kobieta z dzieckiem na barana

Co trzeba wiedzieć o otulaczach dla niemowląt?

Artykuł zaktualizowany 4 września 2020


Dla coraz większej ilości młodych rodziców otulacz dla niemowlaka jest niezbędnym elementem wyprawki, dlatego decydują się na jego zakup jeszcze przed narodzinami dziecka. To nie dziwi, ponieważ otulanie malca, który przez wiele miesięcy przebywał w ciemnym i ciasnym miejscu, może pomóc mu poczuć się bezpiecznie i przyzwyczaić do otaczającej go dużo większej przestrzeni. Co trzeba wiedzieć o otulaniu niemowląt? 


Dlaczego warto otulać niemowlę?

Staranne otulanie dziecka pozwala mu na przywyknięcie do otoczenia, w którym się nagle znalazło, a także pomaga w uspokojeniu malca. Otulacz dla niemowlaka pozwala maluszkowi poczuć się bezpiecznie i zapewnia mu spokojny sen. Dodatkowo ten niepozorny kawałek materiału sprawia, że malec śpi na plecach, czyli w najzdrowszej pozycji.

Rodzaje otulaczy dla niemowląt

Na runku dostępne są różne rodzaje otulaczy. Pierwszy z nich to rodzaj śpiwora, w który łatwo spowić maluszka, dlatego świetnie się sprawdzi przede wszystkim w przypadku młodych, jeszcze niedoświadczonych rodziców. Do tego rodzaju otulacza wkłada się dziecko dbając o to, by rączki były ułożone wzdłuż tułowia. Po zapięciu zamka błyskawicznego ze śpiworka wystaje tylko główka malca. Taki otulacz dla niemowlaka umożliwia szybką zmianę pieluszki bez konieczności wyciągania dziecka. Występuje on w dwóch rozmiarach: 2,5-5,5 kg oraz od 6-9 kg.

Część otulaczy oferowanych przez producentów ma formę kokonu. Jest on wygodny w użytkowaniu, ponieważ wystarczy w niego zawinąć malca, a następnie zapiąć znajdujące się na górze kokonu rzepy, dopasowując moc zapięcia do wielkości niemowlęcia.

Ostatni rodzaj to otulacz bawełniany, przypominający pieluszkę o rozmiarze 120×120 cm. Ma on uniwersalny rozmiar, dzięki czemu nie trzeba go wymieniać, gdy dziecko podrośnie. Co ważne spowijanie dziecka w taki otulacz początkowo może sprawiać trochę trudności, wymaga to bowiem wprawy. Dużym atutem jest, że bawełniany otulacz dla niemowlaka może być wykorzystywany również w momencie, gdy rodzice przestaną spowijać dziecko, wówczas świetnie sprawdzi się w roli lekkiego kocyka, a nawet ręczniczka do wycierania malca.

Jak długo stosować otulacz?

Nie ma jednoznacznie wyznaczonej granicy wieku określającej kiedy należy przestać korzystać z otulacza dla niemowlaków. Pewnym jest, że nie należy spowijać malca w momencie, w którym ten nauczy się samodzielnej zmiany pozycji w czasie gdy śpi. Jeszcze przed momentem, kiedy dziecko zacznie zmieniać pozycję można sprawdzać czy czuje się ono swobodnie śpiąc tylko pod kocykiem czy lekką kołderką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *