kraków kościół mariacki

Muzyczna strona Krakowa – poznaj miejsca wypełnione najpiękniejszymi dźwiękami

Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021

 


Już w XI wieku na Wawelu wykonywano pierwsze chorały gregoriańskie – stamtąd muzyka liturgiczna rozprzestrzeniła się później na kolejne kościoły w Polsce. Obecnie w stolicy Małopolski działa 10 edukacyjnych placówek muzycznych i 5 instytucji związanych z muzyką. Co roku w Krakowie odbywa się także wiele festiwali, a każdego dnia miłośnicy dobrych brzmień mogą posłuchać muzyki na żywo w licznych knajpkach.

Które miejsca w Krakowie warto odwiedzić, aby zapoznać się z jego muzyczną stroną? Zapraszamy Cię w wyjątkową podróż po bardziej i nieco mniej znanych uliczkach Krakowa, wypełnionych dźwiękami. We współpracy z przedstawicielami sieci AccorHotels przygotowaliśmy dla Ciebie listę kilku miejsc, które dobrze jest uwzględnić w trakcie najbliższej podróży do Krakowa.


Spotkania z muzyką klasyczną w Filharmonii Krakowskiej

Jeśli jesteś miłośnikiem muzyki klasycznej, koniecznie odwiedź Filharmonię im. Karola Szymanowskiego. Jej budynek mieści się przy ul. Zwierzynieckiej 1, tuż przy Plantach i Rynku. Pierwszy koncert w obecnej Filharmonii odbył się w 1945. Był to występ Orkiestry Symfonicznej, którą w 1909 roku założył Feliks Nowowiejski, muzyk, ale też szambelan papieski.

Obecnie każdego miesiąca w krakowskiej Filharmonii odbywają się niezapomniane koncerty. 15 września będzie miał miejsce między innymi koncert oratoryjny z okazji 85. rocznicy urodzin Krzysztofa Pendereckiego i 20. rocznicy prawykonania utworu „Credo”. Na koncercie historyczny utwór zabrzmi ponownie w wykonaniu orkiestry i chóru Filharmonii Krakowskiej.


Niezapomniane widowisko – Opera Krakowska

Fani przedstawień operowych powinni koniecznie odwiedzić Operę Krakowską. Wszystkie wydarzenia operowe i operetkowe odbywają się w dwóch budynkach przy ulicy Lubicz – w Domu Żołnierza i w nowym, czerwonym gmachu Opery, działającym od 2008 r.

Jakie widowiska będzie można wkrótce podziwiać w Operze Krakowskiej?

  • „Szukając króla” – 20.09 i 22.09
  • „Traviata” – 21.09 i 23.09
  • „Opowieści Hoffmana” – 5.10 i 7.10
  • „Orfeusz i Eurydyka” – 20.10 i 21.10

Muzyka na co dzień – miejsca idealne dla każdego

Filharmonia i Opera to dwa wyjątkowe miejsca na mapie Krakowa, w których można usłyszeć muzykę klasyczną w najlepszym wykonaniu. Jeśli jednak interesują Cię mniej oficjalne wydarzenia, wybierz się do jednej z licznych knajpek muzycznych w Krakowie. Poza dobrym jedzeniem znajdziesz tam ciekawą muzykę i parkiet do tańca. Zobacz, które miejsca warto odwiedzić w pierwszej kolejności.

Klub Pod Jaszczurami

To najstarszy klub studencki w Krakowie, działa od 1960 roku. Odbywają się w nim kabarety, imprezy taneczne oraz spotkania ze znanymi osobami. W Klubie Pod Jaszczurami każdego wieczora mają miejsce inne wydarzenia. Raz są to wieczory karaoke, innym razem imprezy disco – swoich sił na scenie Klubu może spróbować każdy.

Adres: Rynek Główny 8

Piec Art Acoustic Jazz Club

Został otwarty w latach 90. i dziś ma opinię jednego z najlepszych klubów jazzowych w Polsce. We wrześniu w klubie ma wystąpić Andrzej Bachleda ze swoją mieszanką folku amerykańskiego, bluesa i jazzu. W październiku w Piec Arcie pojawi się natomiast norwesko-niemiecki zespół Doomsday Preppers.

Adres: ul. Szewska 12

Teatro Cubano

To miejsce, w którym niemal bez przerwy rozbrzmiewa muzyka latynoska. Można tu potańczyć i spróbować pysznych drinków. Lokal oferuje możliwość rezerwacji miejsc na większe spotkania. Klub na pewno spodoba się wszystkim fanom salsy i „latino dance”.

Adres: ul. Jagiellońska 10


Poznaj muzyczny Kraków – zarezerwuj hotel blisko najlepszych atrakcji w Krakowie

Filharmonia Krakowska, Opera i lokale muzyczne – większość najciekawszych miejsc koncertowych znajduje się w pobliżu centrum miasta. Abyś zawsze był niedaleko nich, zarezerwuj nocleg w okolicach Rynku. Hotele Kraków, należące do sieci AccorHotels, są położone niedaleko Plant lub głównych szlaków komunikacyjnych (Dworca Kolejowego, linii tramwajowych i autobusowych). Dzięki temu szybko i wygodnie dostaniesz się do każdej muzycznej atrakcji.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *