć. Zrób to od razu po powrocie do domu – najlepiej, jeśli będzie to jeszcze ten sam dzień. Taka metoda zajmuje dużo czasu, ale pozwala od razu powtórzyć materiał i wyciągnąć z niego najważniejsze informacje.

Mapy myśli

Jeśli powtarzasz do sprawdzianu, planujesz napisać wypracowanie lub po prostu chcesz przypomnieć sobie jakąś partię materiału, to stwórz mapę myśli w formie grafu. Może ona mieć luźny charakter – wypisz najważniejsze skojarzenia w formie zwięzłych stwierdzeń, unikając pełnych zdań. Postaraj się poszukać połączeń pomiędzy poszczególnymi elementami zbioru. Mapy myśli przydają się podczas powtarzania przedmiotów humanistycznych, w których kluczowe jest szukanie związków pomiędzy poszczególnymi zjawiskami.

Zakreślanie

Uczysz się z podręcznika lub tekstu naukowego? Jeśli tak, to zakreślaj najważniejsze fragmenty, żeby móc później do nich łatwo wrócić. Wypracuj własny system, w którym poszczególne kolory oznaczają różny rodzaj informacji. Możesz wykorzystać do tego przykładowo cienkopisy, zakreślacze BIC lub inne, a nawet kredki, które masz pod ręką. Pamiętaj, że możesz też zakreślać zdania w plikach PDF. To wygodna opcja dla osób, które podczas nauki korzystają najczęściej z komputera lub urządzeń mobilnych.

Fiszki

Fiszki to malutkie karteczki, na których zapisuje się pojedyncze informacje. Najczęściej wykorzystuje się je podczas nauki języków obcych. Stanowią świetne narzędzie ułatwiające powtarzanie słówek oraz związków frazeologicznych. Na tym jednak ich użyteczność się nie kończy – fiszki są uniwersalne i doskonale sprawdzają się też w przypadku innych przedmiotów. Korzystaj z nich jak najczęściej!

Systematyczność

Nawet najlepsze sposoby na efektywną naukę nie przyniosą pożądanych rezultatów, jeśli nie postawisz na systematyczność. Na temat zalet regularnego uczenia się napisano już wiele, ale zawsze warto o nich przypominać. Niestety ludzki mózg po prostu nie jest w stanie przyswoić naraz dużych ilości informacji. To właśnie dlatego nauka na ostatnią chwilę przed sesją nie ma sensu trzeba to robić wcześniej, na bieżąco, żeby przed egzaminem jedynie powtórzyć posiadane informacje. Pamiętaj o systematyczności, bo to najlepszy sposób na osiągnięcie dobrych wyników w nauce!

Dodaj komentarz