Spis treści
Artykuł zaktualizowany 12 maja 2021
W trosce o higienę dłoni coraz większą popularnością cieszą się mydła w płynie lub w piance. Wymagają montażu dozownika do mydła, który staje się nie tylko niezbędnym urządzeniem dawkującym środek czystości, ale również estetycznym akcesorium, dzięki któremu wygląd toalety nabiera nowoczesności. Pojawia się jednak pytanie, na co zwrócić uwagę kupując dozownik do mydła, aby nie tylko spełniał wymogi estetyczne, ale przede wszystkim był dopasowany do indywidualnych potrzeb?
W czym dozowniki do mydła przewyższają klasyczne mydła w kostce?
Jeszcze do niedawna powszechnie montowane były w toaletach publicznych, dziś coraz częściej pojawiają się również w domach. Dozowniki do mydła cieszą się ogromną popularnością, za którą przemawia przede wszystkim wyższy poziom higieny. Urządzenia eliminują kontakt z bakteriami i zarazkami, co jest szczególnie istotne, kiedy mamy dzieci. Co więcej, nie nakładają konieczności częstego mycia umywalki, albowiem w przeciwieństwie do klasycznego mydła w kostce nie pozostawiają śladów. Podkreślenia wymaga również fakt, że ograniczają koszty związane z zakupem mydła, zapewniając wyższy komfort użytkowania łazienki oraz jej nowoczesny design.
Kupujemy dozownik do mydła – na co zwrócić uwagę?
Aby móc wybrać najlepiej dopasowany do osobistych preferencji dozownik, należy zapoznać się z możliwościami, jakie w tym zakresie przygotowali producenci dozowników do mydła. A różnorodność jest duża. Z uwagi na sposób dozowania środka myjącego, możemy wyróżnić urządzenia manualne, łokciowe i automatyczne. Ręczne cieszą się największym zainteresowaniem z racji przystępnej ceny zakupu, kompaktowych rozmiarów oraz bogatego wyboru kształtów, kolorów i faktur. Cenione za łatwą obsługę, małe koszty eksploatacyjne, niezawodność oraz nieskomplikowany sposób napełniania dozownika. Alternatywą dla urządzeń manualnych są modele łokciowe, które eliminują konieczność użycia rąk.
Polecane do szpitali, gabinetów czy salonów kosmetycznych. Kompaktowymi rozmiarami cieszą się również automatyczne dozowniki do mydła. Ich największym atutem jest bezdotykowa obsługa, która zwiększa poziom higieny i ochrony przed zarazkami. Cenione również za łatwość czyszczenia i nowoczesny design. W przeciwieństwie do pozostałych pozwalają na kontrolę zużywanego mydła, ograniczając w ten sposób koszty związane z jego zakupem
Chcąc zakupić dozownik do mydła, trzeba także zwrócić uwagę na jego pojemność. Najlepiej, jeśli będzie dopasowana do liczby osób korzystających z urządzenia. W obiektach publicznych może to być problem, dlatego uniwersalnym rozwiązaniem będzie zakup dystrybutora o pojemności 1 litra. W dalszej kolejności należy wziąć pod uwagę rodzaj mydła – w płynie lub pianie oraz sposób uzupełniania – dolanie z kanistra lub wymianę wkładu z mydłem.
Niektórzy producenci chwalą się że ich dozowniki w pianie są w stanie wytworzyć nawet 40% więcej środka myjącego z tego samego preparatu. Sekret tkwi w dozowniku spieniającym. Z drugiej strony piana nie zawsze jest dopuszczona w wymaganiach sanitarnych. Pod tym kątem warto ją rozpatrywać. Pozdrawiam, Michał