dziecko bawi sie klockami

Klocki konstrukcyjne w rozwoju dziecka – cechy, zalety i wykorzystanie zabawki

Artykuł zaktualizowany 20 maja 2021


Zabawa to naturalna forma kształcenia i rozwoju dziecka. Dzięki odpowiednio dobranym akcesoriom oraz wywoływanym bodźcom możliwe jest zapanowanie nad dojrzewaniem i wieloma cechami osobistymi malucha. Najmłodsi powinni ponadto garnąć się do zabawy, a sama aktywność musi sprawiać im radość i zadowolenie. Jakie zatem zabawki warto dostarczyć maluchowi? Czym są klocki konstrukcyjne i jak z nich korzystać? W jaki sposób układanki te wpływają na rozwój podopiecznych? 


Klocki konstrukcyjne – cechy i zastosowanie

Klocki to bardzo kształcące narzędzie, które może być wykorzystywane w różnej formie. Dzięki nim kształtuje się wyobraźnia oraz logiczne myślenie młodego organizmu. Jednak mnogość oferowanych produktów może stanowić niejako problem i zakłopotanie, dlatego warto poznać cechy poszczególnych zabawek oraz ich przeznaczenie.

Jedną z ciekawych propozycji jest włączenie do zabawy klocków konstrukcyjnych. Są to produkty, które cieszą się popularnością wśród najmłodszych, jak również ich rodziców. Wspólna zabawa łączy i zbliża wszystkie pokolenia. Najważniejszą cechą tego rodzaju zabawek jest ich przestrzenna konstrukcja. Dzięki specjalnej budowie oraz innowacyjnemu zamysłowi możliwe jest zbudowanie czegoś, a następnie wykorzystanie budowli do dalszej zabawy. Wiele zestawów wyposażonych jest w koła zębate, korby, rączki, paski czy inne części. Klocki konstrukcyjne można zatem w prawić w ruch oraz w pewien sposób je ożywić.

Rozwój przez zabawę  – wpływ kloców konstrukcyjnych na dzieci

Zakup klocków konstrukcyjnych to idealny pomysł na prezent z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka. Każdy maluch z pewnością ucieszy się na widok nowoczesnych, kolorowych i niezwykłych klocków. Jak wiadomo radość na twarzy podopiecznego jest radością serca każdego dorosłego. Jednak wrażenia emocjonalne nie są jedyną korzyścią, jaką przynosi nabycie tych elementów. Klocki konstrukcyjne wpływają również na wiele innych sfer poznawczych. Zabawa nimi angażuje przede wszystkim mózg oraz kształtuje procesy w nim zachodzące. Dzięki klockom możliwy jest rozwój:

  • logicznego myślenia – aby stworzyć konstrukcję należy dokładnie przeanalizować położenie danego elementu,
  • wyobraźni przestrzennej – zabawka wykorzystuje przestrzeń, która nieco różni się od zazwyczaj wykonywanych czynności na płaskiej płaszczyźnie,
  • kreatywności – do zestawu dołączana jest instrukcja, jednak budowle można tworzyć również używając własnego pomysłu i wyobraźni,
  • cierpliwości – aby budowla była kompletna i ciekawa często należy podjąć wiele prób,
  • cech manualnych – nauka rozpoznawania brył, ćwiczenie zdolności sensorycznych, jak również rozwój motoryki małej młodego człowieka.

Dodaj komentarz