wycieczki szkolne

Wycieczki szkolne – idealne dla Twojego dziecka

Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021


Doskonale zdajemy sobie sprawę, że w procesie nauczania i rozwoju naszych dzieci, najważniejsze jest samodzielne zdobywanie wiedzy i doświadczenia. Młodzi ludzie zazwyczaj nabywają te atrybuty poprzez własne odkrywanie świata tego najbliższego, jak i poszerzają horyzonty dzięki zwiedzaniu wielu zakątków naszego kraju oraz dalszych miejsc.

Podróże kształcą i rozwijają nasze spojrzenie na świat, szczególnie u młodych ludzi. Dlatego w procesie rozwoju intelektualnego dzieci i młodzieży ważne są zorganizowane wycieczki szkolne oraz letnie kolonie i obozy, które nie tylko zapewniają rozrywkę i zabawę, ale też kształcą intelekt i charakter młodego człowieka.


Dlaczego warto wysłać na zorganizowaną wycieczkę nasze dziecko

Każdy odpowiedzialny rodzic przeżywa swego rodzaju stres nie tylko, kiedy po raz pierwszy puszcza swoje dziecko na kolonie czy obóz, ale też po raz kolejny. Dlatego ważne jest, aby ten wypoczynek był organizowany przez ośrodek lub firmę zapewniającą dojazd i zakwaterowanie oraz pełną opiekę pedagogiczną i medyczną podczas całego turnusu czy wycieczki. Wtedy właśnie takie wakacje będą dla naszych pociech czasem pełnym miłych i ciekawych wrażeń, a także poznaniem nowych miejsc, okolic oraz nawiązaniem przyjaźni.

Taki zorganizowany wyjazd to nie tylko fajna przygoda, ale też swego rodzaju nauka bycia dorosłym. Dziecko przede wszystkim uczy się samodzielności, zachowania wobec innych i własnej dyscypliny. Młody człowiek właśnie te cechy ma największe szanse rozwijać i kształtować będąc poza domem. Kiedy to musi nauczyć się w pełni odpowiadać za samego siebie, a przede wszystkim nauczyć się porządku we własnym otoczeniu.

Drugim zasadniczym elementem jest nabywanie umiejętności nawiązywania nowych kontaktów i współpracy w grupie. Na wakacjach z rodzicami zazwyczaj nasze dziecko jest zdane praktycznie na dorosłych i ma ograniczone umiejętności zadbania o samego siebie, a przy okazji rozwoju umiejętności współgrania w grupie np. rówieśników. Natomiast samodzielne letnie wyjazdy na wakacje, czy wycieczki szkolne pozwalają nawiązać nowe kontakty i więzi, które uczą współpracy w otoczeniu nowych osób lub poznaniu swoich szkolnych kolegów i koleżanek w zupełnie nowych sytuacjach i okolicznościach, co w dalszej mierze przyczynia się do bliższego nawiązania przyjaźni i organizowania wspólnej nauki oraz zabawy. Wycieczki szkolne w czasie roku szkolnego są szczególnie takim elementem integrującym uczniów z jednej lub kilku klas szkolnych.


Nauka przez zabawę

Czas wyjazdów szkolnych, jak i tych letni to też doskonały moment na edukację. Młodzi ludzie lubią zdobywać nową wiedzę poprzez zabawę, czy poznanie. Wtedy kiedy umysł jest zrelaksowany i nakierowany na wypoczynek, nauka np. języka obcego przychodzi szczególnie łatwo, a przyswajana wiedza wchodzi do głowy bez problemu. Dlaczego ? Gdyż nie zmuszamy się do tego, a dzięki wakacyjnemu nastrojowi umysł otwiera się na nowe wyzwania.

Lekcja botaniki na powietrzu ? Dzięki wakacyjnym wyjazdom czy wycieczkom szkolnym możemy poznać na własne oczy faunę i florę opisaną w podręcznikach. Podziwiać jej rozwój i sposób rozmnażania, oglądając te procesy w prawdziwym ekosystemie. A przy okazji porobić własne eksperymenty oraz zdobyć nową wiedzę i doświadczenia.

Historia przestaje być trudnym elementem poznawczym, jeżeli sami zwiedzimy historyczne miejsca i zabytki, będące obiektami dziedzictwa i kultury naszej cywilizacji. Ponadto daty i wydarzenia historyczne przedstawione w formie anegdoty, plotki czy ciekawej informacji, które można przekazać dalej, szczególnie koncentrują uwagę naszego umysłu, niż informacje zawarte w nudnym lekcyjnym wykładzie.

Edukacja naszego dziecka poprzez relaks i zabawę jest niezbędnym elementem poznawczym, który szczególnie poszerza horyzonty młodego człowieka. Dzięki zaplanowanym wyjazdom turystycznym o charakterze rozrywkowo- edukacyjnym nasze dziecko staje się bardziej samodzielne, otwarte na świat i nowe wyzwania, a przy okazji bogate o nową wiedzę i doświadczenia.


 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *