Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021
Płacz dla niemowlaka jest bardzo naturalną reakcją. W żaden inny sposób bowiem nie jest on w stanie komunikować się ze światem zewnętrznym – w szczególności z jego rodzicami. Przyczyny płaczu mogą być różne. Jako rodzice zawsze powinniśmy zachować spokój, gdyż dziecko odczuwa wszelkie nasze emocje.
Czy smoczek uspokajający pomaga?
Płacz dziecka może być wywołany bardzo różnymi powodami. W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy podstawowe potrzeby naszego malucha są zaspokojone. Trzeba więc zweryfikować, czy dziecko nie jest głodne albo czy nie ma mokro w pieluszce. Dzieci często płaczą również wtedy, gdy jest im za zimno lub za ciepło. Gdy jednak wszystkie te potrzeby zostały zaspokojone, podajmy dziecku smoczek uspokajający. Warto używać go wtedy, gdy dziecko staje się niespokojne jeśli tylko odstawimy je od piersi.
Smoczek uspokajający pomoże mu się wyciszyć, a także dzięki niemu dziecko szybciej zaśnie. Warto go także wdrożyć, jeśli maluch ma nawyk wkładania kciuka do buzi. Zawsze bowiem łatwiej będzie oduczyć go używania smoczka niż ssania swojego własnego palca. Używajmy jednak smoczka z głową – od około 4 miesiąca życia powinniśmy zaczynać powoli odzwyczajać dziecko od nawyku ssania.
Czym jest kolka i jak się objawia?
Kolka to dolegliwość, która dotyka bardzo dużą ilość dzieci w wieku niemowlęcym. Jest to przypadłość bardzo męcząca przede wszystkim dla malucha, ale także dla jego rodziców. Kolka nie jest jednak groźna dla zdrowia dziecka. Jest to kujący ból brzucha odczuwany przez niemowlę, a spowodowany skurczami jelit. Najprawdopodobniej odpowiada za niego to, że układ pokarmowy dziecka nie jest jeszcze dobrze wykształcony i może źle reagować na przyjmowany pokarm.
Kolka może występować nawet do 6 miesiąca życia niemowlaka. Trudno jest złagodzić tę dolegliwość. Jest ona kłopotliwa nie tylko dla dziecka, ale także dla rodziców, którzy widzą jak bardzo ich dziecko się męczy. Objawami kolki są podkurczanie nóżek oraz nagły i gwałtowny płacz, który może utrzymywać się nawet do paru godzin. Jeśli zaspokoiliśmy wszystkie podstawowe potrzeby niemowlaka, a mimo to płacz nadal się utrzymuje, prawdopodobnie nasz maluch cierpi właśnie na kolkę.
Aby złagodzić ból można spróbować masowania brzuszka dziecka kolistymi ruchami. Dobre efekty daje również podanie dziecku herbatki z kopru włoskiego. Dla malucha cierpiącego na kolkę bardzo ważna jest również obecność rodziców. Ukoić płacz może noszenie dziecka w chuście i delikatne przytulanie go.